Napjainkban sokat emlegetett fogalom a stressz. Szinte minden ember találkozott már vele élete során, hol kisebb, hol nagyobb mértékben, a kiváltó ok súlyosságának megfelelően. Hajlamosak lehetünk elbagatellizálni a stresszes állapotokat, pedig a stresszkezelés, a probléma időben történő felismerése komoly betegségek kialakulásától menthet meg minket.
Mit is jelent a stressz valójában?
A stressz olyan fizikai és szellemi állapotok összessége, melyeket a feszültség, szorongás, túl sok aggodalom vált ki. Minden sejtünkre kihat, az egész szervezetben képes görcsös állapotot kiváltani, ezáltal fizikai és szellemi egészségünk romlásnak indulhat, kimerülés veszélye fenyeget. A folyamatos feszültség és tartós idegesség legyengíti a szervezet ellenállóképességét és komoly egészségkárosodást okozhat.
Melyek a stressz kiváltó okai és tünetei?
A stressz kiváltó okai lehetnek traumatikus események, próbatételek, például vizsgák, belső konfliktusok, kapcsolatainkban keletkező feszültség. Ilyenkor a szervezetben a stressz hatására felszaporodnak a stresszhormonok, melyek láncreakciókat indíthatnak el. Hevesebben szívverés, szapora légzés, emelkedő vérnyomás, izzadás a kísérő tünetei. Ha a feszültséget előidéző esemény elmúlik, a szervezet működése visszaáll a normál kerékvágásba. Ha viszont a felpörgetett állapot tovább tart a szervezet kimerül és ilyenkor jelentkeznek a komolyabb egészségügyi problémák.
A stresszoldásban nagy szerepe van az életmódváltásnak, legfőképp a rendszeres testmozgásnak és az egészségtudatos táplálkozásnak. A stressz hatására a szervezet tartalékai lemerülnek, hiányállapotok is felléphetnek, ezért fontos az ásványi anyagok, vitaminok pótlása. Számos gyógynövény is segíthet a stresszkezelés során.
Oldalunkon összegyűjtöttük cikkeinket stresszkezelés témakörben. Olvashatsz stresszűző gyakorlatokról, hogyan teheted stresszmentessé az ünnepeket, milyen adaptogén gyógynövényeket alkalmazhatsz stressz ellen. Böngéssz cikkeink között!