Nagyon sok táplálkozási szakértő javasolja a „színes” étkezést, több okból is. Először is, ha figyelsz a színekre, azt jelenti, hogy változatosan táplálkozol. Másodszor a gyümölcsök és zöldségek színeiket különböző hatóanyagoknak köszönhetik, vagyis a színekkel egyúttal meghatározott tápanyagokat is adsz magadnak! Gondold végig, pirosat, zöldet, sárgát biztosan eszel, de mi van a lilával? Padlizsánt a tányérodra, most azonnal!
Jó, igaz, tudom, ha meghámozod a padlizsánt, már nem is annyira lila. De ettől még nem veszít az értékéből, sőt! Olvasd el ezt a 10 tényt és Te is rájössz, hogy a padlizsánnak igen is helye van az étrendedben!
1) A padlizsán talán kissé meglepő módon a burgonyafélék családjába tartozik, de ami talán még ennél is furcsább, hogy „tojásgyümölcs” néven is ismert.
2) Színe a mélykéktől egészen a liláig változhat, de létezik belőle fehér színű is. A közismertebb, lilás változata annyira különleges és egyedi színvilággal bír, hogy a Crayola -színes ceruzákat és zsírkrétákat gyártó cég- „padlizsán” néven mutatta be az egyik új zsírkrétáját 1998-ban. A padlizsán szín az óta is hódít, nem csak a zsírkréták körében! :)
3) Fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlják, mivel kalóriatartalma nagyon alacsony, ellenben rost-és víztartalma kifejezetten magas! Ez utóbbinak köszönhetően segíti az emésztést, ezt a hatását pedig különösen azok fogják értékelni, akik rendszeres székrekedéssel küzdenek.
4) B-vitaminokban, kalciumban és magnéziumban kifejezetten gazdag, ezért stresszes időszakban kiemelten jót tehet! Nyersen azonban inkább ne fogyaszd – meríts ihletet elkészítéséhez a következő pontokból.
5) Könnyen és változatosan elkészíthető, így akár lehet belőle töltött padlizsán, vagy a híres erdélyi padlizsánkrém. Utóbbi egyik változatához a padlizsánt héjával együtt jól át kell sütni, majd meghámozni, feldarabolni, összetörni, reszelt fokhagymával és vöröshagymával finoman összekeverni, olívaolajat, sót, borsot adni hozzá (van, aki ezt még majonézzel is dúsítja). Pirítósra kenve ajánljuk!
6) Vegetáriánusok húspótlóként is használják: grillezve, rántva és sütve is érdemes kipróbálni! A megsütött padlizsán húsa lefagyasztható, így akár télen is felhasználhatod! Jó, ha tudod azonban, hogy rengeteg zsiradékot képes magába szívni, ezért rántott formájában már nem éppen diétás csemege.
7) Jól variálható különböző fűszerekkel, mint a bazsalikom, oregánó, rozmaring, curry, bors, petrezselyem, fokhagyma.
8) Padlizsános alapú egytálételekkel több nemzet is büszkélkedik: a francia ratatouille, a görög muszaka és a spanyol escalivada is ilyen.
9) Sokan hívják az „agy táplálékának” is a benne található nasunin nevű anyag miatt. Ez egy nagyon erős antioxidáns, ami nem csak védi a sejteket a károsodástól, de egyes kísérletek alapján kifejezetten az agyban található sejtmembránok alkotóelemeinek védelmére is képes.
Hatóanyagai révén képes lehet megkötni a felesleges vasat is szervezetünkben. Vasra alapvetően szüksége van a szervezetnek, ám ugyanúgy a felesleges mennyiség is okozhat problémákat, így például szabadgyökök keletkezését is elősegítheti. Ez a probléma leginkább a férfiakat érintheti, de a változókorba lépett nőket is.
+1 A padlizsánban található még egy meglepő anyag, méghozzá a nikotin! De riadalomra semmi ok, nagyjából 10 kilogrammnyi padlizsánt kellene megennünk ahhoz, hogy 1 cigarettányi nikotin mennyiség kerüljön a szervezetünkbe. :)