Ha ízületvédelemről, az ízületek egészségének támogatásáról van szó, akkor szinte mindenki egyből a glükózamin szedésére gondol. Nem véletlenül, hiszen rendkívül széles körben vizsgált hatóanyag, amit világszerte milliók használnak ízületvédelemre, erősítésre, illetve a már kialakult panaszok, a fájdalom és gyulladás csökkentésére.
A glükózamin-tartalmú táplálékkiegészítők szinte minden készítményben kagylóból származnak, ez a termék azonban teljesen kagylómentes: növényi eredetű, fermentációval készült glükózamint tartalmaz! Napi adagja (3 kapszula) 1500 mg glükózamint biztosít, ami megfelel a klinikai vizsgálatokban leggyakrabban használt dózisnak.
A Netamin Fermentált Vegán Glükózamin + Kitozán kapszula fontos összetevője még a kitozán. Ez egy egyedülálló poliszacharid, természetes anyag, amit leggyakrabban tengeri állatok (kagylók, rákok) páncéljából vonnak ki, termékünkben azonban ez is 100% vegán forrásból származik! A kitozán azért került a termékbe, mert egy kutatás alapján növelheti a glükózamin hasznosulását.1
A termék harmadik hatóanyaga pedig a fermentált C-vitamin, amely bizonyítottan hozzájárul a normál kollagénképződéshez és ezen keresztül a porcok normál működéséhez, valamint a normál csontozat fenntartásához is.
A glükózamin egy aminocukor, amely természetesen előfordul majdnem minden emberi szövetben. Igen nagy koncentrációban van jelen a kötőszövetekben: inakban, szalagokban és legfőképpen az ízületi porcokban (itt a legnagyobb a koncentrációja).2,3 Emellett az ízületi folyadéknak is fontos alkotóeleme.
Szervezetünkben a glükózamin szükséges a proteoglikánok és glükózaminoglikánok előállításához, amelyek fontos építőelemei a porcnak és az ízületi folyadéknak is.4,5 A porcok az ízületi folyadékkal közösen párnaként védik a csontokat és együttesen biztosítják, hogy mozgás során a csontvégek olajozottan, súrlódás- és fájdalommentesen csússzanak el egymáson.
Sajnos napjainkban egyre többen szenvednek különféle ízületi panaszoktól, ízületi gyulladás vagy kopás okozta fájdalmaktól. Már az sem igaz, ami régen, hogy az ízületi problémák csak idős korban jelentkeznének: egyre fiatalabb korban tapasztalják, hogy valami nincs rendben. Hazánkban kb. 1-1,5 millióan érintettek – de a kezelésért, sőt megelőzésért is sokat tehetünk glükózaminnal!
Az utóbbi évtizedek kutatásai alapján a glükózaminnak több pozitív hatása is lehet az ízületekre:
Egy vizsgálatban 178 porckopásos beteget osztottak fel két csoportra: az egyiknek napi 1500 mg glükózamint, a másiknak ibuprofént, azaz gyulladáscsökkentő gyógyszert adtak. A vizsgálat kettős vak volt, vagyis sem a résztvevők, sem a kutatók nem tudták, ki melyik csoportba került. 4 hét kezelés után a kutatók megállapították, hogy a glükózamin a porckopás tüneteinek kezelésében legalább ugyanolyan hatékony, mint az ibuprofén, ugyanakkor a glükózamint sokkal jobban tolerálják a betegek, mint a gyógyszert.13
Egy másik vizsgálatban 6 hónapig tartó kezelési idő alatt hasonlították össze a glükózamin és a paracetamol hatását 318 térdízületi porckopásos betegen. Olyan szempontokat vettek figyelembe, mint például az ízületi fájdalom, merevség és funkció. Az eredmény: napi 1500 mg glükózamin hatásosság terén megfelel napi 3000 mg paracetamolnak.14 Ez a vizsgálat is a legjobb minőségű volt, randomizált, kettős vak, placebo-kontrollos – a tudományos kutatások „arany standardja”.
2001-ben 212 porckopásos betegen 3 éven át, 2002-ben pedig 200 porckopásos betegen szintén 3 éven át vizsgálták a glükózamin hatását.15,16 Ezek is a lehető legjobb minőségű vizsgálatok voltak, a glükózamint hatóanyagmentes placebo kezeléssel hasonlították össze. Napi 1500 mg glükózamin az ízület fájdalmát, merevségét is funkcióját is javította.
Egy 2018-as összefoglaló tanulmány 61 klinikai vizsgálat elemzéséből arra jutott, hogy térd- vagy csípőízületi porckopásban szenvedő betegeknél a glükózamin az ízületi fájdalom és merevség csökkentésében és az ízület működésének javításában is hatékony.17
Egy 2023-ban publikált összefoglaló tanulmány 15 jó minőségű (véletlen besorolású, kontrollált) klinikai vizsgálat áttekintésével arra jutott, hogy a glükózamin hatékonyan csökkenti a fájdalmat a térdízületi porckopásban szenvedő betegeknél.18 A vizsgálatok alapján hosszú távú kezeléshez az ideális, jól tolerált napi adag 1500 mg glükózamin.
Felmerülhet a kérdés: érdemes-e a glükózamint reumás ízületi gyulladás, más néven reumatoid artritisz esetén is alkalmazni? Igen, hiszen biztató eredmény született ezen a téren is: egy 2007-ben publikált vizsgálatban 51 reumás ízületi gyulladásban szenvedő beteget felosztottak két csoportra: az egyik napi 1500 mg glükózamint, a másik hatóanyagmentes placebo kezelést kapott. A betegek és az orvosok értékelése is azt mutatta, hogy a glükózamin szedése észrevehetően javította az ízületi gyulladás tüneteit!19
A glükózamin biológiai hasznosulása alacsony és ingadozó, ami részben az úgynevezett „first pass” effektusra vezethető vissza – ez arra utal, amikor a májban és gyomor-bélrendszerben inaktiválódik egy hatóanyag, azelőtt, hogy eljutna a hatás helyére. Egy ígéretes kutatási eredmény szerint azonban a kitozán segíthet fokozni a glükózamin hasznosulását!
Egy 2013-as vizsgálatban kutatók kimutatták, hogy a kitozán jelentősen fokozhatja a glükózamin átjutását a bélfalon, így növelve keringésbe történő felszívódását és hasznosulását. A kutatók szerint a kitozán ígéretesnek tűnik felszívódás-segítőként, a glükózamin vérplazmában mért szintjét akár közel kétszeresére is növelheti.1
A C-vitamin leginkább immunerősítőként kerül szóba, pedig elengedhetetlen szerepet játszik a kollagénképződésben és így a porcok egészségének fenntartásában is. Porcképzésben betöltött szerepe mellett antioxidáns hatása is van, így képes semlegesíteni a szabad gyököket és csökkenteni a szervezetben a keletkezett gyulladásokat.
Kutatásokban a C-vitamin gátolta a porc lebomlását, megelőzte a porckopással járó károsodásokat, és csökkentette az ízületi gyulladást és fájdalmat.20-23 A C-vitamin-hiány összefügg az ízületi gyulladás kialakulásával. Egy 2004-es tanulmány szerint a kevés C-vitamin fogyasztása akár háromszorosára növelheti az ízületi gyulladás kockázatát.23 Egy 2019-es tanulmányban pedig 314 65 év feletti ember étrendjét követték több éven át és azt találták, hogy a C-vitaminban szegény étrendű embereknél 3,29-szer nagyobb volt a porckopás kockázata, mint a legtöbb C-vitamint fogyasztó embereknek!22
Nem szabad elfelejteni, hogy a C-vitamin vízben oldódik, tehát a zsírban oldódó vitaminokkal ellentétben a szervezet nem raktározza el, gyorsan kiürül a vizelettel. Ezért nagyon fontos, hogy szervezetünket folyamatosan, minden nap ellássuk a megfelelő C-vitamin mennyiséggel!
Természetesen fontos, hogy mindig kiegyensúlyozott táplálkozással, rendszeres és megfelelő típusú mozgással, szükség esetén fogyással és egyéb életmódbeli változtatásokkal együtt alkalmazzuk a glükózamint!
*Ez az ismertető nem a Netamin Fermentált Vegán Glükózamin + Kitozán kapszulára vonatkozik - általában véve mutatja be a glükózaminról rendelkezésünkre álló tudományos ismereteket. A Netamin Fermentált Vegán Glükózamin + Kitozán kapszula nem gyógyhatással rendelkező készítmény.
OGYÉI szám: 34260/2024. Ez mit jelent? Azt, hogy a termék a jogszabályi előírásoknak megfelelve be lett jelentve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél, mint étrend-kiegészítő készítmény. A Netamin termékek minden esetben magas minőség-biztosítási követelmények mellett, kiváló alapanyagokból készülnek a Te egészségedért.
Hivatkozások:
1 Qian S, Zhang Q, Wang Y, et al. Bioavailability enhancement of glucosamine hydrochloride by chitosan. Int J Pharm. 2013;455(1-2):365-373.
2 Anderson JW, Nicolosi RJ, Borzelleca JF. Glucosamine effects in humans: a review of effects on glucose metabolism, side effects, safety considerations and efficacy. Food Chem Toxicol. 2005;43(2):187-201.
3 Dahmer S, Schiller RM. Glucosamine. Am Fam Physician. 2008;78(4):471-476.
4 Nagateja CH, Bhavyasree P, Jajili E. Role of Glucosamine in the treatment of Osteoarthritis. Int J Adv Res Biol Sci. 2021;8(11): 29-38.
5 James CB, Uhl TL. A review of articular cartilage pathology and the use of glucosamine sulfate. J Athl Train. 2001;36(4):413-419.
6 Herrero-Beaumont G, Rovati LC, Castañeda S, Alvarez-Soria MA, Largo R. The reverse glucosamine sulfate pathway: application in knee osteoarthritis. Expert Opin Pharmacother. 2007;8(2):215-225.
7 Shikhman AR. Glucosamine in osteoarthritis. Future Rheumatol. 2006;1(1):67-78.
8 Henrotin Y, Chevalier X, Herrero-Beaumont G, et al. Physiological effects of oral glucosamine on joint health: current status and consensus on future research priorities. BMC Res Notes. 2013;6:115.
9 McAlindon TE, LaValley MP, Gulin JP, Felson DT. Glucosamine and chondroitin for treatment of osteoarthritis: a systematic quality assessment and meta-analysis. JAMA. 2000;283(11):1469-1475.
10 Jerosch J. Effects of Glucosamine and Chondroitin Sulfate on Cartilage Metabolism in OA: Outlook on Other Nutrient Partners Especially Omega-3 Fatty Acids. Int J Rheumatol. 2011;2011:969012.
11 Vasiliadis HS, Tsikopoulos K. Glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis. World J Orthop. 2017;8(1):1-11.
12 Conrozier T, Lohse T. Glucosamine as a Treatment for Osteoarthritis: What If It's True?. Front Pharmacol. 2022;13:820971.
13 Qiu GX, Gao SN, Giacovelli G, Rovati L, Setnikar I. Efficacy and safety of glucosamine sulfate versus ibuprofen in patients with knee osteoarthritis. Arzneimittelforschung. 1998;48(5):469-474.
14 Herrero-Beaumont G, Ivorra JA, Del Carmen Trabado M, et al. Glucosamine sulfate in the treatment of knee osteoarthritis symptoms: a randomized, double-blind, placebo-controlled study using acetaminophen as a side comparator. Arthritis Rheum. 2007;56(2):555-567.
15 Reginster JY, Deroisy R, Rovati LC, et al. Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial. Lancet. 2001;357(9252):251-256.
16 Pavelká K, Gatterová J, Olejarová M, Machacek S, Giacovelli G, Rovati LC. Glucosamine sulfate use and delay of progression of knee osteoarthritis: a 3-year, randomized, placebo-controlled, double-blind study. Arch Intern Med. 2002;162(18):2113-2123.
17 Zhu X, Wu D, Sang L, et al. Comparative effectiveness of glucosamine, chondroitin, acetaminophen or celecoxib for the treatment of knee and/or hip osteoarthritis: a network meta-analysis. Clin Exp Rheumatol. 2018;36(4):595-602.
18 Vo NX, Le NNH, Chu TDP, et al. Effectiveness and Safety of Glucosamine in Osteoarthritis: A Systematic Review. Pharmacy (Basel). 2023;11(4):117.
19 Nakamura H, Masuko K, Yudoh K, Kato T, Kamada T, Kawahara T. Effects of glucosamine administration on patients with rheumatoid arthritis. Rheumatol Int. 2007;27(3):213-218.
20 Dunlap B, Patterson GT, Kumar S, et al. Vitamin C supplementation for the treatment of osteoarthritis: perspectives on the past, present, and future. Ther Adv Chronic Dis. 2021;12:20406223211047026.
21 Carr AC, McCall C. The role of vitamin C in the treatment of pain: new insights. J Transl Med. 2017;15(1):77.
22 Srinavasan S, Manjunathan J, Gayathiri E, Thenmozhi M. Nutrients combating rheumatoid arthritis: A review. MGM J Med Sci. 2023;10(3):572-576.
23 Pattison DJ, Silman AJ, Goodson NJ, et al. Vitamin C and the risk of developing inflammatory polyarthritis: prospective nested case-control study. Ann Rheum Dis. 2004;63(7):843-847.
Napi 3 kapszula szedése javasolt bő folyadékkal, lehetőleg étkezés közben.
Hatóanyag A napi adag
tartalmaz
(3 kapszula) NRV% Glükózamin (fermentált, növényi eredetű) 1500 mg - C-vitamin 100 mg 125% Kitozán 30 mg -
* = Napi beviteli referencia érték százaléka (felnőttek esetén)
** = Nincs meghatározott napi beviteli referencia érték.
Összetevők:
glükózamin-hidroklorid, kapszulahéj (hidroxipropil-metilcellulóz), mikrokristályos cellulóz, L-aszkorbinsav, kitozán, magnézium-sztearát.
Nagyon örülök,hogy végre találtam egy vegán megoldást, ami hatékony is! Korábban olyanokhoz volt \"szerencsém\",amik nem működtek.