A vitaminok olyan vegyületek, melyek nélkülözhetetlenek szervezetünk megfelelő működéséhez – a táplálék energiává alakításához, a csontozat, fogazat, izomzat, bőr, haj és vér felépítéséhez és fenntartásához, agyunk, szemünk, ideg- és immunrendszerünk egészségének megőrzéséhez. Összesen 13 vitamin van, a D-vitamin azonban egy fontos dologban eltér a többitől: szervezetünk is képes előállítani. A magyarok 90%-a mégis D-vitamin-hiányban szenved. Hogyan lehetséges ez? Milyen veszélyei vannak a D-vitamin-hiánynak és miként előzheted meg? Következnek a válaszok!
Mi a D-vitamin és miért van rá szükségünk?
Mi a D-vitamin?
A D-vitamin (más néven kalciferol) egy zsírban oldódó vitamin, amely természetes és hozzáadott formában is előfordul bizonyos élelmiszerekben, illetve megtalálható étrend-kiegészítőkben is. Az emberi szervezet is képes előállítani, napfény hatására, ha kellő erősségű ultraibolya (UV-B) sugárzás éri a bőrünket.
Milyen fajtái vannak a D-vitaminnak?
Két fő típust különböztetünk meg: D2-vitamin (ergokalciferol) és D3-vitamin (kolekalciferol). Ezek nemcsak kémiai szerkezetükben és forrásaikban, de hatékonyságukban is különböznek egymástól. A D2-vitamin növényekben, élesztőben és dúsított élelmiszerekben fordul elő, míg a D3-vitamin állati eredetű táplálékokban, algában és étrend-kiegészítőkben található meg.
A legfontosabb különbség: kutatások alapján a D3-vitamin akár 3-szor hatásosabban emeli meg a vérben az aktív D-vitamin-szintjét, mint a D2-vitamin. Emellett a D3-vitaminnak hosszabb ideig is tart a hatása a szervezetben.
Miért fontos a szervezetnek a D-vitamin?
A D-vitamin pozitív hatásai közül a legismertebb, hogy hozzájárul az egészséges, erős csontozat és fogazat fenntartásához. Segíti a kalcium és foszfor bélrendszerből történő felszívódását, csontokba fogakba és izmokba történő beépülését. Ma már az is közismert, hogy a D-vitamin rendkívül fontos szerepet játszik az immunrendszer normál működésében, erősítésében.
Egyes kutatások szerint a megfelelő D-vitamin-bevitel akár 40%-kal csökkentheti a légúti fertőzések kockázatát!
Az utóbbi néhány évtizedben egyre több tudományos kutatás foglalkozott a D-vitamin pozitív hatásaival. Ennek köszönhetően ma már tudjuk, hogy a D-vitamint a szervezet szinte összes sejtje hasznosítja. Eddigi vizsgálatok alapján a szív- és érrendszeri betegségek, autoimmun betegségek, depresszió, cukorbetegség, meddőség és elhízás elleni küzdelemben is fontos szerepe lehet.
Melyek a D-vitamin legfontosabb forrásai?
A D-vitamin legjobb természetes forrása a napfény: amikor a bőrt a napból érkező UV-B sugárzás éri, a bőrsejtekben lévő koleszterinből D-vitamin keletkezik. Ennek azonban több feltétele is van, például kellően erős UV-B sugárzás, kellő méretű fedetlen bőrfelület, naptej mellőzése.
A D-vitamin számos élelmiszerben is előfordul, ám rendkívül nehéz pusztán ezekből fedezni a szükséges napi mennyiséget. Kiváló D-vitamin-forrásnak számít a hal (pl. lazac, hering, szardínia, makréla, tonhal) halmájolaj, tojás és a nyers tej.
Mennyi a megfelelő D-vitamin-bevitel?
A magyar orvosok jelenlegi ajánlása az alábbi táblázatban olvasható. Fontos tudni, hogy az elhízás, a várandósság és a szoptatás is fokozza a D-vitamin-szükségletet!
Korcsoport Napi ajánlott D-vitamin bevitel Napi D-vitamin bevitel biztonságos felső határa Csecsemők 400-1000 NE 1000 NE Gyermekeke (1-6 év) 600-1000 NE 2000 NE Gyermekek (6 év felett) 600-1000 NE 2000 NE Serdülők 800-1000 NE 4000 NE Felnőttek 1500-2000 NE 4000 NE Elhízott (BMI:>30) felnőttek 3000-4000 NE 4000 NE Terhes nők 1500-2000 NE 4000 NE Szoptató anyák 2000-4000 NE 4000 NE
Túladagolható-e a D-vitamin?
Természetes úton, napozással vagy nagyon sok D-vitaminban gazdag étel fogyasztásával nem lehet túladagolni a D-vitamint. Étrend-kiegészítéssel azonban lehetséges. Jó hír viszont, hogy ez is csak akkor lehetséges, ha folyamatosan óriási (60.000 NE/nap feletti) dózisokat szedünk.
A D-vitamin-hiány tünetei, okai és veszélyei
Mikor beszélhetünk D-vitamin-hiányról?
A D-vitamin-hiány definíciójáról nincs teljes egyetértés az orvosok és szakértők körében, azonban leggyakrabban azt tekintik hiányállapotnak, ha a vér D-vitamin-szintje 75 nmol/L (vagy 30 ng/ml) alatt van. Ez a szint az emberek többségénél elérhető napi 1500-2000 NE D3-vitamin bevitelével.
Mikor érdemes fokozottan ügyelni a D-vitamin-pótlásra?
Magyarország földrajzi elhelyezkedéséből adódóan a késő ősztől kora tavaszig terjedő időszakban a napsugarak alacsonyabb beesési szöge miatt a természetes D-vitamin-képződés elhanyagolható. Ez azt jelenti, hogy még egy napsütéses késő őszi vagy téli napon is hiába feküdnénk ki a napra, fedetlen arccal és végtagokkal – ezzel nem érünk el említésre méltó D-vitamin-szintet.
Tévhit ugyanakkor, hogy nyáron nem lehetünk D-vitamin-hiányosak. Épp ellenkezőleg: felmérések szerint minden második magyar nyáron is D-vitamin-hiányban szenved! Sokan (joggal) kerülik nyáron a direkt napsugárzást, irodában vagy más fedett helyen tartózkodnak, naptejet használnak – mindezek miatt nyáron sem biztosított a D-vitamin-ellátottságuk.
Milyen tünetei vannak a D-vitamin-hiánynak?
D-vitamin hiányában nem szívódik fel elégséges mennyiségű kalcium és foszfor, mely a csontok csökkenő ásványianyag-tartalmához vezet. A súlyos D-vitamin-hiány gyerekkorban angolkórhoz vezethet, mely a csont- és izomfejlődésre van negatív hatással: csontdeformitásokat, csontfájdalmat, növekedési és fejlődési zavarokat okozhat. Ez szerencsére nagyon ritka.
A D-vitamin-hiányos gyermekek izomgyengeséget, izomlázat, izomfájdalmat is tapasztalhatnak.
Felnőtteknél kevésbé nyilvánvalóak a D-vitamin-hiánnyal összefüggő tünetek. Gyakoribb jelei és tünetei közé tartozik a fáradékonyság, kimerültség, gyakori megbetegedés, visszatérő fertőzések, csont- és hátfájdalom, depresszió, szorongás, lassú sebgyógyulás, izomgyengeség, izomfájdalom vagy izomgörcsök, hízás, hajhullás, és idős korban a csontsűrűség csökkenése.
Mi okozhatja a D-vitamin-hiányt?
Elsősorban táplálkozás- és életmódbeli okai vannak: ha az étrend nem tartalmaz sok D-vitaminban gazdag ételt, illetve kerüljük a napfényt, akkor könnyen D-vitamin-hiányossá válhatunk. Ezenkívül a szervezet kóros állapotai, betegségek és egyes gyógyszerek állandó szedése is okozhatja.
A felszívódási zavarral járó, tápanyagok és vitaminok felszívódását akadályozó bélbetegségek, máj- és veseproblémák, hashajtó, szteroid, koleszterincsökkentő, rohamoldó gyógyszerek szedése is csökkent D-vitamin-szinthez, hiányállapothoz vezethet.
Mi befolyásolja a D-vitamin termelését?
A földrajzi elhelyezkedés, az évszak és a napszak a három legfontosabb tényező, de vannak még egyéb tényezők is:
- Bőrszín: a sötétebb bőrű emberek szervezetében több melanin található, amely blokkolja a napból érkező UV-B sugarakat, ezzel pedig akadályozza a D-vitamin-termelést.
- Életkor: az idősek bőrében kevesebb található abból az anyagból, amelyből UV-B sugárzás hatására D-vitamin képződik.
- Testsúly: kutatások kimutatták, hogy az elhízás és túlsúly összefüggésben áll az alacsony D-vitamin-szinttel, a D-vitamin képződésének, hasznosulásának romlásával.
- Emésztőrendszer egészsége: az élelmiszerek és étrend-kiegészítők útján bevitt D-vitamin a vékonybélben szívódik fel, hatással van rá a gyomor, hasnyálmirigy, máj, epe és bélrendszer állapota.
- Máj és vese egészsége: a D-vitamin feldolgozásához és hasznosulásához egészséges máj- és veseműködés, megfelelő epetermelés is szükséges.
Milyen veszélyei vannak a D-vitamin-hiánynak?
Az eddigi kutatásokból már tudjuk, hogy a D-vitamin hiánya súlyos, akár életveszélyes betegségek kialakulásában is szerepet játszhat. Többek között összefüggésbe hozták a következő problémákkal: szívbetegség, magas vérnyomás, cukorbetegség, fertőzésre való hajlam, időskori elesések, daganatos betegségek (pl. vastagbél-, prosztata- és mellrák,), szklerózis multiplex.
Hogyan előzhető meg a D-vitamin-hiány
A D-vitamin-hiány megelőzése három pilléren nyugszik: napfény, táplálkozás és étrend-kiegészítés.
Miben van D-vitamin?
Napfény
Magyarországon márciustól októberig, 10 és 15 óra között, naponta kb. 10-30 perc (az UV-B sugárzás erősségétől függően), az arcot és fedetlen végtagokat érintő, direkt napsugárzás szükséges a megfelelő D-vitamin-képződéshez.
Sajnos éppen ezekben az órákban a legveszélyesebb a napon tartózkodni – hacsak nem viselünk elég erős, hatékony naptejet. Egyes kutatások azonban azt mutatták ki, hogy a naptej használata csökkentheti a D-vitamin képződésének esélyét, ezzel pedig D-vitamin-hiányt okozhat.
Magas D-vitamin-tartalmú ételek
Kizárólag táplálkozás útján szinte lehetetlen elegendő D-vitaminhoz jutni, de a megfelelő bevitel elérésében segíthetnek bizonyos ételek. Pl. 10 dkg vadon halászott lazac 600-1000 NE, egy teáskanál tőkehalmájolaj 400-1000 NE, 10 dkg szardíniakonzerv 300 NE, 10 dkg tonhalkonzerv 236 NE, egy tojássárgája pedig 20-40 NE D3-vitamint biztosít.
D-vitamin-tartalmú étrend-kiegészítők
A hazai orvosok egybehangzó ajánlása az, hogy októbertől márciusig nemtől, életkortól függetlenül mindenkinek pótolnia kell a D-vitamint étrend-kiegészítő használatával. Érdemes azonban a tavaszi és nyári hónapokban is ezt tenni, különösen akkor, ha folyamatosan zárt térben tartózkodunk vagy aktívan kerüljük a napot.
Ha veszélyeztetett csoportba tartozunk, akkor is erősen ajánlott étrend-kiegészítőt használni. Ide tartoznak az idősek, túlsúlyosak és elhízottak, terhes és szoptató anyák, felszívódási zavarban szenvedők, máj- vagy veseproblémával küzdők, bizonyos (fent említett) gyógyszereket szedők.
A legújabb ajánlás szerint a szükséges D-vitamint hetente (14 ezer NE), kéthetente (28 ezer NE) vagy akár havonta (60 ezer NE) egyszer is bevehetjük, mivel a zsírszövetben raktározódik.
D-vitamin: mindenkinek szüksége van rá
Szerencsére nem kell sorrendet felállítanunk a 13 nélkülözhetetlen vitamin között, ám ha mégis ezt tennénk, a D-vitamin mindenképpen előkelő helyet foglalna el a listán. Kulcsfontosságú nemcsak immunrendszerünk, csontjaink egészségéhez, hanem számos krónikus betegség megelőzéséhez is.
Habár modern életmódunk és táplálkozásunk miatt egyre nehezebb hozzájutnunk, szerencsére ma már kedvünkre választhatunk a D-vitamin-tartalmú kiegészítők közül. Ezekkel könnyen és gyorsan pótolhatjuk ezt az alapvető vitamint, minden egyes nap.