Megfigyelted már magadon, hogy az étvágyad és az ételek, amiket kívánsz, szezonálisan változnak? Ez így is van rendjén. Nyáron van, hogy egész nap csak salátát és gyümölcsöt kíván az ember, este pedig egy könnyebb vacsora és néha egy fagyi tökéletesen elégnek bizonyul. De mi a helyzet télen? Neked is a kekszeken, forró csokikon és frissen sült sütőtökös süteményeken jár az eszed folyton? Ha igen, ez a cikk neked szól!
Mi az oka a téli édesség utáni sóvárgásnak?
Lehet egyik fő ok az ünnepi időszak, de egyéb tényezőknek is szerepe van ebben. A hideg miatt a szervezet energiaigénye kicsit nagyobb, hiszen már melegen tartania magát is több energiával jár. Ezért energia dúsabb, szénhidrátokban, cukrokban (és olajokban) gazdagabb ételeket kívánunk. A napfényhiány és a többekre ilyenkor jellemző mozgáshiányból eredő szezonális depresszió - vagy inkább nevezzük csak levertségnek - miatt is gyakrabban lelünk vigaszt az instant boldogságbombákban, azaz a csokiban és sütikben.
Mit lehet tenni, hogy ne ragadjon el túlságosan a sóvárgás?
1. Ne hagyj ki étkezéseket
A rendszeres, jól összeállított, teljes értékű étkezések segítenek kordában tartani az éhségérzetet és megelőzni a felesleges nassolást, kiéhezés utáni falásrohamokat.
2. Hidegben is igyál elegendő mennyiségű folyadékot
A szervezetednek télen is napi kb. 2 liter folyadékra van szüksége, lehetőleg tiszta víz, vagy esetleg cukrozatlan gyógynövény tea formájában. Ha nem iszol eleget, a szomjúságot tévesen éhségnek érzékelheted!
3. Tarts kéznél fehérjeport
A fehérje hamar eltelít és csökkenti az éhségérzetet. A protein shake a leggyorsabb megoldás, akár étkezés kiváltására/kiegészítésére vagy édesség helyett is tökéletes - különösen ha felturbózod valamilyen téli fűszerrel, gyümölccsel!
4. Kezeld tudatosan a stresszt
Az év vége sokaknak már eleve hajtós, stresszes időszak - és ezt csak fokozhatják a hidegebb időjárással beköszöntő légúti betegségek, vírusok megjelenése. Felesleges kalóriák bevitele helyett egészségesen is levezethető a feszültség, például sporttal, jógával, sétával, olvasással, zenehallgatással, tánccal vagy kézműveskedéssel - kinek mi tetszik, mi illik a vérmérsékletéhez.
5. Ne feledkezz meg a D-vitamin pótlásról
A D-vitamin-hiány összefügg a szezonális depresszióval, az elhízással és a fokozott étvággyal is. A napfénymentes, hideg hónapokban is napi 2000-3000 NE D-vitaminra van szükséged. Szerencsére létezik teljesen vegán megoldás is a D-vitamin kiegészítésre! Ide kattintva megvásárolhatod a jól felszívódó, fenntartható algából kinyert D-vitamin szájspray termékünket!
6. Fogyassz egészséges zsírokat
Az egyszeresen telítetlen- és omega-3 zsírsavak laktatóak, hosszabb időre eltelítenek. Növényi forrásai az avokádó, olajos magvak, magvajak, olívaolaj.
7. Nassolj egészségesen
Készíts magadnak előre egészséges, könnyen emészthető nasikat. Ezek mindig legyenek kéznél akkor is, ha mész valahova. Így ki tudod védeni, hogy valamilyen cukorbombát vegyél út közben. Ilyen nassolni való például 1 közepes banán; 10-15 dkg bogyós gyümölcs; 3 szem füge; fél marék dió vagy kesudió.
8. Egyél édességet alkalomadtán
Az édes ízeket nem tilos élvezni, a hangsúly csak a mértéken és minőségen van! Legtöbbször a falásroham és a túlevés abból adódik, hogy megvonsz magadtól valamit, amire éppen vágysz. Megengedheted magadnak azt a szelet süteményt is alkalomadtán, a lényeg, hogy az édesség ne önálló étkezés legyen és ne az csillapítsa az éhségedet. Ha előtte a főétkezésed kiegyensúlyozott volt, nem leszel éhes utána és nem tudod magad túlenni az édességekből sem. Ha szeretnél olvasni teljesen természetes, hozzáadott cukor helyett gyümölcsökkel való édesítésről, hogy mikor mit érdemes használni, akkor azt ide kattintva teheted!
9. Próbáld ki a Mio-Inozitolt
A téli időszakban hajlamosabbak vagyunk a leghangoltságra, amit evéssel kompenzálunk, viszont, ha a vércukorszintünk rendben van, a csillapíthatatlan édességi utáni vágy is enyhül. Ebben segíthet egy természetben, gyümölcsökben, diófélékben is megtalálható anyag, a mio-inozitol. Fontos szerepe van az inzulin-jelátvitelben és segíti a hangulatért felelős szerotonin és dopamin hormonok hatékonyabb működését is.
A hideg időt pedig próbáld kimaxolni, rengeteg lehetőséget nyújt a feltöltődésre ez az időszak is. Lehet jól felöltözve nagyokat sétálni, közben termoszból forró teát szürcsölni, ha hó van szánkózni, korcsolyázni, gyönyörködni az alvó természetben. Hajrá!