Szuperétel, vagyis angolul superfood. Biztosan te is találkoztál már ezzel a szóval az utóbbi időkben – ha máshol nem, talán éppen a Netamin egyes cikkeiben, hiszen mi is többször használtuk már ezt a kifejezést. De tudod-e pontosan, hogy egy szuperétel mitől is annyira szuper? Ma már mindenki tisztában van azzal, hogy a gyümölcsök és zöldségek fogyasztása egészséges számunkra, de sokak számára meglepő, hogy bizony az egészséges élelmiszerek közül sem mindegyik „született” egyenlőnek. Pedig a szuperételek koncepciója éppen erről szól!
Mitől szuper a szuperétel?
A szuperétel, vagy szupertáplálék kifejezés már az 1915-ös Oxford English szótárban is megtalálható, mint „egy tápanyagokban dús élelmiszer, amiről úgy tartják, hogy különösen kedvező hatást gyakorol az egészségre és a jó közérzetre.” Az amerikai Merriam-Webster szótár is tartalmazza a szuperétel fogalmát, szerintük „egy szuper tápanyag dús élelmiszer, ami tele van vitaminokkal, ásványi anyagokkal, élelmi rosttal, antioxidánsokkal és/vagy fitonutriensekkel.”
Ahogy ebből is látszik, pontos és egységes definíció nincs; többféleképpen is meghatározható, hogy mi az a szuperétel. Általánosságban elmondhatjuk, hogy azokat az élelmiszereket soroljuk a szuperételek közé, melyek tápanyagtartalmuk miatt kiemelkednek a többi közül, ezért más élelmiszereknél kedvezőbb hatást gyakorolnak az egészségre.
A szuperételek az alábbi tápanyagoknak kiváló forrásai:
• Minőségi fehérje
• Vitaminok
• Ásványi anyagok
• Enzimek
• Antioxidánsok
• Jó zsírok
• Esszenciális zsírsavak
• Aminosavak
• Fitokemikáliák
Miért olyan fontos a szuperételek fogyasztása?
A szervezetünk számára nem tudjuk kizárólag egyetlen étellel biztosítani a szükséges vitaminokat és nyomelemeket. Ennek eredményeként kiemelten fontos, hogy változékonyan táplálkozzunk és minél inkább tápanyagdús ételeket együnk. A szuperételek előnye a többi étellel szemben (még néhány gyümölccsel és zöldséggel szemben is) az, hogy jelentősen több tápanyagot tartalmaznak grammonként. Így minden egyes harapással több tápanyaghoz jutunk, mint bármelyik más egészséges étel esetében.
A szuperételekre jellemző a rendkívül magas antioxidáns-tartalom is. Legtöbbjükről tudományos kutatások sora bizonyítja, hogy megvédik a sejteket a károsodástól, erősítik az immunrendszert, sőt rákellenes hatással is bírnak.
Egy szuperételnek teljesen természetesnek kell lennie – nem tartalmazhatnak hormonokat, vegyi anyagokat vagy bármilyen más káros vegyületet. A cél az, hogy olyan közel kerüljünk a természethez, amennyire csak az a 21. században lehetséges.
A fogyni vágyóknak is segíthetnek a szuperételek, hiszen amellett, hogy biztosítják a szervezet egészséges működéséhez szükséges tápanyagokat, általában jóval kevesebb kalóriát is tartalmaznak, mint a „hagyományos” ételek.
Összefoglalva tehát a szuperételek segítségével több tápanyaghoz juthatunk, egészségesebbek lehetünk, méregteleníthetjük a szervezetet és gyorsabban fogyhatunk.
Népszerű szuperételek - TOP Superfood lista
A szuperételek teljes listája túl hosszú ahhoz, hogy mindegyiket felsoroljuk itt, ezért csak néhány népszerűbbet mutatunk be kicsit közelebbről.
Goji bogyó
A goji bogyó gyógyító ereje évezredek óta ismert. Antioxidánsokat és aminosavakat tartalmaz, valamint több mint 20-féle vitamin és ásványi anyagot. Ázsiában hagyományosan a látás javítására, az energia növelésére, a vírusok ellen, sőt a hosszabb élet reményében is fogyasztják.
Fekete áfonya
Talán az egyik leggyakrabban hangoztatott szuperétel. Gazdag vitaminokban, oldható rostokban és fitonutriensekben. Egy 2013-as kutatás szerint a flavonoid nevű fitonutriensek – melyek megtalálhatóak a fekete áfonyában – magas bevitelétől csökken a szívbetegségek kockázata.
Avokádó
Az avokádó közel 20-féle vitamint, ásványi anyagot és jótékony növényi vegyületet tartalmaz. Telítetlen zsírsavakban gazdag, csökkenti az LDL (rossz), és növeli a HDL (jó) koleszterin szintjét, teltségérzetet ad, ezért segíti a fogyást, a benne lévő lutein és zeaxantin pedig megvédi a szemet és bőrt az öregedéstől.
Sötét leveles zöldségek
Például a fodros kel, mángold, spenót, mustár zöldje, kelkáposzta, káposztafélék, stb. Ezek a zöldségek igazi egészségbombák: tele vannak A-, C- és K-vitaminokkal, illetve rosttal, kalciummal és egyéb ásványi anyagokkal.
Maca gyökér
Az Andok országaiban őshonos maca egy gyökérzöldség, amiből szárított por készül. Évszázadok óta használják az energia, állóképesség és libidó növelésére. Adaptogén növény, ami azt jelenti, hogy csökkenti a fáradtság érzését, segíti a regeneráció és gyógyulás folyamatát.
Tengeri moszat
A tengeri moszat gazdag omega-3 zsírsavakban, melyek a szív- és érrendszer egészségét támogatják. Emellett sok ásványi anyagot is tartalmaz, például kalciumot, magnéziumot, vasat, káliumot, jódot és cinket.
Spirulina
A spirulina egy mikroszkopikus vizinövény, ami több mint 500 millió éve terem a Földön. Értékes tápanyagforrásként már az aztékok is fogyasztották. Két fő összetevője a fehérje és omega zsírsavak. Rengeteg jótékony hatása van, többek között vitalizáló és immunerősítő, serkenti az agyműködést, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, megelőzi a gyulladásos folyamatokat, stb.