Mit nevezünk cukorbetegségnek?
A cukorbetegség, vagy más néven diabétesz egy szénhidrát-anyagcserezavar, a glükóz feldolgozási zavara. Két típusa van, az egyik a 2-es típusú diabétesz, mely általában életmódbeli tényezők következménye, míg a másik az autoimmun okok miatt kialakuló 1-es típusú diabétesz. A 2-es típusú cukorbetegségnél az inzulin nem tud megfelelően hasznosulni a szervezetben, emiatt a cukor sem tud lebomlani. Erre a hasnyálmirigy is rosszul reagál, még több inzulint termel, idővel pedig kimerül. Az 1-es típusú cukorbetegség esetében pedig immunrendszeri okok miatt a hasnyálmirigy inzulintermelő béta-sejtjei károsodnak.
A cukorbetegség tünetei
A diabétesz tünetei között előfordulhat acetonszagú lehelet, fokozott vizeletkiválasztás, szapora légzés, hányinger, fertőzésre való hajlam. A 2-es típusú cukorbetegségnél a tünetek sokáig lappangva alakulnak ki, a legtöbb érintett jól érzi magát vagy csak enyhén fáradékony. Általában rutin vérvétel során fedezik fel a betegséget. Az 1-es típusú diabétesz tünetei egészen mások, a legelső tünet a gyakori vizeletürítés. Az elvesztett folyadék miatt a beteg nagyon sokat isznak, akár napi 4-5 liter folyadékot is.
A cukorbetegség kezelése
2-es típusú cukorbetegségnél kulcsfontosságú az életmódra való odafigyelés, a megfelelő diéta és testmozgás. Fontos a rendszeres vércukormérés és akár gyógyszeres kezelésre is szükség lehet. az 1-es típusú diabéteszt inzulinnal kezelik, melyet injekció formájában kap a beteg. Itt is fontos a diéta és a rendszeres mozgás.
Téged is érint a cukorbetegség vagy az inzulinrezisztencia? Szeretnél többet tudni az cukorbeteg étrendről, életmódról, terhességi cukorbetegségről, mely gyógynövények, ásványi anyagok segíthetnek a vércukorszint szabályozásában? Böngéssz cukorbetegséggel, inzulinrezisztenciával foglalkozó cikkeink között!