Csontritkulás vagy ízületi fájdalom gyötör, esetleg csak többet akarsz tudni róluk, hogy megelőzd őket? Itt megtalálod összegyűjtött cikkeinket a témáról - csontritkulás kezelése, megelőzése, megfelelő életmód.
Mi is az a csontritkulás?
Más néven oszteoporózisak is nevezzük a csontok mésztartalmának és tömegének csökkenését, mely fokozott törékenységgel és a spontán törések kockázatának növekedésével jár. A betegség nevének a jelentése is porózus, lyukacsos, üreges csont.
Csontritkulás tünetei
A csontritkulás tünetei lehetnek például csonttörés, elgörbült gerinc, combnyaktörés, besüllyedt mellkas, testmagasság csökkenés.
A csonttömeg az életkortól függően változik, míg fiatalkorban az csont tömegét növelő építő folyamatok vannak túlsúlyban, később ez az arány megfordul. 23-30 éves korig a csontszövet állománya gyarapszik, majd később tömege fogyni kezd. A csontritkulás előfordulása nőknél négyszer gyakoribb, mint a férfiaknál. Ennek elsősorban hormonális okai lehetnek, melyek a változókorra vagy más eredetű ösztrogénhiányra vezethetőek vissza.
A csontritkulás kockázatának kialakulását életmódbeli tényezők is ronthatják, például a cigaretta, a túl sok kávé vagy alkohol fogyasztása is kalciumot von el a szervezetből. A veszélyeztetettséget a D3-vitamin hiánya is növeli, mely nélkülözhetetlen a kalcium felszívódásához.
Ha többet szeretnél tudni a csontritkulásról, a megfelelő életmódról, mozgásról, étrendről, vitaminok és ásványi anyagok beviteléről, olvasd el cikkeinket a témában!