Mindenki arra vágyik, hogy boldog, egészséges és kiegyensúlyozott életet élhessen. Manapság – szerencsére – a legtöbben már szednek vitaminokat és egyéb kiegészítőket, hiszen tudják, hogy ez milyen fontos része az egészséges életmódnak. A rendszeres vitaminszedés azonban sokszor nehezebbnek bizonyul, mint gondolnánk – a milliónyi napi teendő között könnyen megfeledkezhetünk róla. Mi most elmondjuk, hogy miért is érdemes észben tartani a vitaminok szedését, illetve tippeket is adunk arra, hogy milyen módszerekkel tudod minden nap emlékeztetni magad rá.
7 egyszerű módszer, ami segít, hogy ne felejtsd el bevenni a vitaminjaidat
1. Tartsd a vitaminokat a táskádban:
Biztos neked is van egy edzőtáskád, laptop táskád, ridikülöd, amit sose felejtesz el reggel magaddal vinni. Tedd ebbe a vitaminjaidat, így amikor legközelebb belenyúlsz valamiért, és meglátod a dobozt, eszedbe fog jutni, hogy beszedd őket.
2. Állítsd be a telefonodat:
A mobiltelefon ébresztő vagy emlékeztető funkciója a vitaminszedést is megkönnyítheti. Akár napi több emlékeztetőt is be tudsz állítani. Okostelefonra külön alkalmazások is léteznek, melyeket direkt erre a célra fejlesztettek ki.
3. Vegyél két dobozzal:
Ha mindig elfelejted a vitaminokat magaddal vinni a munkahelyedre (vagy éppen ott felejted mindig), akkor érdemes lehet két dobozzal venned belőle: egyet otthonra, egyet a munkahelyre. (Ne feledd, a Netamin webshopban szinte minden terméknél találsz gazdaságos csomag ajánlatot - 3 termék, -10% kedvezménnyel).
4. Használj gyógyszeradagolót, vitamintartót:
A közismert név ellenére nem csak gyógyszerekhez hasznos ez a kis eszköz, hanem a vitaminokhoz is! Praktikus, könnyen használható és bárhova magaddal viheted (a Netamin kínálatában is találhatsz vitamintartó dobozt, ide kattintva).
5. Válassz egy másik napi rutint, ami emlékeztet rá:
Válassz ki valami más tevékenységet, amit szintén minden nap (akár többször) csinálsz, és a vitaminos dobozt tedd oda, ahol végzed. Például fogmosás, kávéfőzés, zuhany, mosogatás.
6. Írd fel egy post it-re:
Néha a legjobb módszer a jól ismert ragadós cetli használata, amit a tükörre, a monitorodra vagy épp az autód műszerfalára tűzhetsz ki.
7. Vedd be étkezéskor:
Egyébként is javasolt majdnem minden kiegészítő esetében, hogy étkezéskor vegyük be. Persze egy kis időbe telhet, mire a két tevékenység összekapcsolódik a fejünkben.
Miért fontos minden nap bevenned vitaminjaidat?
Az egyik gyakran hallható ellenérv a vitaminok és más étrend-kiegészítők szedése ellen az, hogy ha egészségesen, változatosan táplálkozunk, akkor nincs is szükségünk rájuk. Ez azonban egész egyszerűen nem igaz. Még ha a legnagyobb odafigyeléssel, mindent helyesen is csinálsz – egészséges étrendet követsz, mozogsz, eleget alszol és nem stresszelsz – akkor is szüksége van a szervezetednek plusz vitaminokra.
„De miért?” Hangozhat el a kérdés most. A válasz egészen komplex és sok tényezőből állhat, ezért most csak néhány fontosabb szempontot sorolnánk fel. Az első ilyen a táplálkozás.
1. Rossz táplálkozási szokások
Napjainkban akkora mennyiségű ételhez férhetünk hozzá, olyan könnyedén, mint az emberi történelem során korábban még soha. És bizony élünk is a lehetőséggel. A bevitt táplálék minősége viszont finoman szólva is hagy kívánnivalót maga után.
Egy átlagos nyugati étrend számos vitamin és ásványi anyag hiányát tudja okozni, ilyen például a D-vitamin, a kalcium vagy a magnézium. A vitamin-tabletták jogi értelemben is étrend-kiegészítőnek számítanak, ami egy teljes mértékben korrekt elnevezés, hiszen pontosan ez a feladatuk: kiegészítik az étrendet. Ezt az „apró” részletet sajnos sokan elfelejtik. A vitaminok szedése soha nem pótolhatja a helyes étrendet, de kiváló segítség abban, hogy minden szükséges tápanyagból optimális legyen a bevitel.
2. Élelmiszeripar és az ételek elkészítése
Még ha egészséges ételeket is eszel, valószínű, hogy számos hasznos tápanyagból nem tartalmaznak eleget. Ennek több oka is van. Első a talajminőség romlása: az elmúlt 100 évben a tömegtermelés, a modern technológiák megjelenése és a környezetszennyezés miatt a mezőgazdasági talajok nyomelem-tartalma jelentősen csökkent. A másik ok az ételek feldolgozása és tárolása: az idő előtti betakarítás, a szállítási idő, a hőmérséklet-ingadozások, a raktározási idő mind-mind negatívan hatnak a tápanyag-tartalomra. A harmadik ok pedig az elkészítési mód, mivel sütés és főzés során bizonyos tápanyagveszteség elkerülhetetlen. Különösen igaz ez a hőre érzékeny és vízben oldható vitaminokra.
3. Életkor és életmód
Az életkor előrehaladtával a szervezet tápanyagigénye megnő, a tápanyagok hasznosulása, az emésztés, a felszívódás hatékonysága viszont romlik. Éppen ezért a vitaminok és kiegészítők szedése még fontosabbá válik, ahogy öregszünk. Kutatások szerint időseknél gyakori a B-vitaminok, a kalcium, a cink, a Q10 koenzim, valamint az A-, D- és E-vitaminok hiánya. De nem csak az életkor, hanem egyéb életmódbeli szokások is tápanyaghiányhoz, illetve felszívódási problémákhoz vezethetnek, például a mozgáshiány, dohányzás, alkoholfogyasztás.