Ideális esetben a menstruáció nem jár fájdalommal, azonban a legtöbb nő mégis tapasztal valamilyen mértékű fájdalmat a havi vérzése idején, illetve az azt megelőző napokban. Gyakoriak a menstruációt megelőző kellemetlen tünetek is, míg vannak, akik a vérzésen kívül más tünettel nem találkoznak. Fontos megállapítani, hogy mely tünetek tekinthetők még normálisnak, és melyek indokolják, hogy szakorvosi kivizsgálásra kerüljön a sor. A fájdalom intenzitása és időtartama egyénenként eltérhet, sőt ugyanannál a személynél hónapról hónapra is lehetnek változások.
Enyhébb esetben ezek a tünetek nem befolyásolják a napi tevékenységet, súlyosabb formában viszont hatással lehetnek a mindennapi életünkre, akár a munkahelyi vagy iskolai teljesítményre is. Ha valaki szinte az összes menstruációját megszenvedi, akkor érdemes orvoshoz fordulni, a komolyabb problémák kizárása érdekében. Cikkünkben bemutatjuk, hogy mik lehetnek a menstruációs fájdalom okai, milyen tünetei vannak és milyen kezelési lehetőségeket ismerünk.
A menstruációs fájdalom okai
A dysmenorrhea egy görög kifejezés, mely fájdalmas havi vérzést jelent. Két típusa van, az elsődleges (primér) és a másodlagos (szekunder) dysmenorrhea. Nem minden esetben sikerül kideríteni a fájdalmas menstruáció okát, sok esetben minden egyéb kiváltó októl függetlenül előfordul. Felmérések szerint a nők mintegy 80 százaléka tapasztal menstruációs fájdalmat az élete során.
Az erős menstruációs fájdalom az alábbi csoportoknál gyakoribb:
- fájdalmas menstruáció családi halmozódása
- dohányzás
- alkoholfogyasztás
- túlsúly
- erős menstruációs vérzés jelenléte
- rendszertelen menstruáció
- gyermektelenség
- a pubertáskor 11 éves kor előtt kezdődött
Primér dysmenorrhea/elsődleges menstruációs fájdalom
Elsődleges dysmenorrhoea esetén nem áll a háttérben szervi eltérés vagy más betegség. Ilyenkor a kiváltó okok között szerepelhet pszichés tényező, stressz, szorongás, illetve az egyéni fájdalomküszöb, a prosztaglandin nevű anyag fokozott termelődése. A tünetek súlyossága ciklusonként is eltérhet. Az első menstruációt követő években, fiatalabb életkorban általában gyakoribb, de az életkor előrehaladtával és szülés után enyhülnek vagy teljesen meg is szűnnek.
Szekunder dysmenorrhea/másodlagos menstruációs fájdalom
Másodlagos dysmenorrhoea előfordulása esetén valamilyen kóros állapot, más betegség állhat a háttérben. A panaszok általában súlyosabbak és minden ciklusban intenzíven jelentkeznek. A betegség kezelésével a tünetek csökkennek, de ezt megelőzően mindenképpen nőgyógyászati vizsgálat szükséges.
Másodlagos menstruációs fájdalmat okozhatnak az alábbi betegségek:
- Premenstruációs szindróma (PMS): a menstruációt megelőző időszakban megjelenő kellemetlen tünetegyüttes.
- Endometriózis: a méhnyálkahártyasejtek elterjedése a szervezetben, leggyakrabban a hasüregben indulnak növekedésnek a méh nyálkahártyájához hasonlóan.
- Mióma: jóindulatú elváltozás a méhben, mérete lehet apró, de akár egészen nagy is, melyek jelenléte vérzési rendellenességeket, fájdalmas menstruációt okozhat.
- Hormonális okok: a fájdalmas menzesz hátterében meghúzódó leggyakoribb hormonális okok a túl magas ösztrogénszint és a pajzsmirigy problémák.
- Kismedencei gyulladás: húgyúti vagy nemi úton terjedő fertőzés miatt kialakuló gyulladás.
- Adenomiózis: jóindulatú elváltozás, mely során a méh belső nyálkahártyája átterjed a méhizomzatba és fájdalmat okoz.
- Méhnyak szűkület: olyan ritka állapot, amely esetén a méhnyak annyira keskennyé válik, hogy lelassítja a menstruációs vér távozását a méhből, ami a nyomásfokozódás miatt fájdalomhoz vezet.
- Méhen belüli fogamzásgátló eszközök: sok esetben okozhat problémát például egy felhelyezett spirál. Általában ezek az eszközök nagyobb vérzést eredményeznek, de ha erősebb fájdalom is társul mellé, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
A menstruációs fájdalom helye és kísérő tünetei
Elsődleges menstruációs fájdalom esetén enyhébb görcsök tapasztalhatóak az alhasban vagy a derékban. Ezek főleg a vérzés első napjaiban fordulnak elő. Az alhasi fájdalmat elsősorban az okozza, hogy a méh falának simaizomzata a vérzés során összehúzódik, hogy segítse a tisztulási folyamatot. Ezt az úgynevezett prosztaglandinok irányítják. Amennyiben ezek a hormonok nagyobb mennyiségben vannak jelen, úgy a görcsök intenzitása is nagyobb. Az elsődleges menstruációs görcsök jól reagálnak a fájdalomcsillapítókra és nem zavarják a mindennapi tevékenységeinket.
Másodlagos menstruációs fájdalomnak tekinthetőek a súlyosabb, lüktető, égő vagy szúró jellegű fájdalmak, melyek több napig tartanak és akár a menstruációk között is előfordulhatnak. Enyhébb fájdalomcsillapítókra nem javul az ilyen típusú fájdalom, és akár hányinger, hányás is előfordulhat, valamint zavarja a normális életet, iskolába, munkába járást.
Kezelési lehetőségek
Amennyiben nem áll a háttérben szervi betegség, mégis erősebb fájdalmat tapasztalunk a menstruáció során, érdemes a lehetséges lelki okokat is számításba venni. Sokszor a családból hozott anyai minta is befolyásolja, hogy egy nő, hogy éli meg a menstruációját. Előfordulhatnak női szerepekkel, szexualitással való tudatalatti problémák, konfliktusok, de akár a mindennapi stressz is hozzájárulhat a panaszokhoz. Ezek feltárásához hosszabb időt igénybe vevő önvizsgálat szükséges, de pszichoterápiás segítséggel is javíthatóak a panaszok.
Otthon alkalmazható praktikák
Alhas melegen tartása
Deréktájra vagy alhasra helyezett meleg vizes palack csökkentheti a görcsöket és a fájdalmat. Palack helyett használhatsz felmelegített törölközőt, vagy erre a célra gyártott más eszközöket is.
Masszázs esszenciális olajokkal
Sok illóolaj létezik, melyek segíthetnek a relaxációban, ezáltal oldják az izomgörcsöket és a fájdalmat. Ilyenek például a levendula, borsmenta, rozmaring, eukaliptusz, zsálya, gyömbér, tömjén, rózsa, édeskömény, szegfűszeg, bergamott.
Testmozgás
Egy tanulmány szerint azok a nők, akik rendszeresen sportolnak, legalább heti háromszor 45-60 percet, kisebb mértékben tapasztalnak menstruációs görcsöket. Az alacsony intenzitású gyakorlatok hozzájárulhatnak a fájdalom csökkenéséhez. Egy kutatás szerint a jóga hatékonyan csillapíthatja a menstruációs fájdalmat.
Akupunktúra
Az akupunktúra olyan alternatív terápiás módszer, mely során vékony tűket helyez el a terapeuta a bőr meghatározott területeire, a fájdalom csökkentésére. Korábbi tanulmányok szerint az akupunktúra segíthet az elsődleges menstruációs fájdalom enyhítésében.
Javasolt étrendbeli változtatások
- Tej- és gluténmentes étrend: a tejtermékek kerülése az A1 kazein fehérje kizárásával segíthet csökkenteni a gyulladást, a hisztamin termelődést, így a menstruációs fájdalmat is. Javasolt még továbbá a gluténtartalmú és más magas hisztamin tartalmú ételek kerülése is.
- Több növényi étel fogyasztása: érdemes minél többféle zöldséget étrendünkbe iktatni, különös tekintettel a zöld leveles zöldségekre, valamint a sárga és narancsszínű zöldségekre, mint például a sütőtök és édesburgonya. Ezek csökkentik a gyulladást, elősegíthetik a felesleges ösztrogén távozását a szervezetből.
- Cukor és feldolgozott ételek elhagyása: ezek mind gyulladást fokozó élelmiszerek, ami az egyik kiváltó oka a menstruációs fájdalmak előfordulásának. Távolítsd el ezeket a hűtőből, spájzból és törekedj az egészségesebb alternatívák fogyasztására.
Gyógynövények használata
Bizonyos gyógynövények olyan gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatóanyagokat tartalmaznak, melyek enyhíthetik a menstruációs görcsöket:
- Kamilla: bármilyen gyomorrendszeri vagy hasi probléma esetén alkalmazható, enyhíti a fájdalmat és a görcsöket. Készíts belőle teát: 1 púpozott teáskanál szárított kamillavirágzatot forrázz le negyed liter vízzel, hagyd állni pár percig majd leszűrve, ízlés szerint ízesítve fogyaszthatod.
- Palástfű: kiváló gyógynövény, melyet menstruációs görcsök, serdülőkori változások esetén is alkalmaznak. Segíti a terhességmegtartást és a szülést azáltal, hogy erősíti a méhszalagokat. Teaként fogyasztható: 1 púpozott teáskanál szárított növényt forrázz le negyed liter vízzel, majd pár perc után szűrd le. Menstruációs görcsök esetén 1-2 csészével ajánlott fogyasztani naponta. Elérhetőek már olyan komplex termékek, melyek cickafarkat is tartalmaznak, hiszen a cickafark fokozza a palástfű jótékony hatását.
- Cickafark: segít a női medence szerveit egészségesen tartani. Használata ajánlott petefészekgyulladás, mióma, menstruációs görcsök esetén is. Ülőfürdő formájában is alkalmazható, de teaként is fogyasztható. Az ülőfürdőhöz 10 dkg cickafarkfüvet egy éjszakára áztass hideg vízbe, majd másnap forrald fel és öntsd a fürdővízhez.
- Kurkuma: kiváló lehet a menstruációs fájdalmak megelőzésére és akut esetekben is. Erős gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatással bír. Fokozza a szervek keringését, beleértve a méhet és petefészket is. Fokozza a méh vérátáramlását, ezáltal hozzájárulhat az egészséges ciklus működéshez. Használható fűszerként ételekbe, de étrend-kiegészítő formájában is.
Étrend-kiegészítők, melyek segíthetnek menstruációs fájdalom esetén
- D-vitamin: érdemes lehet megméretni szervezetünk D-vitamin szintjét. A legtöbb nőnek napi 2000-4000 NE D-vitamin szedése elegendő az optimális szint (50-70 ng/ml) eléréséhez. Egy klinikai vizsgálat szerint a legalább 4 hónapon át nagy dózisban szedett D-vitamin csökkentheti azoknak a 18-40 év közötti nőknek a menstruációs fájdalmait, akiknek a D-vitamin szintje alacsonyabb volt, mint 45 ng/ml.
- Magnézium: hatékony segítség lehet a menstruációs fájdalom megelőzésében és kezelésében. A magnézium enyhíti a PMS tüneteit, és a puffadást is, valamint segíti az ellazulást. Hozzájárul a normál izomműködéshez, az idegrendszer normál működéséhez és a normál pszichológiai funkció fenntartásához is.
- Cink: a testünkben lévő cink mennyisége a ciklus különböző szakaszaiban ingadozik, ezért érdemes lehet pótolni, főleg erős görcsök esetén, hiszen csökkentheti sok esetben a fájdalomért felelős PgE2 nevű prosztaglandin termelődését.
- Omega-3-zsírsavak: segítik a női szervezetet a hormonok szabályozásában, a menstruációs ciklus normalizálásában. A magas EPA omega-3 szinttel rendelkező nőknél kisebb volt az endometriózis valószínűsége, mint az alacsony EPA szinttel rendelkezőknél. Segíthetik csökkenteni a krónikus gyulladásokat és a görcsöket is.
- Ligetszépe olaj: támogatja a hormonegyensúlyt és hozzájárulhat a jó közérzet fenntartásához a menstruáció alatt. A benne található GLA zsírsavak gátolják a prosztaglandin-termelést, így enyhíthetik a menstruációs görcsöket és a PMS tüneteit.
- E-vitamin: az oxidatív stressz hormonális zavarokat okozhat. Az E-vitamin hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez. Csökkentheti a PMS tüneteit, enyhítheti a menstruációs fájdalmat.
- Kalcium: segíthet csökkenteni a menstruáció alatti izomgörcsöt, hiszen alapvető szerepe van a normál izomműködés fenntartásában.
Vény nélkül kapható gyógyszerek
Léteznek olyan nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) gyógyszerek, melyeket erős menstruációs vérzés esetén ajánlanak, ilyenek például az aszpirin, ibuprofen, naproxen tartalmú szerek. Ezek segíthetik a szervezet prosztaglandin termelését. Az orvos fogamzásgátló szedését is javasolhatja bizonyos esetekben, de fontos, hogy bármilyen gyógyszerszedés megkezdése előtt, kérjük ki a szakorvos véleményét!
Milyen esetben javasolt orvoshoz fordulni?
Sok esetben nehéz meghatározni, hogy melyik fájdalom minősül normálisnak vagy kórosnak, de az elviselhetetlen, mindennapi tevékenységeinket akadályozó fájdalom mindenképp annak tekinthető.
Az alábbi esetekben mindenképpen érdemes felkeresni az orvost:
- túl erős, nagy mennyiségű vérzés
- 8 napnál tovább tartó menstruáció
- három hétnél gyakoribb vérzés
- rendkívül erős menstruációs fájdalom
- menstruáció elmaradása
- két menstruáció közti vérzés
- hüvelyi vérzés szexuális aktus után
- menopauza utáni vérzés
A pontos diagnózis felállításához nőgyógyászati vizsgálat szükséges, illetve az orvos javasolhat még ultrahangos vagy a súlyosabb tünetek fennállásakor MRI vizsgálatot is.
Sok nő szembesül élete során azzal, hogy a ciklus idején tapasztalt tüneteik, fájdalmaik említésekor nem kap igazán támogató reakciót, mondván ez a női egészség része, amivel együtt kell élni. Emiatt halogathatják a segítség kérést, pedig ahogy cikkünkből is kiderült többféle kezelési módszer is létezik. Ha bizonytalanok vagyunk benne, hogy normálisnak vagy kórosnak tekinthetők-e a panaszaink, érdemes lehet feljegyezni minden hónapban, hogy milyen tüneteket tapasztalunk és milyen mértékű a fájdalom. Ez az orvos számára is egy kiindulási pont lehet, ha kivizsgálásra kerül a sor. Ha a diagnózis szerint valamilyen elváltozás áll a menstruációs fájdalom hátterében, például endometriózis, fontos megemlíteni, hogy léteznek olyan női egészséget támogató civil szervezetek, mint például az Endometriózis Magyarország, ahol további segítséget kaphatunk, ha kérdésünk van a betegség akár testi, akár lelki tüneteivel, kezelési módjaival kapcsolatban.