A homoktövist évezredek óta fogyasztják az emberek világszerte, jótékony egészségügyi hatásainak köszönhetően régóta állandó helye van számos kultúra étrendjében és gyógyító módszereiben. Tibetben olyan ősi gyógyászati szövegeket találtak, melyekben a homoktövist például köhögés, emésztési problémák, bőrproblémák, sebek és égési sérülések, és bizonyos esetekben akár rák kezelésére is ajánlották. Napjainkra a tudományos kutatások egyre több biztató eredménnyel szolgálnak a homoktövis előnyeiről: cikkünkben ezúttal a májra, illetve emésztőrendszerre gyakorolt hatásait mutatjuk be részletesebben.
A homoktövis a tápanyagok gazdag tárháza
A növény sárga bogyós termése 8-féle vitamint, 24-féle ásványi anyagot és 18-féle aminosavat tartalmaz, továbbá telítetlen (omega-3-6-7-9) és telített zsírsavak, szerves savak, karotinoidok (pl. béta-karotin, likopin, zeaxantin) és flavonoidok is találhatóak benne. 10 dkg friss bogyóban akár 1500 mg C-vitamin is lehet, de többek között E-vitaminban és folsavban is gazdag a homoktövis.
A homoktövis kutatások alapján jelentős antioxidáns tulajdonsággal bír, legfőképpen flavonoid- és C-vitamin-tartalmának köszönhetően. Ezek a természetes antioxidáns vegyületek hozzájárulnak a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez, ezzel erősítik az immunrendszert és védelmet nyújthatnak az öregedés és olyan krónikus betegségek ellen, mint a rák, a szív- és érrendszeri betegségek, és a 2-es típusú cukorbetegség.
A homoktövis segítheti a máj megfelelő működését
A máj az emberi szervezet legnagyobb mirigye, mely többek között a méregtelenítésért felelős. Egészségének megőrzése kulcsfontosságú, különösen napjainkban, amikor rengeteg méreganyaggal kell megküzdenünk és általában étrendünk, életmódunk is hagy kivetnivalót maga után.
A nem alkoholos zsírmáj (NAFLD) a fejlett országokban a leggyakoribb krónikus májbetegség, melyet legfőképpen a hasi elhízás miatti inzulinrezisztencia okoz. Habár korai szakaszában a legtöbb esetben jóindulatú, az esetek 40-50 százalékában májfibrózis kialakulásához vezet, 15-20 százalékában pedig májzsugor vagy akár végstádiumú májbetegség is lehet belőle.
Tudományos vizsgálatok szerint a homoktövisnek a nem alkoholos zsírmáj kezelésében és megelőzésében is szerepe lehet, a helyes táplálkozás és életmód kiegészítéseként. Két kutatás is kimutatta, hogy a napi 1-3 alkalommal fogyasztott 0,5 vagy 1,5 gramm homoktövis jelentősen nagyobb mértékben javítja a vér koleszterin-, triglicerid-, és májenzimszintjét, mint a hatóanyagmentes placebo.
A homoktövis májvédő hatása minden bizonnyal a benne található egészséges zsírokra, E-vitaminra és karotinoidokra vezethető vissza – ezek mind olyan tápanyagok, melyek hozzájárulhatnak a májsejtek károsodásának megelőzéséhez. Egy 2003-as tanulmányban májzsugorban szenvedő embereknek adtak 15 gramm homoktövis kivonatot napi háromszor, hat hónapon át, aminek hatására jelentősen javultak a májműködést mutató vérvizsgálati eredményeik.
Emellett a homoktövis olajáról laboratóriumi kísérletekben azt is kimutatták, hogy segíthet megvédeni a májat a mérgező vegyi anyagok által kiváltott károsodással szemben.
A homoktövis segítheti az emésztőrendszer egészséges működését
A homoktövisben több olyan összetevő is található, amely hozzájárulhat különböző emésztőrendszeri problémák gyógyulási folyamatához. Ilyenek például a flavonoidok, illetve az omega-7 zsírsav. Az omega-7 az emberi szervezetben található nyálkahártyák legjobb barátja. Ezek a nyálkahártyák mindenhol megtalálhatóak a testben, beborítják az emésztőrendszer belső felszínét, a légzőszerveket, a húgyhólyagot, és még a szem belső részét is.
A homoktövis táplálja, regenerálja a nyálkahártyákat, ezért is bizonyulhat hasznosnak emésztőrendszeri problémák esetén. Az irritált vagy gyulladt nyálkahártyák olyan betegségek kialakulásához vezethetnek, mint az irritábilis bél szindróma (IBS), fekélyes vastagbélgyulladás, áteresztő bél szindróma, Crohn betegség, és a reflux. Szerencsére a homoktövisben található omega-7 zsírsav segíthet ezek megelőzésében, illetve hozzájárulhat a problémák kezeléséhez, felgyorsítva a nyálkahártyák gyógyulását.
Egy klinikai vizsgálatban a homoktövis kivonat javította az étvágyat, a gyomorürítést és az emésztőrendszer működését olyan gyermekeknél, akik emésztési zavarban (funkcionális diszpepszia) szenvedtek. Ráadásul ezen a téren hatékonyabbnak bizonyult, mint a gyomor- és bélmozgást elősegítő domperidon nevű gyógyszer.
A homoktövis az eddig végzett kutatások alapján védhet a fekélyek kialakulása ellen is, valamint csökkentheti a fekély okozta károsodás méretét és súlyosságát, felgyorsíthatja a gyomornyálkahártya gyógyulását, újraépülését.
Hogyan fogyasztható a homoktövis?
A homoktövis bogyók nyersen, szárítva vagy préselve és mézzel édesítve fogyaszthatók. Készíthető belőle ivólé, dzsem, olaj, zselé, liszt. A legjobb megoldás ugyanakkor az, ha étrend-kiegészítő formájában visszük be, napi szinten. Ezzel ugyanis garantálható a megfelelő adagolás, a hatóanyagok koncentráltabb formában juthatnak a szervezetbe, illetve maga a bevitel is sokkal gyorsabb és egyszerűbb.