Mi is az a hormonrendszer?
A hormonrendszer legfőbb feladata a szervezet folyamatainak szabályozása, mint például az alvás, szívverés, növekedés, nemi érés. Működése a mirigyek, a hormonok és rengeteg sejtreceptor egymásra hatásán alapul. Fő hormontermelő szerveink az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékvese, a here, a petefészek, a csecsemőmirigy, tobozmirigy és a hasnyálmirigy.
Hormonrendszerünk egy nagyon kifinomult gépezet. Nők esetében a két legfontosabb nemi hormon az ösztrogén és a progeszteron. A többi hormonnal együtt biztosítják a rendszeres menstruációt, termékenységet, immunerőt, egészséges emésztést, megfelelő alvásminőséget. Férfiaknál a legfontosabb nemi hormon a tesztoszteron, mely hatással van az egészséges izomzat és csontok fenntartására, a spermiumok képződésére, de a libidóra is.
Mit okozhat a hormonrendszer felborulása?
Betegség, stressz, de a nem megfelelő táplálkozás is megzavarhatja a hormonrendszer szabályozó funkcióját. Az egyik leggyakoribb hormon rendellenesség a cukorbetegség. Nőknél gyakori hormonális probléma a pajzsmirigy-alulműködés és a -túlműködés, a PCOS (policisztás ovárium szindróma), az ösztrogén dominancia és inzulinrezisztencia kialakulása.
Férfiaknál a hormonrendszer zavarainak jele lehet az alacsony tesztoszteronszint, csökkent libidó, merevedési zavarok előfordulása. A kiegyensúlyozott hormonrendszer érdekében sokat tehetünk egészséges életmóddal, táplálkozással és rendszeres testmozgással.
Oldalunkon hasznos cikkeket gyűjtöttünk össze hormonrendszer témában. Olvashatsz a különböző hormonproblémák tüneteiről, kezeléséről, természetes gyógymódokról, de étrendről, gyógynövényekről is.