Az orbáncfű (Hypericum perforatum) az orbáncfűfélék (Hypericaceae) családjába tartozó növényfaj, a Kárpát-medence gyakori őshonos növénye. Nevét onnan kapta, hogy a nyáron legelésző lovak nehezen gyógyuló sebeket (orbáncot) kaptak tőle. 40-60 cm magas évelő növény, amelynek a levelei a Nap felé tartva – a bennük lévő olajjáratok miatt – olyanok, mintha tűvel átszurkálták volna, nedvüktől pedig piros lesz az ember ujja. Legtöbben természetes antidepresszánsként ismerik, de ezen kívül még számos egyéb jótékony hatással is bír.
A középkorban úgy tartották, hogy az orbáncfű védelmet nyújt a sötét, ördögi erők ellen, elűzi a komor hangulatot. Rossz erőket elűző tulajdonságára latin neve is utal. A hypericum szóban a hyper túl, az eikon pedig képet jelent. Ez arra a szokásra utal, mely során a virágot a vallási képek felé helyezték, hogy a gonoszt elriasszák. Ez a gyakorlat általában a június 24-én (Szent Iván napja), a nyári napforduló idején végzett rituálékhoz kapcsolódott.
Szorongás, depresszió, hangulatingadozás
Az orbáncfű antidepresszív hatása tudományosan bizonyított. Több klinikai tanulmány is arra az eredményre jutott, hogy az orbáncfűkészítmények ugyanolyan hatékonyak, mint a receptre kapható antidepresszáns gyógyszerek. A növényben található hatóanyagok, a hiperforin és a hipericin megnövelik több fontos idegi ingerületátvivő anyag (dopamin, noradrenalin, szerotonin) mennyiségét az agyban. A hipericin emellett gátolja a szorongást és depressziót okozó monoamin-oxidáz enzimet. Az orbáncfű hatékony gyógymódja lehet a téli szezonális depressziónak, javítja a hangulatot, energiát ad, megszüntetheti a szorongást és fáradtságot. Az ajánlott mennyiség 300 mg orbáncfű-kivonat szedése napi háromszor, amíg a tünetek nem enyhülnek. Előtte orvosoddal mindenképp konzultálj!
Másnaposság és alkoholizmus
Kutatások szerint az orbáncfű egyik fő hatóanyaga, a hiperforin segíthet a másnaposság és az alkoholizmus kezelésében. Az orbáncfűből készült tea napi 2-szeri fogyasztása javasolt (reggeli és ebéd után) legalább 4-6 héten át az alkohol utáni vágy leküzdésére. A másnaposság tüneteit is képes enyhíteni a tea ha 2-3 bögrével megiszunk belőle a nap folyamán. A tea helyettesíthető napi kb. 300 mg orbáncfű-kivonattal is.
Parkinson-kór
Parkinson-kóros betegeknél a dopamint termelő idegsejtek mintegy 70-80 százaléka károsodott vagy elveszett. Kutatások szerint az orbáncfű képes a dopamin hormon szintjét megnövelni a szervezetben, illetve antioxidáns hatása révén megvédheti az idegeket a károsodástól. További kutatások szükségesek még ezen a területen, de úgy tűnik, hogy az orbáncfű napi rendszerességű szedése csökkentheti a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát.
Orrdugulás, köhögés
Az orbáncfű a vírusos és bakteriális fertőzésekre is hatékony gyógyír: segíthet az orrdugulás, az arcüreggyulladás, az influenza és a hörghurut tüneteinek enyhítésében. Már napi 2 bögre orbáncfű tea segíthet a légutak kitisztításában. A tea elkészítéséhez 1 púpozott teáskanálnyi füvet adjunk 1/4 liter vízhez, csak forrázzuk, rövid ideig állni hagyjuk.
Sebek, sérülések
Antibakteriális és fájdalomcsillapító hatása révén az orbáncfű leveleiből készült olaj, balzsam vagy kenőcs segíthet vágások, horzsolások, sebek és rovarcsípések gyógyításában. Zúzódásokat néhány csepp olajjal átitatott kendővel kössünk be. Nyílt sebre tisztítás és fertőtlenítés után orbáncolajos kötést tegyünk, naponta kétszer cseréljük.
Mire érdemes figyelni az orbáncfű szedésekor?
Amerikai kutatók szerint jobban oda kell figyelnie a gyógyszerek és a gyógynövények kölcsönhatásaira azoknak, akik orbáncfüvet szednek. Az orbáncfű-kivonat bizonyos gyógyszerek hatását gyengítheti, illetve kölcsönhatásba léphet velük és mellékhatások léphetnek fel, például fejfájás, szájszárazság, zavartság, gyomorpanaszok, fényérzékenység. Ha gyógyszeres kezelés alatt állsz, az orbáncfű szedése előtt kérd ki orvosod véleményét!
Terhesség ideje alatt az orbáncfű használata nem javasolt!
Mivel az orbáncfű egyeseknél allergiás reakciót válthat ki, ezért fontos, hogy azonnal keress fel orvost, ha szokatlan, korábban nem tapasztalt tüneteket észlelnél.
A világos bőrűek az orbáncfű alkalmazásakor lehetőleg tartózkodjanak a napfénytől, bár a vizsgálatok adatai szerint az orbáncfű az ajánlott dózisokban legfeljebb csak kismértékű fényérzékenységet okoz.