A B12 vitamint nem sűrűn emlegetik a reklámokban, nem látunk róla plakátokat sem az orvosi váróban, így akár azt is gondolhatjuk, nem is olyan nélkülözhetetlen. Pedig a szervezetünk létfontosságú feladataihoz elengedhetetlen, ráadásul a B12 szintjét az orvosok sem sűrűn ellenőrzik, épp ezért nem is mindig tudjuk, hogy baj van.
A B12 kulcsfontosságú szerepet játszik az agy és a központi idegrendszer működésében, valamint a vérképzés folyamatában. A természetben az állati szervezetekben, a májban, húsban, tojásban és tejben található meg.
Bár, mint az alábbi pár sorból is kiderül majd, a B12-hiányt nagyon könnyű elkerülni, ha keveset kap belőle a szervezünk, az nagyon komoly problémákhoz vezethet: okozhat vérszegénységet, idegkárosodást és memóriazavart is.
Egy átlagos felnőtt számára 2,5 mikrogramm az ajánlott napi beviteli érték, azonban vannak, akiknél ennyi nem elegendő. A terhes nőknél például már 2.6 mikrogramm a minimális mennyiség, szoptatás alatt pedig már 2.8.
Akiknek különösen oda kell még figyelniük az az 50 év feletti korosztály. Ebben a korban ugyanis már nehezebben dolgozza fel a vitaminokat a szervezet, így nagyobb mennyiségre van szükség a megfelelő eredményhez.
Szintén veszélyben vannak a vegán életmódot folytatók, mivel – ahogy azt már említettük – a B12-vitamin kizárólag az állati eredetű termékekben található meg a természetben. Nekik mindenképp kell gondoskodni a megfelelő pótlásról!
Ezen kívül bizonyos gyógyszerek szedése mellett is megnőhet a szervezet B12-igénye, mivel egyes hatóanyagok csökkentik a vitamin szintjét a szervezetben. Néhány - messze nem teljes lista - [rad-hl]azokról a gyógyszer-hatóanyagokról, amelyek hosszú távú szedése B12-vitamin hiányt okozhat:[/rad-hl]
- Cimetidin - gyomorsav termelődést csökkentő hatóanyag
- Klofibrát - vérzsírszintet csökkentő hatóanyag
- Kolchicin - erős gyulladáscsökkentő, köszvény esetén is alkalmazzák
- Lanzoprazol - gyomorsav termelést csökkentő hatóanyag
- Metformin - 2-es típusú cukorbetegség és PCOS esetén felírt gyógyszer (pl. Merckformin) hatóanyaga
- Metildopa (methyldopa) - pl. Dopegyt, vérnyomáscsökkentő gyógyszer hatóanyaga
- Fogamzásgátló tabletták -magas ösztrogéntartalmú, szájon át szedett fogamzásgátlók
Amennyiben ezek közül szeded valamelyiket, érdemes már most elkezdened a B12-vitamin extra pótlását. A szervezet B12-vitamin szintje egyébként egy egyszerű vérvétellel is megállapítható.
Figyeljünk a hétköznapi apróságokra, a szervezetünk ugyanis jelzi, ha nem kap eleget a vitaminból. A tünet lehet fáradtság, gyengeség, étvágytalanság, fogyás, székrekedés, valamint zsibbadás a karban vagy a lábakban.
Ne aggódjunk amiatt, hogy túl lelkesek vagyunk, bajt szerencsére nem tudunk csinálni, mivel egészen 1000 mikrogramm napi bevitelig semmi egészségügyi problémát nem okozhat a B12-vitamin szedése.