A népi gyógyászatban az aloe vera az egyik legrégebb óta használt és legfontosabb gyógynövény. Az ókori egyiptomiak a „halhatatlanság növényének” nevezték és állandó helye volt a fáraók temetési ajándékai között. Csodálatos gyógyító erejét az ősi indiai, kínai, görög és római civilizációk is ismerték. Hagyományosan sebek gyógyítására, viszketés és duzzanatok csillapítására használják, emellett népszerű gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságai miatt is.
A liliomfélék (Liliaceae) családjába mintegy 360 különböző aloe faj tartozik, ám ezek közül mindössze egyetlen, az Aloe Barbadensis Miller – aloe vera – tartalmazza azokat a létfontosságú tápanyagokat, melyek hosszú évezredek óta segítenek minket megőrizni egészségünket és szépségünket.
Egyedülálló hatóanyag-tartalom
Milyen hatóanyagok találhatóak az aloe verában? Talán jobb kérdés lenne az, hogy mi nincs benne. Az aloe vera levelében több mint 75 biológiailag aktív vegyület (aminosavak, vitaminok, antioxidánsok, ásványi anyagok, poliszacharidok, enzimek, zsírsavak, stb.) található. Többek között bővelkedik A-, C-, E- és B-vitaminban (azon kevés növények egyike, melyben van B12-vitamin), nagyobb mennyiségben található benne kalcium, magnézium, cink, króm, szelén, vas, nátrium, kálium, réz és mangán. Az aloe verában 18-20 aminosav található meg, köztük mind a 8 esszenciális aminosav, melyeket szervezetünk nem képes előállítani, valamint 3 különböző növényi szterol: lupeol, kampeszterol és béta-szitoszterol.
Az aloe vera jótékony hatásai
Közel 700 tudományos kutatás vizsgálta már az aloe vera emberi szervezetre gyakorolt jótékony hatásait. Az aloe vera kivonatot külsőleg és belsőleg egyaránt lehet használni.
Belsőleg alkalmazva
• Egyensúlyban tartja az emésztést: Két olyan fontos enzim található az aloe verában – az amiláz és a lipáz – melyek támogatják a normál emésztést. Az aloe ezen kívül semlegesíti a gyomorsavat, az acemannán nevű poliszacharidnak köszönhetően pedig megvédi a gyomor- és bélnyálkahártyát. Hashajtó hatással is bír, így a bélmozgás fokozásával elősegíti a salakanyagok gyorsabb ürítését a szervezetből.
• Hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez: Az aloe verában található növényi szterolok (fitoszterol) csökkentik az LDL azaz „rossz” koleszterin szintjét, valamint segíthetnek a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
• Erősíti az immunrendszert: Az immunrendszernek oxigéndús vérre van szüksége, hogy jól működhessen. Az aloe vera segíti a tápanyagok felszívódását, ami egyik kulcseleme a megfelelő vér-oxigén szint fenntartásának. Adaptogén növény, ezért megvédi sejtjeinket a stressztől és egyéb káros hatásoktól. Magas vitamin és ásványi anyag tartalma, poliszacharidjai és antioxidánsai hatékonyabbá teszik az immunműködést és védelmet nyújtanak a szabad gyökök ellen.
• Segíthet az ízületi gyulladás kezelésében: Rendkívül erős gyulladáscsökkentő hatással bír, ezért hatékony segítség lehet ízületi panaszok esetén. A legjobb eredmény érdekében érdemes belsőleg és külsőleg is alkalmazni.
• Csökkenti a vércukorszintet: Több kutatás is arra az eredményre jutott, hogy az aloe vera javíthatja az inzulinérzékenységet és segíthet a vércukorszint szabályozásában azoknál, akik 2-es típusú diabéteszben szenvednek.
Külsőleg alkalmazva
• Sebgyógyító hatása van: A vizsgálatok alapján az aloe vera gél akár harmadával képes lerövidíteni a sebgyógyuláshoz szükséges időt.
• Ránctalanít, fiatalítja, megújítja a bőrt: Amerikában végzett kutatások kimutatták, hogy az aloe vera gél a kollagéntermelő sejtek – ún. fibroblasztok – képzését a normális sejtképződéshez képest 6-8-szorosára növeli. A kollagén egy fehérje molekula, ami a bőr és a bőr alatti szövetek rugalmasságáért felelős.
• Enyhíti az ekcéma, pszoriázis és seborrhea tüneteit: Az aloe vera gél igen hatásos különböző gyulladásos bőrbetegségek kezelésére. Hatóanyagai csökkentik a viszketést, az égő érzést, a gyulladást és bőrirritációt.
• Eltünteti a pattanásokat: Az aloe verában található értékes hatóanyagok – például a szalicilsav – antibakteriális, gyulladáscsökkentő és hámlasztó tulajdonságaik miatt nagyon hasznosnak bizonyulnak az aknés bőr kezelésében.
• Bőrnyugtató, fájdalomcsillapító hatása van: Rovarcsípések, enyhébb égési- illetve felületi hámsérülések, napégés esetén rendkívül hatékonyan gyógyítja a bőrt és mérsékli a fájdalmakat.