Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
4000 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Cikkek
Niacin hatása

B3-vitamin más néven niacin – Mit érdemes tudni róla?

A B3-vitaminnak a fehérje-, a zsír- és a szénhidrát anyagcserében van szerepe, valamint hozzájárul az energiatermelő folyamatokhoz. Ezen kívül hozzájárul az ideg-, a keringési- és az emésztőrendszer normális működéséhez, egyes hormonok szintéziséhez. Olvasd el cikkünket, hogy még többet megtudj róla!

A B3-vitamin a B-vitaminok egyike, melynek kiemelkedően fontos szerepe van az anyagcserében. Más néven niacin vagy nikotinsav, mely a számos jótékony hatása mellett a legújabb kutatások szerint egy természetes koleszterinszint szabályozó anyag. Cikkünkben bemutatjuk mit érdemes róla tudni, milyen forrásokból pótolható, milyen típusai vannak a B3-vitaminnak és lehetséges-e túladagolni.

Mi is az niacin?

A niacin vízben oldódó vitamin, régen PP-faktornak (Pellagra-Preventív) hívták, ma nikotinsavamid, nikotinamid, niacinamid és B3-vitamin néven is találkozhatunk vele. Elsősorban a szöveti oxido-reduktiv folyamatokban vesz részt. B1-, B2- és B6-vitamin jelenlétében a triptofán nevű aminosavból képes a máj előállítani.

Mihez szükséges a niacin?

  • kémiai reakciók
  • szénhidrát anyagcsere
  • fehérje-anyagcsere
  • zsíranyagcsere


A B3-vitaminnak, a többi B-vitaminhoz hasonlóan, a fehérje-, a zsír- és a szénhidrát anyagcserében van szerepe, valamint hozzájárul az energiatermelő folyamatokhoz. Hozzájárul az ideg-, a keringési- és az emésztőrendszer normális működéséhez, egyes hormonok szintéziséhez. A vízháztartás szabályozásában is részt vesz ezért az egészséges bőrhöz is nélkülözhetetlen. A niacin emellett az izmok, az idegek és a DNS regenerációjára is hatással van.

A B3-vitamin hatására mérsékelhető egyes esetekben a migrénes fejfájás, a depresszió. Csökkentheti a magas vérnyomást, a koleszterin- és trigliceridszintet. A fiatalkori cukorbetegség egyes eseteiben niacin szedésével csökkenthető a szervezet inzulinszükséglete.

Amerikai vizsgálat szerint a gyomorsavhiány sok esetben B3-vitaminnal kezelhető. A niacint sikeresen alkalmazzák a magas koleszterinszint csökkentésére, az LDL-(rossz koleszterin) szintjét csökkenti, míg növeli a HDL (a jó) koleszterinét. A homocisztein-szintet viszont növelheti, de ez ellensúlyozható folsav, B6- valamint B12-vitamin adásával.

Niacin

A B3-vitamin típusai

  1. Niacin: A niacint régen a pellagra nevű betegség kezelésére alkalmazták, melyet először az 1700-as években dokumentáltak. Csak később 1937-ben fedezték fel, hogy a niacin hiány ennek a betegségnek a kiváltó oka. Emellett rájöttek, hogy a magas koleszterinszint kezelésére is alkalmas a niacin, ezáltal pedig a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is csökkenthető. A niacin a vesék megfelelő működését is segíti.
  2. Nikotinamid: Más néven niacinamid is hasonlóan működik, mint a niacin, de a molekulaszerkezete más. Míg a niacin időnként bőrpírt, viszketést okozhat, a niacinmidnak nincsen ilyen mellékhatása. A niacinamidot bőrgyógyászok is javasolják pattanások hatékony kezelésére. Bőre kenve javíthatja a bőrképet, ragyogóbb, fiatalosabb bőrt eredményez és serkenti a ceramid termelést, növeli a bőr immunitását. Erős antioxidáns hatású, fokozza a kollagéntermelést, és remekül együtt működik a C-vitaminnal, ezért krémek formájában is legtöbbször így találkozhatunk vele. Mellékhatása ritka esetben növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
  3. Nikotinamid ribozid: A 2000-es években fedezték fel, hogy a nikotinamin-ribozid hatékonyabban képes előállítani a NAD+ nevű koenzimet, mint a niacian és a nikotinamid. A nikotinamid ribozid egy nagyon fontos molekula, melynek kiemelkedő szerepe van a DNS-helyreállításában és a sejtanyagcsere szabályozásában. Klinikai vizsgálatok nem mutattak ki mellékhatásokat.

A legtöbb étrend-kiegészítőben niacin helyett niacinamidot találunk, ami a nikotinsav savamidja

Milyen élelmiszerekben található niacin?

  • sovány húsok (csirke, pulyka bőr nélkül)
  • máj, vese
  • hal
  • tojás
  • élesztő
  • szárazhüvelyesek
  • zöldségfélék
  • gyümölcsök: avokádó, füge, szilva
  • teljes kiőrlésű gabonaipari termékek

Az állati élelmiszerekben nem kötött formában található, ezért majdnem 100%-osan hasznosul, a növényi eredetű élelmiszerekből nehezebb a felszívódás. A kukoricában található olyan anyag, ami viszont gátolja a niacin hatását. A niacin az élelmiszerekben viszonylag stabil a melegítéssel, a főzéssel és hosszabb tárolással szemben. A készítési veszteség átlagosan kevesebb, mint 10%.

Mennyi az ajánlott napi niacin bevitel?

Tápanyagbeviteltől is függ, hogy a szervezetnek mennyi niacinra van szüksége. 1000 kilojoule energiára 1,6 mg bevitelt ajánlanak.

Napi niacin szükséglet életkor és nem alapján

ÉletkorFérfi
Félévesnél fiatalabb6 mg6 mg
7-12 hónap8 mg8 mg
1-3 év9 mg9 mg
4-6 év11 mg11 mg
7-10 év16 mg16 mg
11-14 év15 mg18 mg
15-18 év15 mg18 mg
19-30 év15 mg18 mg
31-60 év15 mg18 mg
60 év felett15 mg18 mg

Napi niacin szükséglet élethelyzetek alapján

Férfi
Várandósság17 mg- mg
Szoptatás20 mg- mg
Nehéz fizikai munka- mg20 mg
Stressz19 mg19 mg
Dohányzás15 mg18 mg
Alkohol fogyasztás20 mg20 mg
Menopauza15 mg- mg

Niacin hiány jelei

A niacinhiány következtében dermatitisz, hasmenés és demencia is kialakulhat. A niacin hiánya negatív személyiségváltozást idéz elő. Továbbá étvágytalanságot, súlyveszteséget, rosszullétet, álmatlanságot, szédülést és pellagrát is okozhat, mely bőrártalmakkal, nyelvgyulladással, rendellenes bél- és idegrendszeri működéssel jár. A niacinhiány tulajdonképpen a fehérjeszegény táplálkozás következtében alakulhat ki, ami manapság nagyon ritka a fejlett országokban. Az idült alkoholistáknak magas a pellagra-kockázata szegényes étrendjük miatt.

Lehetséges túladagolni a niacint?

Vízben oldodó vitamin lévén túladagolása nagyon ritka esetben fordul elő. A niacin túladagolás az erek kitágulását, néha hőhullámokat, bőrkiütéseket, viszketést, hányingert és hányást okoz.

A niacint (de nem a niacinamidot) a napi ajánlott bevitel több mint kétszázszoros adagjában írják fel a magas vérzsírszintek (lipidszintek) befolyásolására. Ilyen adagok jelentős elpirulást, viszketést, májkárosodást, bőrrendellenességet, köszvényt, és csökkent glükóztoleranciát (szőlőcukor-terhelésre kórosan megemelkedik a vércukorszint) okozhatnak.


A B3-vitamin vagy niacin tehát a szervezet megfelelő működéséhez szükséges több létfontosságú folyamatában részt vesz. Kiegyensúlyozott táplálkozással vagy étrend-kiegészítők szedésével könnyen bevihető a napi ajánlott mennyiség. Hiánytünetei pedig csak egyoldalú táplálkozás folytatása esetén léphetnek fel.

Felhasznált irodalom
Dr Earl M.: Vitamin biblia, Glória Kiadó, 1985, 112-115
Dr Bíró Gy.-Dr Lindner K.: Tápanyagtáblázat, Medicina, 1995, 43-44
Dr Rodler I.: Új tápanyagtáblázat, Medicina, 2005, 58
Kürti G.: Vitamin abc, Puelo Kiadó, 2004, 21-22
Dr Bíró Gy.: Tápanyag-beviteli referencia-értékek, Medicina, 2004, 128-132
Rigó J.:Dietetika, Medicina, 2007, 54
Niacin: B3-vitamin: Miért fontos? www.webbeteg.hu - B. M. , szakfordító 2012.01.30
Mit érdemes tudni a B3-vitaminról (a niacinról)? www.webbeteg.hu - B. M. , szakfordító 2011.07.08
Niacinhiány, niacintöbblet MSD Orvosi kézikönyv a családban Merck 2009-02-24 Melania Kiadó, 1999.
Niacin és emésztési problémák Journal of Orthomolecular Medicine, Vol. 16, No. 4, 4, 2001, pp. 225-37
A niacin-kezelés emeli a homocisztein-szintet American Heart Journal, Vol. 138, Dec 1999, pp. 1082-27
Niacinhiány MSD Orvosi Kézikönyv 2004 Merck 2004-11-29
A biztonság és a vitaminok hatékonysága The safety and efficacy of vitamins.
Journal of Orthomolecular Medicine, Special Issue, Vol. 18, 3rd and 4th Quarters, 2003.


hazipatika.com/taplalkozas/vitamin_abc/vitamin_kisokos/niacin

b3vitamin.hu/a-b3-vitamin-formai-es-termeszetes-forrasai

vital.hu/b3-vitamin-niacin

hu.wikipedia.org/wiki/Niacin
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér