A borsmenta növénnyel már biztosan mindenki találkozott, hiszen szárított formában ez az egyik legkönnyebben beszerezhető gyógytea, jó alternatíva koffeintartalmú fekete- és zöldtea kiváltására. Fűszerként is népszerű, frissítő illata és íze miatt rágógumikban, cukorkákban, kozmetikai és fogápolási termékekben is gyakran használt alapanyag. De mire jó pontosan, milyen formában lehet még alkalmazni és kinek érdemes kerülnie a használatát? Erről írunk bővebben!
Röviden a borsmentáról
A borsmenta (Mentha × piperita) a vízi menta és a fodormenta hibridje. Évelő növény, a fagyot jól tűri - könnyen termeszthető kiskertben, de balkonládában is. Frissen izgalmas, pikáns ízt kölcsönöz a limonádénak, smoothieknak, salátáknak, de főtt ételekben is megállja a helyét.
A borsmenta levele többféle illóolajat tartalmaz, köztük mentolt, mentont és limonént. Számos tanulmányban vizsgálták jótékony hatásait, főleg kivonat formájában.
Könnyíthet az emésztési problémákon és az IBS tünetein
A borsmenta segíthet enyhíteni gázképződés, puffadás és egyéb emésztési panaszok tüneteit. Állatkísérletek során megfigyelték, hogy ellazítja az emésztőrendszert és ezzel csökkentheti a fájdalmakat. Megakadályozza a simaizmok összehúzódását, így oldja a bélgörcsöket.
Egy 9 vizsgálatot és 926 irritábilis bél szindrómával (IBS) küzdő beteget magába foglaló áttekintő tanulmány szerint akiket legalább 2 héten keresztül borsmentaolajjal kezeltek, szignifikáns javulást tapasztaltak a placebo csoport pácienseivel szemben.1
Egy másik, 72 IBS-es beteg bevonásával készült tanulmány szerint 40%-kal csökkentek az IBS tünetei 4 hétnyi borsmentaolaj kapszulás kezelés után - szemben a placebót kapott csoport 24,3%-os javulásával.2
Több klinikai vizsgálat során bebizonyosodott, hogy a borsmenta csökkenti a hasi fájdalmak gyakoriságát és a fájdalom mértékét gyerekeknél.3 Ráadásul a borsmenta olaja csökkentheti az émelygés és hányás mértékét kemoterápiás kezelés során is.4
Segíthet enyhíteni a fejfájást és migrént
Izomlazító és fájdalomcsillapító tulajdonságai miatt a borsmenta jótékonyan hathat egyes fejfájástípusok esetén. Mentoltartalma fokozza a véráramlást és hűsítő érzetet biztosít, mely szintén csökkentheti a fájdalmakat.
Egy vizsgálat során ugyanolyan hatékonynak bizonyult a borsmentaolaj használata külsőleg, a homlokra kenve, mint 1000 mg paracetamolé.5
Frissíti a leheletet
Kellemes, frissítő íze és illata nem az egyetlen ok, amiért szájvizek, fogkrémek és rágógumik fő ízesítője. Antibakteriális hatású, a plakkok, foglepedékek keletkezéséért felelős baktériumok kiiktatásával javít a rossz leheleten.
Segíthet az orrduguláson
Antibakteriális hatásán kívül a borsmenta vírusellenes és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkezik. Ennek köszönhető, hogy a fertőzések, megfázás vagy allergia miatt kialakult orrmelléküreg-dugulás esetén is hasznosnak bizonyulhat.6
Mivel a benne található mentol inhalálása könnyítheti a légzést, a meleg folyadékok fogyasztása során beszívott gőz pedig szintén enyhíthet az orrduguláson, érdemes a borsmentát teaként is fogyasztani ilyen esetekben.
Segítheti a koncentrációt, energetizál
A borsmenta olaj használata segíthet elűzni a napközbeni álmosságot, fáradtságot, javíthatja a koncentrációs képességet. Ez jelentős részben annak köszönhető, hogy pozitívan hathat az agyi ingerületátvivő anyagok (neurotranszmitterek) termelésére és aktivitására.
Egy 24 fiatal vizsgálatával készült tanulmány szerint borsmentaolaj kapszula használat után jelentősen jobb eredmények születtek kognitív tesztek során és közben sokkal kevésbé éreztek fáradtságot, kifáradást a vizsgált alanyok.7
Enyhítheti a menstruációs görcsöket
A már említett izomlazító hatása miatt a borsmenta megoldás lehet erős menstruációs görcsök alkalmával is.
Egy tanulmányban 127 fájdalmas menzesztől szenvedő nőt vizsgáltak. Eszerint a tanulmány szerint a borsmenta kivonat kapszula ugyanolyan hatékonyan csökkentette az intenzitását és az időtartalmát a fájdalmaknak, mint a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek.8
Kinek nem javasolt a borsmenta fogyasztása
A borsmentáról általánosságban elmondható, hogy rendkívül biztonságos és hatásos gyógynövény. Bizonyos, ritkábban előforduló esetekben azonban tanácsos lehet kerülni a használatát.
A menta egyeseknél allergiás reakciót válthat ki, külső vagy belső alkalmazás esetén egyaránt, de ez csak nagyon ritkán fordul elő és jellemzően akkor sem súlyos a reakció.
Hatéves kor alatt a borsmenta használata kerülendő, mivel akár légzési nehézséget, fulladási rohamot is okozhat.
Ahogy minden más növény, úgy a borsmenta is túladagolható, de ennek rendkívül kicsi az esélye. Bármilyen formában is alkalmazod (pl. tea, illóolaj, étrend-kiegészítő), ha követed a dobozon található útmutatót, akkor elkerülhető a túladagolás veszélye.
Reflux esetén súlyosbíthatja a tüneteket, mert ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát, így a gyomorsav vissza tud áramolni a nyelőcsőbe. Gyomorégés, rekeszsérv, illetve vesekő esetén is érdemes lehet kerülni a fogyasztását.
Egyes gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet, például savlekötőkkel, gyomorsav csökkentőkkel, magas vérnyomás elleni szerekkel, cukorbetegségre szedett gyógyszerekkel. Amennyiben betegség miatt tartósan gyógyszert szedsz, a borsmenta fogyasztása előtt konzultálj a kezelőorvosoddal vagy gyógyszerészeddel.
Hivatkozások:
1 Reena Khanna, John K MacDonald, Barrett G Levesque. Peppermint oil for the treatment of irritable bowel syndrome: a systematic review and meta-analysis. J Clin Gastroenterol. 2014 Jul;48(6):505-12.
2 Brooks D Cash, Michael S Epstein, Syed M Shah. A Novel Delivery System of Peppermint Oil Is an Effective Therapy for Irritable Bowel Syndrome Symptoms. Dig Dis Sci. 2016 Feb;61(2):560-71.
3 Dennis Anheyer, Jane Frawley, Anna Katharina Koch, Romy Lauche, Jost Langhorst, Gustav Dobos, Holger Cramer. Herbal Medicines for Gastrointestinal Disorders in Children and Adolescents: A Systematic Review. Pediatrics. 2017 Jun;139(6):e20170062
4 Z Tayarani-Najaran, E Talasaz-Firoozi, R Nasiri, N Jalali, Mk Hassanzadeh. Antiemetic activity of volatile oil from Mentha spicata and Mentha × piperita in chemotherapy-induced nausea and vomiting. Ecancermedicalscience. 2013;7:290
5 H Göbel, J Fresenius, A Heinze, M Dworschak, D Soyka. Effectiveness of Oleum menthae piperitae and paracetamol in therapy of headache of the tension type. Nervenarzt. 1996 Aug;67(8):672-81.
6 Yoseph Rakover 1, Eran Ben-Arye, Lee H Goldstein. The treatment of respiratory ailments with essential oils of some aromatic medicinal plants. Harefuah. 2008 Oct;147(10):783-8, 838.
7 David Kennedy, Edward Okello, Paul Chazot, Melanie-Jayne Howes, Samuel Ohiomokhare, Philippa Jackson, Crystal Haskell-Ramsay, Julie Khan, Joanne Forster, Emma Wightman. Volatile Terpenes and Brain Function: Investigation of the Cognitive and Mood Effects of Mentha × Piperita L. Essential Oil with In Vitro Properties Relevant to Central Nervous System Function. Nutrients. 2018 Aug 7;10(8):1029
8 Seyedeh Zahra Masoumi, Horieh Rezvani Asl, Jalal Poorolajal, Mohammad Hosseini Panah, Seyedeh Reyhaneh Oliaei. Evaluation of mint efficacy regarding dysmenorrhea in comparison with mefenamic acid: A double blinded randomized crossover study. Iran J Nurs Midwifery Res. Jul-Aug 2016;21(4):363-7.