A barátcserje (Vitex agnus Castus) egy 2-3 méter magas, terebélyes ágrendszerű, illatos cserje. Őshazája a mediterrán térség, ahol vízparton, tengerparton terem. Nevét azért kapta, mert egykor a kolostorokban élő szerzetesek a növényének bogyójáról úgy hitték, a nemi vágy leküzdésére alkalmas, ezért fogyasztották. Innen a másik elnevezése: szeméremfa.
A barátcserje a népi orvoslásban
Az ókoriak egészen varázslatos hatásokat tulajdonítottak a barátcserjének. Maga Hippokratész is ajánlotta számos betegség gyógyítására. Több mint 2000 éve használják női egészségügyi problémák kezelésére, többek között a termékenység elősegítésére, a menstruációs ciklus szabályozására és egyéb hormonális zavarok orvoslására. A barátcserje hatóanyagai kedvező hatással lehetnek pl. az optimális progeszteron szint elérésére a menstruációs zavarral küzdő nők esetében.
A barátcserje hatóanyagai és hatásmechanizmusa
A növény termése több jótékony hatású alkotóelemet tartalmaz, többek között
- antioxidáns hatású fitokemikáliákat: flavonoidokat,
- zsírsavakat,
- iridoid glükozidokat, alkaloidokat,
- vagy éppen terpenoidokat.
A barátcserje az agyalapi mirigy serkentése és normalizálása útján fejti ki hatását – ez a mirigy felelős a szervezet ösztrogén és progeszteron egyensúlyának szabályozásáért.
Az agyalapi mirigy az, ami vezérli a petefészek működését, és befolyásolja az általa termelt hormonok mennyiségét. A barátcserje hormonokat nem tartalmaz, közvetett módon hat a szervezet természetes folyamataira. Hatóanyagai a dopamin receptorokhoz (DA2) kötődnek, és ezen keresztül csökkentik a prolaktin szintet. A magas prolaktinszint rendszertelen menstruációs ciklusokat, ciklus kiesést, sőt meddőséget is okozhat.
Menstruációs ciklus
Szakértők szerint a barátcserje a progeszteron nevű női hormon természetes forrása. Segít a progeszteron-ösztrogén arányt helyreállítani, így enyhítheti a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteit (szorongás, felfúvódás, az emlők érzékenysége, ingerlékenység, testsúlygyarapodás), valamint a menstruációs görcsöket. A barátcserje kiválóan alkalmazható szintetikus hormonok helyett a megbomlott hormonális egyensúly természetes visszaállítására.
Női termékenységi problémák
Mivel a progeszteron kritikus szerepet játszik a fogantatásban és a terhesség megmaradásában, ezért a barátcserje kiváló gyógynövény a meddőség kezelésében is. A progeszteron megerősíti a méhnyálkahártyát és segít az ún. sárgatest elégtelenség kivédésében. A sárgatest elégtelenség termékenységi problémákhoz és vetéléshez vezethet. De ne felejtsük: barátcserje-kúra előtt mindenképp érdemes kikérni az orvos tanácsát. (Bővebben a termékenységről babalesz.hu oldalunkon olvashatsz!)
Menopauza
Kutatások szerint a barátcserje-kivonat segíthet a perimenopauza tüneteinek enyhítésében. A perimenopauza az a fiziológiai állapot, amikor a nők szervezete elkezdi az átmenetet a menopauzába. A barátcserje hatékonyan használható a hőhullámok kezelésére, a libidó fokozására, sőt a maximális hatás elérése érdekében kombinálható más gyógynövényekkel is, mint például a poloskavész vagy az angyalgyökér (dong quai).
A barátcserje egyéb jótékony hatásai
A barátcserje nem csak nők számára hasznos. Férfiak esetében javítja a vizeletkiáramlást, enyhíti a vizelési panaszokat, illetve segíthet a prosztata-megnagyobbodás (és prosztata daganat) kezelésében, bár erre az esetre a fűrészpálma a leggyakrabban alkalmazott gyógynövény.
Mivel gátolja a férfi nemi hormonok túltermelődését, így a férfiakat sújtó kopaszodás ellen is alkalmazzák már a növényből készült legjobb barátcserje kapszulákat.
A barátcserjének erős antioxidáns tulajdonságai is vannak, véd a szabadgyökök ellen és gyulladáscsökkentő hatással is bír. Hatékony lehet emésztési zavarok esetén, valamint számos vizsgálat igazolta a koleszterinszint-csökkentő hatását.
Mivel kedvezően hat a női hormonok szintjének optimalizálásában, a termékek jótékonyan hathatnak az aknés bőrre, a serdülőkori bőrproblémákra.
Amire figyelni kell szedésekor
A vitex komolyan befolyásolja a nők hormonszintjét, ennek ellenére biztonságos, de enyhe mellékhatásokkal járhat (emésztési probléma – ez leginkább akkor, ha éhgyomorra fogyasztjuk) az étrend-kiegészítő szedése. Nem szabad szedni viszont olyan esetekben, ha valaki fogamzásgátló tablettákat használ, hormonpótló terápián vesz részt, vagy mentális betegségre gyógyszeresen kezelik. Ezekben az esetben mindenképpen kérjük ki a szakorvos tanácsát és csak a felügyelete mellett alkalmazzuk az illatos barátcserje készítményeket!