Alábbi cikkünkben bővebb betekintést adunk a menstruáció tüneteibe, valamint a menstruációs görcsök lehetséges okaiba. A 21-35 napos ciklus során tevékenykedő hormonok sok mindent megváltoztatnak a szervezet működésében; jellemző a bőr problémássá válása, az álmatlan éjszakák, a mellfájdalom, a hangulat ingadozása, de a hormonok függvénye az erős vagy gyenge vérzés is. Alapvetően a görcsös, alhasi fájdalmat a méhnyálkahártya leválását és kitisztulását szolgáló méhizomzat összehúzódásai idézik elő, de többen már a ciklus első napjait megelőzően, a PMS (premenstruációs szindróma) időszakában is nagy fájdalmakat élnek meg. Valójában, ahány nő, annyiféle menzesz létezik.
Noha a menstruációs fájdalmak a nők jelentős részét érintik, fontos tudni, hogy az elviselhetetlen, mindennapi életet, hétköznapi teendők elvégzését megnehezítő tünetek már nem nevezhetők normálisnak – ezek ellen tudsz tenni, ebben segítünk! Cikkünkben olyan lehetséges gyógymódokat gyűjtöttünk össze menstruációs görcsök ellen, melyekkel természetes módon teheted könnyebbé a nehéz napokat. Előfordul azonban, hogy a tünetek erőssége miatt elengedhetetlen szakemberhez fordulni – erről a cikk végén olvashatsz.
A női ciklus szakaszai
Menstruáció: mit jelent pontosan? Hány éves korban jelentkezik, hány éves korig tart? Mitől függ ez?
A női szervezet – ellentétben a férfiakéval – ciklikusan működik, ez a ciklus pedig négy részből tevődik össze, melyek közül az első maga a menstruáció. Az első menstruáció jellemzően a serdülőkorban, 10-15 éves kor környékén kezdődik és egészen a változókorig elkíséri a nőket.
Mennyi ideig tart a menstruáció? Milyen okok befolyásolhatják ezt az időtartamot?
A menstruációs ciklus egészséges működés esetén 21-35 napot ölel fel, melyből a menstruáció általában 3-7 nap. Ezt befolyásolhatja a szervezet általános állapota, az érzelmi állapot, a hirtelen érkező fizikai vagy mentális megterhelés, vagy a hormonháztartás felborulása is.
Milyen szakaszokból áll a női ciklus?
- A ciklus első napja a menstruáció első napja. A 3-7 napig tartó vérzés sorána megérett, de nem megtermékenyített petesejt és a megvastagodott méhnyálkahártya kiürül a szervezetből a hüvelyen keresztül.
- A follikulárisszakasz a menstruáció első napjától ovulációig tart. Ez alatt a petefészekben egy tüsző növekszik, amelyben egy petesejt érik. A ciklus hosszától függően 11-27 napig, átlagosan 16 napig tart.
- Az ovuláció során megreped a tüsző, ami a petesejt kiszabadulásához vezet. Az ovuláció kb. 14 nappal a következő vérzés előtt történik meg (tehát 28 napos ciklus esetén pont a 14. napon). A petesejt 12-24 óráig él, de nemcsak az ovuláció napja, az azt megelőző 5 nap is a termékeny napok közé tartozik.
- Az utolsó, menstruációt megelőző, szakasz a luteális szakasz, melynek során a szervezet felkészíti magát a következő menzeszre. Hossza változó, általában 13-14 nap.
Milyen érzelmi, hormonális változások zajlanak a szervezetben a női ciklus során?
A peteérés során az ösztrogén hormon magas szintjének köszönhetően azt érezheted, kicsattansz az energiától és bármire képes vagy. A magas progeszteronszinttől pedig az édességeket kívánjuk meg. Érzelmi szempontból a menstruációt megelőző időszak tekinthető a legviharosabbnak, melyet PMS-nek neveznek, ami nem más, mint a menstruáció előtti tünetegyüttes. Ilyenkor az ösztrogénszint csökken, a progeszteronszint pedig megemelkedik, ez pedig együttesen szorongáshoz, hangulatingadozásokhoz és az alhas, a mellek, valamint a derék környékén jelentkező fájdalmakhoz vezet.
Ezek a problémák jelentkezhetnek a menstruáció során
A menstruáció minden nő esetében egyedi, de vannak általános tünetek, melyekkel szinte mindannyian találkozunk a nehéz napok során.
A tünetek között lehetnek:
Mikor beszélünk menstruációs problémáról?
A korábban felsorolt tünetek bizonyos mértékig normális velejárói a ciklusnak. Ezeket minden nő és lány más mértékben tapasztalja meg; egyesek mindegyiket havonta megélik, mások semmilyen különösebb panaszt nem tapasztalnak a menstruáció alatt.
Nagy eséllyel valamilyen egészségügyi probléma áll a háttérben, ha olyan erős fájdalmat tapasztalsz, hogy képtelen vagy fókuszálni, vagy megmozdulni. Ebben az esetben érdemes nőgyógyászhoz fordulni. Hasonlóképp, ha a menstruációs fájdalom több napon keresztül fennáll, és csak erős gyógyszer hatására múlik el, komoly betegség is meghúzódhat a háttérben. Ugyanez a helyzet a rendszertelen, túl sűrű vagy túl ritka, valamint a hosszan elhúzódó vagy három hónapnál hosszabb ideig kimaradó menstruációval is.
Milyen menstruációs problémák jelentkezhetnek?
- Erős vérzés
- Fájdalmak
- Erős görcsök
- Változás a menstruáció időtartamában (rövidebb, vagy hosszabb az átlagnál, több hónapos kimaradások stb.)
- Köztes vérzés
A leggyakoribb okok a menstruációs problémák mögött:
Ahogy azt korábban is írtuk, nem csak betegség állhat a fájdalmas menstruáció hátterében, az alábbi problémákat jó eséllyel viszonylag egyszerűen orvosolni lehet.
- Inzulinrezisztencia / policisztás ovárium szindróma (PCOS)
- Cukorbetegség
- D-vitamin-hiány
- Pajzsmirigyzavar
- Ösztrogéndominancia
- Stresszes életmód
- Gyógyszerek szedése
- Étkezési rendellenesség, kóros soványság
- Fogamzásgátló szedése
- Erős fizikai aktivitás
6 módszer a menstruációs görcs ellen
Milyen gyakori ez a probléma a nők körében? Kiket érint különösen?
A fájdalmas görcsökkel járó menstruáció nem ritka jelenség: a nők egynegyedének rendkívül erős görcsökkel kell megbirkóznia hónapról hónapra. Minden tizedik nő olyan erős fájdalmat tapasztal menzesze során, mely mindennapi tevékenységeiben is akadályozza. A probléma gyakran érinti a pubertáskorban lévő lányokat, valamint nagyobb eséllyel fordul elő azok nők körében, akik nem szültek gyermeket. A szülést követően gyakran számolnak be a panaszok enyhüléséről vagy akár teljes megszűnéséről is.
Milyen típusú görcsöket különböztetünk meg a görcsök erőssége alapján?
- Enyhe:a legkevésbé veszélyes kategóriába soroljuk a néhány óráig tartó, enyhe hasi fájdalmat a kismedence környékén
- Középsúlyos: ebbe a kategóriába a több mint egy napig fennálló, erősebb fájdalom tartozik
- Súlyos: az utolsó és egyben legkomolyabb kategóriába azok az 1-2 nap után sem múló, kínzó görcsök sorolandók, melyek már a menzesz előtt jelentkeznek, és gyakran kíséri őket fejfájás, hányinger, hányás
Mi okozhatja a görcsöket?
A görcsök alapvető okozója a méh nyálkahártyájában a vérzés előtt termelődő prosztaglandin, amely a méh összehúzódását és a méhnyálkahártya lelökődését segíti. Minél magasabb valaki szervezetében a prosztaglandin-szint, annál erősebbek a görcsei is. Fontos leszögezni ugyanakkor, hogy a normálistól eltérő, kimondottan fájdalmas menstruációnak rengeteg mögöttes oka lehet, így nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, de mindig érdemes figyelni tested jelzéseit. Az esetek többségében nem betegség vagy kezelendő elváltozás áll a fájdalmas menstruáció hátterében. Alább fel is soroltuk a legjellemzőbb okokat, melyek nagy része egészen kis életmódbeli változtatásokkal kiküszöbölhető:
- Pubertáskor
- Prosztaglandin vegyületek nagyobb mennyisége
- Méh fejletlensége
- Mozgás hiánya
- Pszichés okok
- Stressz
Milyen módon lehet kezelni a görcsöket?
Az erős görcsökkel való megküzdéshez fontos kiindulópont lehet, hogy megismerjük ezek okát. Ha a korábban felsorolt okok közül valamelyik tartósan fennáll az életedben, jó hírünk van, hiszen amennyiben a görcsöket nem egy, a háttérben meghúzódó, betegség okozza, megannyi praktika áll rendelkezésre a fájdalom csökkentésére. Az alábbiakban arról olvashatsz, milyen természetes módszerekkel és praktikákkal veheted fel a harcot a menstruációs fájdalom ellen:
- Életmódbeli változások: Sokszor nem gondolnánk, hogy már minimális odafigyeléssel milyen jótékony változásokat érhetünk el szervezetünkben. Ehhez azonban fontos, hogy megismerd a tested határait, igényeit és ennek megfelelően kezeld a problémáidat.
- Stressz kezelése: Fordíts időt relaxálásra, végezz légzésgyakorlatokat, esetleg vegyél kellemesen meleg fürdőket és ne feledkezz meg a kellőképp pihentető minőségű és mennyiségű éjszakai alvásról se. Egy szó, mint száz, pihenj úgy, ahogy az számodra a leginkább megfelelő!
- Megfelelő étrend: Próbálj meg sok folyadékot és rostdús ételeket fogyasztani. A tünetek mérséklésében a koffein- és alkoholfogyasztás csökkentése is segíthet. Emellett javasolt a menstruáció napjain a tejtermékek és vörös húsok kerülése, ezek ugyanis nagy mértékben serkentik a görcsökért felelős prosztaglandin termelődését.
- Mozgás - A rendszeres mozgás egyszerre csökkenti a menstruációs tünetek erősségét, valamint hatékony módja a korábban már említett stresszkezelésnek is. Már a legkisebb rendszeres mozgással is sokat tehetsz saját és ciklusod egészségéért. Az alábbi mozgásformákat könnyedén beépítheted mindennapjaidba, de természetesen bármilyen jellegű mozgás hatékony lehet, amennyiben rendszeresen végzed:
- Intim torna
- Jóga
- Könnyű mozgás a szabadban
Gyógyteák
- Cickafark
- Citromfű
- Kamilla
- Réti palástfű
- Pásztortáska
- Erdei málnalevél
- Barátcserje
Tipp: A Netamin webshop kínálatában többféle kiszerelésben találsz barátcserje készítményeket, melyeket így igény szerint építhetsz be mindennapjaidba!
Vitaminok szedése
- B6 vitamin – kutatásokban hatékonyan enyhítette a PMS tüneteit, napi 50-100 mg bevitele esetén
- Magnézium – görcsoldó, nyugtató hatása mellett a migrén és a hangulatváltozások kezelésében is szerepe lehet (napi 200-400 mg ajánlott)
- E-vitamin – fontos szerepe van a prosztaglandin hormonok szabályozásában (napi 300 mg ajánlott)
- Kalcium – a menstruációt megelőző héten lecsökken a szervezet kalciumszintje, ami ingerlékenységhez, lehangoltsághoz vezethet, ezért fontos, hogy napi 500-1000 mg mennyiségben pótoljuk
- Cink – napi 10-20 mg leginkább a hormonrendszer kellemetlen mellékhatásait segít kordában tartani, úgymint akné, pattanások megjelenése a bőrön
- Görcsoldók, fájdalomcsillapítók – ha nem akarsz gyógyszereket szedni, kiváló természetes alternatíva lehet a kurkuma, gyömbér és borsmenta is
- Helyi melegítés – a meleg lazító, fájdalomcsillapító hatása menstruációs görcsök ellen is jól bevethető. Az alhas melegen tartása - meleg vizes palackkal, borogatással melegítőpárnával, vagy kimondottan erre a célra gyártott termékekkel – valódi enyhülést hozhat a nehéz napokon.
Természetesen a felsorolt tippek és gyógymódok mindenkinél más mértékben fejtik ki a hatásukat, így ki kell tapasztalni, melyik az, amelyik számodra a leginkább beválik. Az viszont biztosan elmondható, hogy egy egészségesebb életmódra való áttéréssel csak jót tehetsz a szervezetednek.
Mikor célszerű orvoshoz fordulni?
Ahogy azt korábban is írtuk, van egy pont, mely után érdemes szakemberhez fordulni, mert betegség állhat a háttérben.
Milyen tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulni?
• a normálisnál erősebb, alapvető életvitelben akadályozó menstruációs fájdalom
• fájdalmas közösülés
• nem szűnő kimerültség, fáradtság
• láz a menstruáció alatt
• szokatlan mennyiségű vérzés
• köztes vérzések az általános, havi vérzések között
• fájdalom a két vérzés közötti időszakban
Milyen problémák húzódhatnak meg a görcsök hátterében?
A korábban említett praktikákkal és életmódváltással megszüntethető görcsökkel szemben (elsődleges dysmenorrhea) a fájdalmas menstruáció másik csoportját azok az esetek alkotják, melyek hátterében valamilyen kimutatható betegség áll (másodlagos dysmenorrhea). Ezek az alább felsorolt betegségek is lehetnek:
- Endometriózis
- Mióma
- Petefészek ciszta
- Kismedencei gyulladás
- Méhnyak szűkület Stb.
Milyen vizsgálatokra kerülhet sor?
- A kivizsgálás első pontja az előzmények és panaszok ismertetése, mely során a páciens ismerteti a tüneteit, a fájdalom fennállásának kezdetét, a menstruáció általános lezajlását. Gyakran már ekkor megszületik egy iránydiagnózis, melyet tovább vizsgálnak.
- A hagyományos nőgyógyászati vizsgálat során könnyen diagnosztizálható az esetleges gyulladásos eredet, de az endometriózisos megbetegedések is 40%-ban tapintható eltéréssel járnak.
- A hüvelyi ultrahang vizsgálat kiválóan alkalmazható számos betegség diagnosztizálására, mint a miómák, a méh fejlődési rendellenességei, a petefészkek és a petevezetékek egyes betegségei, adenomiózis és endometriózis.
- Ritkábban használt vizsgálat fájdalmas menstruáció kivizsgálása során a laboratóriumi vizsgálat (vérvétel). Elsősorban gyulladásos betegségek észlelését segítheti, de eredménye gyakran félrevezető.
- A laparoszkópia vagy hastükrözés eljárását endometriózis diagnosztizálására használják, jellemzően akkor, ha az alapvizsgálatok során felmerül annak gyanúja, illetve ha a korábbi gyógyszeres kezelés eredménytelennek bizonyul.
- A rendszertelen menstruáció és az alhasi fájdalmak esetén felmerül a méhen kívüli terhesség gyanúja. Ez egy egyszerű terhességi teszt elvégzésével kizárható.
A legfontosabb, hogy mindig figyeld a tested és annak jelzéseit, és igyekezz ezekhez alakítani mindennapjaid rutinját. Fájdalmas menstruáció esetén nem kell mindig a legrosszabbra gondolni, hiszen, ahogy kifejtettük, a legtöbb esetben nem krónikus megbetegedés áll a háttérben.
A probléma forrásának ismerete ugyanakkor elengedhetetlen annak kezeléséhez. Ha általad is orvosolható problémával találod szemben magad, próbálj meg minél inkább következetes lenni és számodra kényelmesen betartható, fenntartható változtatásokat bevezetni a mindennapokba. A szervezeted hálás lesz érte. Ugyanakkor, ha a probléma nagyobb, mint amit egyedül meg tudnál oldani, mindenképp fordulj szakemberhez, hogy ne kelljen a fájdalom árnyékában élned és újra önmagad lehess.
Ha babát szeretnél és termékenységtámogatás a célod, ajánljuk babalesz.hu oldalunkat.