Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Cikkek
Hiánybetegségek tünetei: mit üzen a tested?

Hiánybetegségek tünetei: mit üzen a tested?

Kiszáradt ajkak, gyomorégés, székrekedés, fejfájás? Ezeket okozhatja az is, hogy szervezeted valamiben hiányt szenved! Ismerd meg tested jelzéseit cikkünkből!

test üzeneteAz emberi test egy lenyűgöző gépezet. Ha valami gond van a működésével, nem áll le egyik pillanatról a másikra, viszont beindítja vészjelző rendszerét és folyamatosan üzeneteket küld feléd: „Hahó, valami nincs rendben!”

A fizikai tünetek egyfajta kódolt üzenetekként sok esetben valami jóval mélyebb és komolyabb egészségügyi problémára igyekeznek figyelmeztetni bennünket. Ezeknek a biológiai Morze-jeleknek a dekódolása azonban általában nem egyszerű feladat, szükséges hozzá jó adag tudás, a saját testünk alapos ismerete, és persze a tapasztalat sem árt.

Sajnos sokan megelégszenek a tüneti kezeléssel, bevesznek valamilyen gyógyszert, és várnak a csodára. Pedig hosszú távon mindig jobban megéri időt szánni rá és megkeresni a valódi megoldást. Hogy megkönnyítsük a dolgodat, összegyűjtöttünk neked hat gyakran előforduló problémát, és a hozzájuk tartozó – sokszor rejtélyes – tüneteket.

1. Nem iszol elég folyadékot

Egy lehetséges tünet: kiszáradt ajkak.

Az ajkak egyik legjobb indikátorai az egészségi állapotunknak és testünk általános hidratáltságának. Az alacsony folyadékbevitel szárazzá, rugalmatlanná teszi a bőrt, amitől az hamarabb öregszik. A  megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás azonban nem csak bőrünket teszi szebbé, hanem hozzájárul szervezetünk valamennyi folyamatának egészséges működéséhez.

Egyéb jelek: fejfájás, rendszertelen vizelés, száraz bőr.

Megoldás: Fogyassz naponta legalább 2 liter folyadékot! Iszogass gyógyteát a nap folyamán és próbálj meg rendszeresen több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani! A természetes, feldolgozatlan ételek alapvetően magasabb folyadéktartalommal bírnak.

2. B-vitamin hiányod van

Egy lehetséges tünet: a száj széleinek berepedése.

A tápanyaghiány jelei elsőként a leggyorsabban megújuló szöveteken jelennek meg – ilyen pl. a nyelv és az ajkak. A száj szegleteinek berepedése B-vitamin hiányra utal. Ez gyakoribb, mint gondolnánk, legfőképpen a sok finomított és feldolgozott élelmiszert, cukrot vagy alkoholt tartalmazó étrend esetén.

Egyéb jelek: vérszegénység, fáradtság, bőrproblémák, a szem alatti sötét karikák.

Megoldás: Fogyassz természetes, feldolgozatlan élelmiszereket! B-vitaminban gazdag ételek pl. a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a tojás, az édesburgonya, a lazac, és a szárnyasok. Ha minél előbb meg szeretnéd szüntetni a hiányállapotot, használj komplex B-vitamin tartalmú étrend-kiegészítőt.

3. Nem fogyasztasz elegendő rostot

Egy lehetséges tünet: székrekedés.

A vadászó-gyűjtőgető életmódot folytató őseink naponta akár 100 gramm rostot fogyasztottak el – ezzel szemben a magyar lakosság átlagosan 5-10 gramm rostot fogyaszt. A megfelelő rostbevitel nagyon fontos: a bélrendszernek kiemelt szerepe van a szervezet méregtelenítésében, ezért ha a folyamat valamiért akadozik, az számos problémát hoz magával.

Egyéb jelek: gyomorfájás, fáradékonyság, emésztési gondok, bőrproblémák, gyulladásos betegségek.

Megoldás: Növeld a rostbeviteled! Fogyassz több zöldséget és gyümölcsöt, egyél hüvelyeseket, valamint teljes kiőrlésű gabonákat, vagy próbáld ki az útifű maghéjat! A napi ajánlott 35-40 gramm rost bevitele nem csak az emésztésnek tesz jót, de csökkenti a cukorbetegség és szívbetegség kockázatát is.

4. Nincs elég gyomorsavad

Egy lehetséges tünet: puffadás, böfögés, gyomorégés.

Ha kevés a gyomorsav, a szervezet nem képes megfelelően megemészteni a bevitt táplálékot. Evéskor bizonyos mennyiségű levegőt akarva-akaratlanul lenyelünk. Amikor az elfogyasztott ételek sokáig ülnek a gyomorban a sav hiánya miatt, a lenyelt levegő is ott ül velük együtt. Minél tovább van a gyomorban a táplálék, annál több felesleges gáz gyülemlik fel, aminek távoznia kell a testünkből.

Egyéb jelek: bélgázok, gyenge immunrendszer, töredező körmök, krónikus fertőzések.

Megoldás: Étkezz lassabban, és az ételt alaposan rágd meg! Ha szükséges, kezdj el emésztőenzimeket tartalmazó étrend-kiegészítőt szedni!

5. Felborult a bélflórád egyensúlya

Egy lehetséges tünet: gyakori megfázás, megbetegedés.

Immunrendszerünk központja a bélrendszer. A bélflóra finoman hangolt egyensúlyának felborulása  a szervezet káros mikrobák elleni védekezőképességét rontja. Az eredmény az, hogy a gyenge immunrendszer miatt könnyebben lebetegszünk, kevésbé leszünk ellenállóak a fertőzésekkel szemben.

Egyéb jelek: gáz, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, húgyúti fertőzések, bőrkiütések, gombás fertőzések.

Megoldás: A bélflóra egyensúlya könnyedén helyreállítható jó baktériumokban gazdag ételek fogyasztásával. Ilyenek az élőflórás joghurtok, a kefir, a kombucha tea, vagy a savanyú káposzta. Ha úgy érzed, hogy természetes úton nem tudsz elegendő jó baktériumot a szervezetedbe bevinni, vagy esetleg csak biztosra akarsz menni, akkor szedj probiotikus étrend-kiegészítőt!

6. Túl sok cukormentes, édesítőszeres üdítőt iszol

Egy lehetséges tünet: fejfájások.

A mesterséges édesítőszerek (különösképpen az egyik leggyakrabban használt aszpartám) fejfájást, sőt akár migrént is okozhatnak. Kutatások szerint a kellemetlen mellékhatás oka valószínűleg az aszpartám bomlástermékei, a vakságot is okozó metanol és formaldehid.

Egyéb jelek: nagyon édes vagy sós ételek kívánása, koncentrációhiány, ingerlékenység.

Megoldás: A szénsavas üdítőitalok helyett fogyassz finom, gyümölccsel ízesített vizet!

Felhasznált irodalom
experiencelife.com/ article/what-your-body-is-trying-to-tell-you/
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Étrend és gyógyszerek is okozhatnak B12-hiányt!
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér