Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
4000 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Gyógynövények
palástfű gyógynövény

Palástfű: menstruáció, menopauza, és egyéb felhasználási területek

A palástfű többféle magyar népies névvel is rendelkezik, például farkastalp, oroszlántalp, Boldogasszony palástja segíthet vírusfertőzések esetén, használják hasmenés ellen de mindenekelőtt menstruációs problémákra vagy a menopauza tüneteinek enyhítésére használják. Cikkünkben bővebben olvashatsz róla!

A palástfű többféle magyar népies névvel is rendelkezik, például farkastalp, oroszlántalp, Boldogasszony palástja, vagy tenyere, de talán a német neve a legbeszédesebb. Frauenmantel, avagy „női kabát”, ez a név tökéletesen jelzi, hogy mindenekelőtt nőknek való gyógynövényről van szó. Mindemellett számos egyéb jótékony tulajdonsága is van, és ezeket sem árt ismerni! Ebben a cikkben összefoglaltunk valamennyi fontos tudnivalót a palástfűről.

Mi is az a palástfű?

A palástfüvek (Alchemilla) nemzetségében nagyjából 300, a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó lágyszárú növényfaj található. A növényeknek föld alatti száraik vannak (gyökértörzs, rizóma), melyek szétterjednek és általában csomókban növekednek. A palástfű Európában őshonos, de napjainkban már a világ számos más részén is termesztik. Az Egyesült Államok északkeleti részein és Kanadában például kiválóan növekszik.

A növények leveleinek alsó rétege gyakran mélyen karéjos és finom szőrökkel borított. A levelek emellett szuperhidrofóbok, azaz rendkívül vízállóak. A növényeknek kicsi sárga vagy sárgászöld virágai is lehetnek, melyek általában késő tavasszal vagy nyáron virágoznak.

A palástfüvek közül gyógyászati célokra két fajt szoktak alkalmazni: egyik az Alchemilla vulgaris, vagyis közönséges palástfű, másik pedig az Alchemilla mollis, vagyis lágyszőrű palástfű. Legtöbbször a teljes föld feletti részt használják gyógyításra, de néha a gyökereket is felhasználják. Tradicionálisan köhögésre, emésztőrendszeri panaszokra, havi vérzés csillapítására, gyulladt nyálkahártyára, sebekre, szájüregi gyulladásokra és fehérfolyásnál alkalmazták.

A palástfű 5 legfontosabb jótékony hatása

1. Segít menstruációs problémák esetén

Nem véletlenül szokás „nehéz napoknak” is nevezni a havi menstruáció idejét: becslések szerint a nők 50-90 százaléka tapasztal kellemetlen tüneteket, például görcsöket a menzesz alatt. A jó hír, hogy a palástfű közismerten hatékony segítség a menstruáció előtt (PMS) és alatt jelentkező problémák leküzdésében. Ez az egyik oka annak, hogy a palástfű, citromfű és málnalevél kombinációjából készült teát „boldog méh teának” szokták nevezni.

A palástfű emellett az erős menstruációs vérzés enyhítésében is segíthet, illetve ciklusszabályozó képessége is van, vagyis hasznos lehet rendszertelen és kiszámíthatatlan menstruációs ciklus esetén is.

Egy 2015-ös kutatás alátámasztotta a palástfű menstruációs görcsök kezelésére történő használatát. Ez a vizsgálat úgynevezett állatmodell segítségével demonstrálta, hogy a közönséges palástfű kivonata vazorelaxáns aktivitással bír, más szóval segíthet csökkenteni a feszültséget a vérerek falaiban. Az érfallazító hatás miatt csökkennek a fájdalmak és a görcsök, sőt, a vizsgálat azt is kiemelte, hogy a palástfű jótékony lehet szív-érrendszeri betegségeknél is, különösképpen magas vérnyomásnál.

2. Segíthet a menopauza tüneteinek kezelésében

Menopauza során a női szervezetben olyan hormonális változások következnek be, melyek hőhullámokhoz, hangulatingadozáshoz, álmatlansághoz és egyéb gyakori tünetekhez vezethetnek. A palástfüvet nagyon sok fitoterapeuta (gyógynövény terapeuta) ajánlja a menopauza idejére, ugyanis méh-összehúzónak és méh-tonizálónak tartják. Emellett gyulladáscsökkentő hatása is hasznos lehet a klimax évei alatt.

A palástfű menopauza alatti használata hosszú múltra tekint vissza, a fitoterapeuták körében úgy ismert, mint a hőhullámok, szorongás és egyéb tipikus menopauzás tünetek hatékony gyógymódja.

Palástfű: menstruáció, menopauza, és egyéb felhasználási területek3. Hatékony ellenszere lehet a hasmenésnek

Ha az emberre rátör a hasmenés, akkor mindenképpen gyors megoldást szeretne rá találni! Azokat a gyógynövényeket, melyekben tannin vegyületek találhatóak, tradicionálisan hasmenés során szokták alkalmazni, hogy csökkentsék a bélnedv túlzott mértékű kiválasztódását. Az Alchemilla növények tanninokat tartalmaznak, így a palástfű közismerten hatékony segítség hasmenés esetén.

Átfogó tudományos vizsgálatok is megállapították, hogy a tanninok és a tanninsavak hasmenés-ellenes tulajdonságokkal bírnak, ezzel megerősítve azt, hogy a palástfű enyhítheti a hasmenést.

4. Védelmezi a máj egészségét

Egy 2017-ben, a Biomedicine & Pharmacotherapy című lektorált tudományos lapban megjelent kutatás állatokon vizsgálta meg a lágyszőrű palástfű hatását. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a növény föld feletti részéből, illetve gyökeréből készült kivonat képes-e cukorbeteg egerek vércukorszintjét csökkenteni, úgy, hogy közben a májukat is védelmezi.

Habár a kísérleti alanyok vércukorszintje nem mutatott csökkenést, a májra gyakorolt hatás rendkívül pozitív volt. Mind a föld feletti részből, mind a gyökérből készült kivonat májvédelmező aktivitásról tett tanúbizonyságot és jelentős mértékben csökkentette a májenzimeket. Ennek oka feltehetően a palástfűben található antioxidáns anyagokban keresendő.

5. Vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik

A palástfű figyelemre méltó tulajdonságai közé tartozik az antivirális, azaz vírusellenes képessége is. Egy 2017-ben publikált in vitro (élő szervezeten kívüli) vizsgálat a közönséges palástfű gyökeréből és föld feletti részeiből kivont biológiailag aktív anyagok vírusellenes aktivitását elemezte.

Összességében, a palástfű vírusellenes hatást mutatott, ami dózisfüggő volt. A legerősebb in vitro vírusellenes aktivitást a gyökerekből származó kivonat mutatta, egyúttal ennek volt a legmagasabb a katechin-tartalma is, összehasonlítva a többi mintával. (A katechinek természetes antioxidáns vegyületek.)

Palástfű: menstruáció, menopauza, és egyéb felhasználási területekHogyan lehet felhasználni a palástfüvet?

A gyógytea elkészítéséhez 1 teáskanálnyi palástfüvet 2 dl vízzel forrázz le, hagyd állni 8-10 percig, majd szűrd le. Az ajánlott napi adag 2-3 csésze elfogyasztása, ez hatékony segítséget nyújthat például gyulladások, menstruációs panaszok, menopauzás tünetek, emésztési zavarok esetén.

Külsőleg is alkalmazható, vágások, sebek, visszér, bőrproblémák (pl. narancsbőr, akné, kiütések), illetve szúnyog-, méh-, darázs- és egyéb rovarcsípések kezelésére. Erre a célra 1 liter teát kell készíteni 40 gramm teafűből, majd belemártani egy nedvszívó kendőt, és ezzel borogatni a problémás testrészt naponta háromszor.

Fürdőhöz 0,5 liter vízben forralj fel 4 evőkanálnyi palástfű levelet, majd szűrd le, és a főzetet add a fürdővízhez.

A gyógynövényből tinktúrát is készíthetsz. Ehhez vágj apróra két marék palástfüvet, tedd egy befőttesüvegbe, majd öntsd fel alkohollal, úgy, hogy a gyógynövényt ellepje. Tedd az üveget 3 hétre egy hűvös helyre és mindennap rázogasd fel a tartalmát. A 3 hét elteltével szűrd le és naponta háromszor 2-25 cseppet fogyassz belőle.

A palástfű étrend-kiegészítő szedésével is használható, így igazán precízen adagolható, ráadásul gyorsan, könnyedén bevihető. Általában komplex készítményekben található meg, több olyan hatóanyaggal együtt, melyek a női hormonegyensúly fenntartását és a ciklusszabályozást segítik.

A palástfüvet gyakran alkalmazzák együtt a hasonló tulajdonságokkal bíró cickafarkkal és pásztortáskával.

Felhasznált irodalom
draxe.com/nutrition/herbs/ladys-mantle/ healthyfocus.org/benefits-of-ladys-mantle/ herbal-supplement-resource.com/ladys-mantle-benefits.html theherbalacademy.com/ladys-mantle-tea/
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Ciklus Komfort kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér