A dokozahexaénsav (DHA) egy hosszú láncú omega-3 zsírsav, ami testünk minden sejtjének alkotóeleme, illetve elsődleges építőanyaga többek között az agynak, a bőrnek és a szemnek. Az emberi agyban található omega-3 zsírsavaknak több mint 90%-a, a teljes zsírtartalmának pedig kb. 25%-a DHA. A DHA elősegíti, azaz könnyebbé, gyorsabbá és hatékonyabbá teszi az idegsejtek egymás közötti kommunikációját. Emellett sok egyéb szerepe is van, például gyulladáscsökkentő és csökkenti a vér triglicerid szintjét. Mivel a szervezetünk nem tudja előállítani, de az élethez szükségünk van rá, ezért a táplálékkal kell felvennünk.
A DHA forrásai
A DHA elsősorban halakban és egyéb tengeri élőlényekben található meg. Számos halfajta kitűnő forrása a DHA zsíroknak, adagonként akár több grammot is biztosítva. Ilyen például a makréla, a lazac, a hering, a szardínia vagy a kaviár. Kisebb mennyiségben a tejtermékekben és az omega-3 zsírsavakkal dúsított tojásokban is fellelhető.
Mivel a DHA létfontosságú, ha az említett ételeket nem fogyasztjuk rendszeresen, akkor mindenképp szükséges kiegészítő formájában bevinni az omega-3 zsírokat.
Miért olyan fontos a DHA?
Agyműködés
A DHA az agyban a legnagyobb koncentrációban előforduló omega-3 zsírsav, kritikus szerepet tölt be az agy fejlődésében és megfelelő működésében. A DHA hiánya gyermekeknél vélhetően tanulási zavarokat, figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart (ADHD), agresszivitást és egyéb problémákat eredményezhet.
A megfelelő DHA bevitel azonban nem csak fiatalkorban, de felnőttként is rendkívül fontos. Az alacsony DHA szint feledékenységet, memóriazavarokat, tanulási- és beszédzavarokat okozhat. A legújabb kutatások alapján a DHA lehet az egyik kulcsa az Alzheimer-kór és az időskori demencia megelőzésének is.
Látás
A DHA nagyon fontos összetevője a szem ideghártyájának. Egy rodopszin nevű fehérjét aktivál, ami az agyat segíti a szemeken keresztül beérkező képek fogadásában. A DHA-hiány látászavarokhoz vezethet, különösen gyermekek esetében.
Szív egészsége
A DHA fogyasztása bizonyítottan csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Ez több tényezőnek is köszönhető:
- a hosszú láncú omega-3 zsírsavak akár 30%-kal képesek csökkenteni a vér triglicerid szintjét
- a halolajban és halakban található omega-3 zsírok segítenek a vérnyomás normalizálásában
- az omega-3 zsírok csökkentik a teljes koleszterinszintet, valamint növelik a HDL („jó”) koleszterin szintjét
- a DHA megvédhet az endoteliális diszfunkció ellen, ami a szívbetegség egyik fő okozója
További jótékony hatások
- Mivel erős gyulladáscsökkentő hatása van, a DHA képes lehet az ízületi gyulladás okozta fájdalmakat enyhíteni.
- Több tanulmány is kimutatta, hogy a DHA zsírsav mérgező a rákos sejtek számára.
- A DHA jótékony hatással lehet allergia, asztma esetén, mivel megakadályozza a nyálkatermelést és csökkenti a vérnyomást.
A DHA kiemelten fontos terhesség és szoptatás alatt
A terhesség utolsó hónapjaiban, valamint a gyermek életének első két évében kulcsfontosságú a DHA. Az agy ilyenkor nagyon gyorsan növekszik, ezért a csecsemők és a kisgyermekek neurológiai fejlődéséhez, a normál látáshoz elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű DHA zsírsav jelenléte.
Mennyi DHA-ra van szükségünk?
A legtöbb szakértői javaslat szerint felnőtteknek napi 200-250 mg EPA és DHA bevitelre van szükségük, míg gyerekeknek testsúlykilogrammonként 10-12 mg-ra. A koncentrációs képesség csökkenése, memóriazavarok esetén naponta 500-1700 mg DHA képes javítani az agyi funkciókon.
Egy érdekesség: kutatások szerint a kurkumin, a kurkuma fűszer fő aktív összetevője, javíthatja a DHA zsírsav felszívódását. Érdemes lehet tehát a kettőt együtt szedni!