A kóladió mindig is rendkívül közkedvelt volt Nyugat-Afrikában. Aztán több mint 100 évvel ezelőtt megérkezett Európába és az Egyesült Államokba is. A világ legnépszerűbb üdítőitalának eredeti alapanyaga volt, ma már azonban szerencsére hozzájuthatunk más formában – például étrend-kiegészítők segítségével. Napjainkban komoly kutatások folynak a kóladió egészségügyi hatásaival kapcsolatban: különösen nagy figyelem fordul étvágy- és súlycsökkentő, illetve élénkítő hatására. Cikkünkből A-tól Z-ig minden fontos információt megtudhatsz erről az afrikai csodaszerről!
Mi az a kóladió?
A kóladió a Cola acuminata afrikai fa magja. Nyugat-Afrikában népszerű élvezeti cikk, ott frissen és szárítva is fogyasztják. A kóladió száraz magját kólának, a frisset pedig gurunak nevezik. Nyersen rágni szokás, a vitalitás fokozása és az éhségérzet csökkentése érdekében. A száraz magvak fogyasztása mézzel és tejjel elkevert ital formájában történik.
A kólafa párás, meleg klímában terem meg. Virágzó örökzöld fa, ami Afrika trópusi esőerdeiben őshonos, elsősorban Nyugat-Afrikában, de Dél-Amerikában, illetve Ázsia trópusi részein és Jamaikában is termesztik. A fa csillag alakú gyümölcsöt terem, ebben rejlik esetenként akár egy tucat mag.
A magoknak rózsához hasonló illata van. A mag íze eleinte igen keserű, de a sok rágás hatására édessé válik, mert a benne levő keményítő cukorrá alakul. A gyümölcsöket kézzel szedik, a magokat napon szárítják, majd főzéshez, italokhoz vagy gyógyászati célokra használják fel őket. Az Encyclopedia Britannica szerint a kóladiót a helyiek régen fizetőeszközként is használták.
Mi köze a kóladiónak a népszerű szénsavas üdítőitalhoz?
John Stith Pemberton egy elismert amerikai gyógyszerész volt a 19. században. Amikor 1865 áprilisában egy georgiai ütközetben megsebesült, sok más szintén harci sérülést szerzett veteránnal együtt a morfium rabjává vált. Alternatív gyógymódok után kutatva létrehozott egy borból, kokalevelekből és kóladióból álló italt. Az 1885-ben bevezetett alkoholtilalom miatt aztán a receptet módosította és bor helyett cukorszirupot használt. Az új italt Coca-Cola néven kezdte árusítani, kezdetben gyógyhatású készítményként. A Coca-Cola ízét ma már mesterségesen érik el, nem tartalmaz valódi kóladiót.
Mi van a kóladióban?
A kóladió kb. 2-3,5% koffeint tartalmaz. Összehasonlításképp az Arabica kávé koffeintartalma 0,8-1,4%. Ezenkívül teobromin is található benne (1-2,5%), ami értágító hatással rendelkezik, így javítja az oxigénszállítást a szervezetben. Vízhajtóként a teobromint az ödémák (fokozott folyadékfelhalmozódás a szövetekben) csökkentésére, kezelésére is használták. Mindenképp említést érdemel még, hogy a kóladió gazdag fenol vegyületekben is, melyeknek köszönhetően antioxidánsként is képes működni.
Mik a kóladió jótékony hatásai?
Az utóbbi években a kóladiót vizsgáló tudományos kutatások számos pozitív egészségügyi hatást találtak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabbakat ezek közül:
• Élénkítő hatás: A kóladió felfrissíti az embert, jó hatással van az idegrendszer működésére, segít a levertség elkerülésében. Támogatja a fizikai és szellemi teljesítményt. Elsősorban koffein és teobromin tartalma az, ami miatt fokozza a szívritmust és gyorsítja az anyagcsere sebességét is. A kóladió rendszeres fogyasztói gyakran számolnak be enyhén euforikus érzésről.
• Keringés: Mivel fokozza a szívritmust és javítja a vérkeringést, ezért a kóladió képes növelni a létfontosságú szervek oxigénellátását – pl. a bőr, a végtagok, a belső szervek és az agy. Emiatt bizonyul hasznosnak a kóladió a szellemi teljesítmény fokozásában is, ha az agy több oxigénhez jut, az pozitívan befolyásolja a kognitív funkciókat és a koncentrációt. A vérkeringés-serkentés egyúttal a sebgyógyulást és a sejtregenerációt is segítheti.
• Emésztés: A kóladiót az afrikai őslakosok évezredek óta rágják vagy fogyasztják az emésztési gondok kezelésére. A kóladió aktív összetevői képesek javítani az emésztés folyamatát és a szervezet tápanyag felvételét. Csökkentheti a székrekedést, puffadást, gyomorgörcsöket, és egyéb, akár komolyabb, gyomor-bélrendszeri problémákat.
• Immunrendszer egészsége: Számos olyan hatóanyag található a kóladióban, melyeknek köszönhetően megvédhet a fertőző betegségektől. Antimikrobiális és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkezik, valamint antioxidánsai révén segít óvni a szervezetet a káros szabad gyökök hatásaitól.
• Testsúly optimalizálás: A kóladió rendkívül hatékony segítség lehet a testsúlycsökkentésben, és az egészséges testsúly fenntartásában. Támogatja a nemkívánatos zsír lebontását, az éhségszabályozást, a táplálékok megemésztését – bármilyen negatív mellékhatás nélkül.
Hogyan segít a kóladió a fogyásban?
A kóladió egészen komplex módon, több oldalról is támogatja az egészséges testsúly elérését és megtartását. Vegyük sorra, hogy miként is segít megszabadulni a pluszkilóktól!
• Segíthet az étvágy csökkentésében
A kóladió természetes étvágycsökkentő hatással bír, valószínűleg koffeintartalmának köszönhetően. Több ezer évvel ezelőtt, már az afrikai őslakosok is használták - igaz, ők abból a szomorú okból, hogy elviselhetőbbé tegyék a sanyargató éhséget. Ezt a hatást egy 2009-es állatokkal végzett kutatás keretében is igazolták, amelyben a kóladiót fogyasztó egerek jelentősen kevesebbet ettek és emiatt a testsúlyuk is csökkent, összehasonlítva a kóladiót nem fogyasztó egerekkel.
• Javíthatja a sportteljesítményt
A kóladió képes fokozni az oxigénfelvételt, javítja a vérkeringést, nagyszerű mentális és fizikai élénkítő. Mindezen tulajdonságainak köszönhetően segíti az izommunkát és a sportteljesítményt is növelheti – ami természetesen gyorsabb, hatékonyabb fogyást eredményez.
• Serkenti az anyagcserét
A bazális metabolikus ráta azt mutatja meg, hogy az alapanyagcseréhez (mindenfajta fizikai megterhelés nélkül) mennyi energiára, azaz kalóriára van a szervezetünknek szüksége. Ez a napi kalóriaszükségletünk 60-70%-a. Amikor a metabolikus ráta megnövekszik, a test nyugvó állapotban is több kalóriát éget el. Egy, az African Journal of Biotechnology című szaklapban publikált kutatás szerint a kóladió-kivonat használható a metabolikus ráta, más szóval az anyagcsere sebesség fokozására. A kutatók eredményei szerint akár 118%-os anyagcsere gyorsulás érhető el.
• Segíti a táplálékok emésztését
A kóladió több gyomorsav előállítására ösztönzi a gyomor- és bélrendszert. A jól működő emésztés a tápanyagok jobb hasznosulását, hatékonyabb felszívódását jelenti. Az emésztés optimalizálása igen jó hatással van az anyagcserére, amitől a bevitt táplálékból kevesebb fog zsír formájában raktározódni.