Habár egy átlagos felnőtt teste csak 25-30 gramm magnéziumot tartalmaz, ez az adat ne tévesszen meg senkit: a magnézium életfontosságú ásványi anyag minden ember számára. Megtalálható testünk összes sejtjében és szerepet játszik szervezetünk anyagcseréjének minden folyamatában. Hogy konkrétan miért is annyira fontos? Összegyűjtöttük a magnézium 15 tudományosan bizonyított jótékony hatását!
1. Segít székrekedés esetén
Az irritábilis bél szindrómában vagy székrekedésben szenvedők számára érdemes lehet több figyelmet fordítani a magnéziumpótlásra. A megfelelő magnézium szint ugyanis segít a gyomorsav megkötésében.
2. Hozzájárul a csontok egészségéhez
A szervezetben lévő magnézium hozzávetőleg 60 százaléka a csontokban található meg. A magnézium szabályozza a kalciumfelvételt, megfelelő bevitele az erős és egészséges csontok egyik feltétele, emellett pedig a csontritkulás megelőzésében is segíthet.
3. Segít az asztma kezelésében
Az asztma sokszor magnéziumhiánnyal párosul. A magnézium szedése csökkentheti az asztmás panaszokat, azzal, hogy oldja a bronchusok görcsét.
4. Szükséges az enzimfolyamatokhoz
Az enzimek olyan fehérje természetű molekulák, melyek nélkülözhetetlenek az emberi szervezet kémiai folyamatainak lebonyolításához. A magnézium több mint 300-féle kulcsfontosságú enzim működésének szabályozásában vesz részt.
5. Hozzájárul az izomépítéshez
Kutatások szerint már akár egy csekély mértékű magnéziumhány is hátráltató tényező lehet az izomnövekedésben és ronthatja a sportolók teljesítményét. A magnézium megfelelő bevitele növelheti a sportolók maximális oxigénfelvételét.
6. Enyhítheti az idegfájdalmakat
Egy 2010-es kutatás szerint a magnézium blokkolja az NMDA (N-metil-D-aszpartát) receptor működését a szervezetben, így enyhítve a krónikus idegfájdalmat.
7. Enyhítheti az izomfájdalmakat
A magnézium segíti az izmok ellazulását, ennél fogva megfelelő bevitele javítja az izmok működését és csökkentheti az izomfájdalmakat és izomgörcsöket.
8. Fenntartja a szív egészségét
A magnéziumhiány negatívan hathat a szív egészségére és szívbetegség kialakulásához vezethet. A magnézium szedése segíthet az infarktus és a szívritmuszavarok megelőzésében, illetve kezelésében.
9. Segíthet megelőzni a cukorbetegséget
Vizsgálatok kimutatták, hogy azoknál, akik magnéziumhiányban szenvednek, nagyobb a cukorbetegség kialakulásának esélye. A magnézium segíti az inzulin hatását, ezzel pedig az egészséges vércukor szint fenntartását.
10. Egészségesen tartja a fogakat
A magnézium az, ami igazán keménnyé és stabillá teszi a csontokat, ezért legalább annyira fontos a fogak egészségéért, mint a kálcium, foszfor és D-vitamin. A megfelelő mennyiségű napi magnézium adag különösképpen szükséges a gyermekeknek és tinédzsereknek.
11. Terhesség alatt kiemelten fontos
A terhesség alatti magnéziumpótlás csökkenti a spontán vetélések és koraszülések számát, valamint a terhesség alatti görcsök, vérzések előfordulását. A magnézium a magzat fejlődése szempontjából is rendkívül fontos és hipertóniás terheseknél jótékonyan hat az anya vérnyomására. A terhesség alatt a szervezet magnézium szükséglete folyamatosan nő, a harmadik trimeszterre akár 50%-kal is megemelkedhet.
12. A migrén hatékony ellenszere
Ha elég magnézium van a szervezetünkben, sokkal kisebb a migrén kialakulásának az esélye. A magnézium ellazítja az izmokat, gátolja az érszűkületet és kedvező hatást gyakorol a szerotoninszintre és a hormonháztartásra is, így segíthet a migrén megelőzésében.
13. Enyhítheti a premenstruációs szindróma tüneteit
Izomlazító hatása miatt a magnézium segítséget nyújthat hölgyek számára a premenstruációs szindróma (PMS) okozta görcsök és fájdalmak enyhítésében. Kutatások szerint még az ilyenkor szintén gyakori hangulatingadozásokat is mérsékelheti.
14. Elősegíti a kollagéntermelést
A kollagén nem csak a szép bőrért és a fénylő hajért felel, de hozzájárul a hormonegyensúlyhoz, támogatja az ízületek és csontok egészségét, illetve segíti az emésztést is. Mivel a magnézium szükséges a fehérjeszintézishez, így a kollagénképződéshez is hozzájárul.
15. Javítja a hólyagkontrollt
A hólyagkontroll problémák nemtől és életkortól függetlenül bárkit érinthetnek. A magnézium segít a fertőzések, a hólyagfájdalom, a vesegyulladás elleni küzdelemben, melyek mind ronthatják a hólyagkontrollt.