A kisvirágú füzike (Epilobium parviflorum) egy vadon termő gyógynövény, mely a ligetszépefélék családjába tartozó faj. A népi gyógyászat évszázadok óta használja nagy sikerrel, elsősorban a prosztata bántalmak tüneteinek enyhítésére – ugyanakkor nem csak férfias gondokon segít, a nők számára is nagyon hasznos tud lenni a fogyasztása. Olvass tovább, és ismerd meg közelebbről is ezt a csodálatosan hatékony növényt!
A kisvirágú füzike előfordulása, jellemzése
A növény Európában, Észak-Afrikában és Délnyugat-Ázsiában elterjedt. Vizek mentén, ligeterdőkben, nedves helyeken fordul elő, néhol nagy tömegben. Gyűjtése nyártól őszig tart, de gondos odafigyelést igényel, mivel sok hasonló megjelenésű (borzas füzike, rózsás füzike, erdei deréce) faj ismert. Általában 5 kg friss gyógynövény szükséges 1 kg szárított por előállításához.
Lágy szárú évelő, tarackoló növény, mely 30-80 cm magasra nő. Levelei lándzsásak, alul átellenes állásúak, felül szórtan helyezkednek el, és a szárral együtt szőrözöttek. Virágai 6-7 mm átmérőjűek, halványpiros vagy sötét rózsaszín lepellel rendelkeznek. Nyáron virágzik, egyaránt ön- és szélbeporzású. Termése kopáccsal nyíló tok.
A kisvirágú füzike aktív hatóanyagai
A növény hatóanyagai a flavonoidok, polifenolok, tanninok és szterolok. Utóbbiak közül kiemelendő a béta-szitoszterol, ami a prosztata védelmére ugyancsak alkalmazott fűrészpálmában is megtalálható. A béta-szitoszterol klinikai kutatások alapján segít a jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelésében, érzékelhető módon javítva annak a tüneteit.
A kisvirágú füzike jótékony hatásai
Habár úgy tartják, a kisvirágú füzike a természet egyik legerősebb ellenszere a prosztata betegségeinek, a növény nem csak erre a célra jó, és nem is kizárólag a férfiak egészségének kedvezhet.
Egykor az amerikai indiánok borogatásként használták égési sebekre. A 19. századtól van feljegyzés arról, hogy az északi országokban a friss növényből készült teát hasmenésre használták. Oroszországban fekete tea helyett isszák gyógyteáját, ínségesebb időkben pedig párolva eszik zsenge hajtását.
Gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal bír, ezért hozzájárulhat minden olyan betegség kezeléséhez, amely összefüggésben áll a gyulladásos folyamatokkal (pl. prosztatagyulladás, ízületi gyulladások, allergiák). Hólyaggyulladás, hólyagműködési elégtelenség esetén is kiválóan használható, férfiaknak és nőknek egyaránt ajánlott ezekre a problémákra.
Nagyon hatásos antioxidáns, vagyis segíti a szabad gyökökkel szembeni védelmet, immunerősítő, vízhajtó és közérzet javító. Emellett fertőtlenítő és vértisztító, valamint fájdalomcsillapító hatása is jelentős.
Így segíthet a férfiaknak. A kisvirágú füzike hozzájárul a prosztata egészséges működéséhez, segíthet megelőzni, illetve kezelni a prosztata megnagyobbodását, gyulladását, a prosztata szöveteinek kóros elburjánzását. Csökkenti a gyakori vizelési ingert, a vizeletürítéssel járó fájdalmakat, az utócsepegést, elősegíti a hólyag ürülését, növeli a vizeletsugarat.
Így segíthet a nőknek. Kiváló gyulladáscsökkentő hatása miatt hólyaggyulladás, hólyagműködési zavarok esetén remek gyógyír, illetve alkalmazható a méh és a petefészek fertőzéseire is. Természetes úton kezeli a vese- és hólyagfertőzést, segítségre lehet vesezsugor, gennyes vesemedence-gyulladás, altesti fájdalmak, visszatérő hólyaggyulladás, hólyaggyengeség, vizeletürítési nehézségek, éjszakai vizelés, gyakori nappali vizelés, vizeletrekedés és vizeletcsepegés mérséklésében.
Hogyan használjuk fel a kisvirágú füzikét?
Leveles szára és virágos hajtása is gyógyhatású, teaként és tinktúraként is felhasználható, továbbá étrend-kiegészítő (kapszula, tabletta) formájában is szedhető.
A tea elkészítése: egy csapott evőkanál (3 g) füzikét leöntünk 2,5 dl forró vízzel, majd állni hagyjuk 15-20 percig. Leszűrés előtt a tea tetején kialakult színes hártyát, melyben sok hasznos hatóanyag van, egy kiskanállal leszedjük és megisszuk, vagy leisszuk a tea tetejéről, és csak ezután szűrjük le az egész teát. Minden esetben reggel éhgyomorra igyuk meg.
Negyven éves kortól minden férfinak ajánlott inni hetente egy csészével. Későbbi használata attól függ, hogy milyen gyakori az éjszakai vizelési inger. Ha kétszer kell felkelni éjszaka, elég három naponta egy csésze füzike teát inni reggel éhgyomorra. A kettőnél többszöri éjszakai vizelési ingernél már naponta egy csésze teát kell inni belőle, vagy rendszeresen szedni étrend-kiegészítő formában.