Te is szenvedsz a fejfájástól, esetleg rendszeresen migrénnel küzdesz, tompán fáj vagy hasogat a fejed? Összegyűjtöttük cikkeinket fejfájás és migrén témában, mely gyógynövények segíthetnek, mitől alakulhat ki a fejfájás, hogyan kezelhetőek, vajon milyen tápanyaghiányra utalhat a fájdalom?
Fejfájás típusai
A fejfájásnak sok fajtája ismert. Primer fejfájásnak nevezik, ha a fájdalom önállóan jelentkezik, tehát nem egy másik betegség tünete. A primer fejfájásnak is több típusa van, a cluster fejfájás, migrén, tenziós fejfájás és a vegyes fejfájások. Feltételezések szerint a legnagyobb fájdalommal a cluster fejfájás jár, mely a szem és a halánték környékén alakul is. A fájdalom folytonos, nem lüktető.
A dobogó második fokán a migrén áll, mely sokkal hosszabb ideig, akár órákig is, sőt pár napig is eltarthat. Féloldalas, lüktető fájdalom kíséri, de akár hányás, hányinger, látászavarok is jelentkezhetnek. A tenziós fejfájás az előzőkhöz képest enyhébb ugyan, de egy hétig is elhúzódhat. Ez kétoldali fejfájással jár, általában a nyak hátsó része körül.
A vegyes fejfájások főbb csoportjai a hideginger okozta fejfájás, és a megerőltetéssel kapcsolatos fejfájás.
Fejfájás lehetséges okai
A fejfájás egy részének nyilvánvaló okai lehetnek, mint például egy megfázás vagy alkoholfogyasztás. Ezek nem tartanak tovább néhány óránál és általában a tünetek is sikeresen enyhíthetők. Más típusú fejfájásoknál a fájdalom a koponyából, vagy az agyat körülvevő szövetekből eredhet. A csontokat fedő vékony szövetek valamint a szemeket, füleket körülvevő izmok begyulladhatnak vagy irritálódhatnak, ami fejfájást válthat ki. Ha a fejfájás betegségből ered, azt vérvizsgálattal, röntgenvizsgálattal, vagy az agy képalkotó vizsgálatával tudja az orvos megerősíteni.