Az alacsony szénhidráttartalmú diéták látszólag sosem mennek ki a divatból. Egészen sokféle megközelítés létezik, amelyből választani lehet: a szénhidrátbevitel minimális csökkentésétől egészen a szénhidrátok szinte teljes mértékű elhagyásáig (népszerű nevén Atkins-diéta).
Habár szerintünk mindenképpen szüksége van az emberi szervezetnek szénhidrátokra, és inkább érdemes észszerű keretek között csökkenteni a mennyiségüket, illetve a három makrotápanyag (fehérje, szénhidrát, zsír) megfelelő arányára odafigyelni, egy dolog mégis elmondható: vannak emberek, akiknek a szénhidrátszegény étrend tökéletesen beválik.
Lehet, hogy te is közéjük tartozol, ám hiába száműzöd a szénhidrátokat, valamiért mégsem megy a fogyás. Könnyen előfordulhat, hogy a mérhető, látható eredmények azért váratnak magukra, mert valahol mégis hiba csúszik a folyamatba. Ne aggódj, most itt a segítség: összegyűjtöttük a 7 leggyakoribb bakit, amit egy szénhidrátszegény diétában elkövethetsz!
1. Túl sok kalóriát viszel be
Akárhogy is nézzük, a kalóriák számítanak. Könnyen lehet, hogy tartod magad a szénhidrátszegény vagy minimális szénhidrátot engedő (Atkins vagy ketogén) diéta szabályaihoz, mégis túl sok kalóriát viszel be. Hatékonyan pedig csak úgy lehet fogyni, ha egészséges kalória deficitet hozol létre, rendszeres edzéssel és a kalóriabevitel csökkentésével.
Tűzd ki azt célként, hogy napi 500 kalóriával csökkented az energiabeviteledet: ez elméletben heti fél kiló fogyást kell, hogy eredményezzen (bár a gyakorlatban ez nem mindig van így, de ilyenkor se ess pánikba). Ahhoz, hogy a saját étrended, illetve a különböző ételek energiatartalmát jobban megismerd, vezess étkezési naplót 1-2 hét erejéig.
2. Az elvárásaid nem reálisak
Ha fogyásról van szó, egy dolog lebegjen mindig a szemed előtt: Róma sem egy nap alatt épült fel. A fogyás időt vesz igénybe, sokkal inkább maraton, mintsem sprint futás. A heti 0,5-1 kg súlycsökkenés reális célkitűzés. Emellett ugyanakkor azt se felejtsd el, hogy minden ember más, egyeseknek könnyebben, gyorsabban megy a fogyás, míg másokról csak lassabban kúsznak le a felesleges kilók.
Nem érdemes a saját fogyásodat vagy testalkatodat másokéhoz hasonlítani (legyen az sztár vagy épp közeli ismerős). Az egyéni, veleszületett adottságok, az életkor, a korábbi és jelenlegi egészségügyi problémák, és még rengeteg más tényező befolyásolja a fogyást. A saját korlátaidat próbáld legyőzni, és mindig önmagadat igyekezz felülmúlni. Jó ötlet például, ha nem egyetlen nagy célt tűzöl ki („lefogyok 20 kilót!”), hanem rövid távra szóló, apróbb célokkal haladsz előre („leadok 3 kilót egy hónap alatt!”).
3. Túl sokat csalsz
A csaló étkezések, vagy akár csalónapok, beiktatása sok esetben nem hogy akadályozza, de elősegíti a fogyókúra sikerességét. A diétás étrendbe időnként beiktatott „elhajlás” mentálisan és fizikailag is jótékony tud lenni, de csak akkor működik, ha ritkán élsz vele (az étkezéseid 90%-a egészséges, a fogyókúrás előírásoknak megfelelő) és önkontrollt tudsz gyakorolni. Ellenkező esetben a csaló étkezések gyakori csalónapokká, majd akár csaló hetekké válnak, fogyókúrás törekvéseid pedig sosem fognak célba érni.
Nem mindenkinek ajánlott tehát a csalás, különösképpen ételfüggőség esetén nem. Ha úgy érzed, nem tudod kontrollálni magad az egészségtelen ételekkel kapcsolatban, illetve nem tudod betartani a hetente maximum 1-2 csaló étkezés (vagy egy csalónap) szabályát, akkor minden bizonnyal jobb, ha teljesen kiiktatod a hizlaló, silány minőségű ételeket.
4. Nem alszol eleget
A túl kevés alvás bizonyítottan megakadályozhatja a fogyást, sőt, hízáshoz is vezethet. Az alváshiány következtében a teljes szervezet működése (beleértve a fontos hormonokat is) lomhává és rosszabb hatékonyságúvá válik. Ha a tested lelassul, a plusz kilók elkezdenek felszaladni. Ezzel szemben a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás segíti a fogyást, hatékonyabbá teszi a zsírégetést, valamint energiával lát el.
Igyekezz minden nap 7-9 órát aludni, továbbá:
- Ne fogyassz koffeint délután 2 után
- Aludj teljes sötétségben
- Kerüld az alkoholfogyasztást és a fizikai aktivitást alvás előtt néhány órával
- Csinálj valami megnyugtatót alvás előtt, pl. olvass
- Próbálj meg minden este ugyanabban az időben lefeküdni
5. A „low carb” és „cukormentes” ételek csapdájába estél
A „low carb”, avagy „csökkentett szénhidráttartalmú” felirat nem mindig jelent egyben csökkentett kalóriatartalmat is, másrészt kifejezetten gyakran jár együtt a magas zsírtartalommal! Könnyen lehet, hogy azért nem fogysz, mert te is beleestél a diétázók gyakori csapdájába: a csomagolásokon feltüntetett hangzatos állítások alapján vásárolsz élelmiszereket, de eközben túl sok zsírt vagy összességében túl sok kalóriát viszel be.
Egy fontos tudnivaló: a fehérjék és a szénhidrátok grammonként 4 kalóriát tartalmaznak, a zsírokból azonban minden elfogyasztott gramm 9 kalóriát juttat a szervezetedbe! A kalóriák hamar összeadódnak és megnehezíthetik a fogyást, sőt, további hízáshoz is vezethetnek! Természetesen a csökkentett szénhidráttartalmú ételek alapvetően nem az ördögtől valók, csak egy kis tudatosságra van szükség a vásárlás, illetve fogyasztás során: mindig olvasd el alaposan a tápérték táblázatokat és ügyelj az adagok méretére is.
6. Túl sok diófélét, olajos magvat fogyasztasz
A diófélék és olajos magvak nincsenek a szénhidrátszegény étrendek tiltólistáin, de ez még nem jelenti azt, hogy korlátlanul lehet belőlük enni. Habár egészséges zsírokat és fehérjéket tartalmaznak, a zsír- és emiatt kalóriatartalmuk is olyan magas, hogy nagyon óvatosnak kell lenni velük. Pl. a mandula kalóriatartalmának 70 százaléka zsírból származik!
A diófélék és magvak kellemesen ropogósak és nagyon nagy az energiasűrűségük, így kifejezetten könnyű túlenni magad belőlük. Igen, nagyon csábítóak tudnak lenni, de egy vagy két zárt maroknyi mennyiségnél (20-40 g) ne fogyassz többet ezekből a finomságokból!
7. Nem edzel (eleget)
A rendszeres testmozgás nélkülözhetetlen eleme a fogyásnak. Még ha be is tartod a nagyon szigorú diétádat, a makacs plusz kilóktól nem egyszerű feladat megszabadulni a kalóriaégető edzések nélkül. De milyen edzésforma segít leghatékonyabban a fogyókúrás céljaid elérésében? Kutatások szerint 30-45 perc magas intenzitású edzés a legjobb választás, ha zsírt szeretnél égetni.
A viszonylag rövid ideig tartó, de nagyfokú intenzitással végzett mozgás hatására a vér, illetve az oxigén a gyomor és a belek felől az izmok irányába áramlik, hiszen ott van nagyobb szükség rájuk. Feltételezések szerint ennek szerepe van az étvágy csökkentésében is, ugyanakkor kevésbé megerőltető edzés során nem következik be.
+1. Lehet, hogy fogysz, csak nem veszed észre
A fogyás nem egy lineáris folyamat, vagyis ha minden nap (vagy akár naponta többször is) megméred a súlyodat, szinte biztos, hogy ingadozást fogsz látni: egyik nap kevesebbet, másik nap kicsit többet mutat a mérleg. Ez még nem jelenti azt, hogy a diétád nem működik, minden rendben van, mindaddig, amíg hosszú távon a testsúlyod csökkenő tendenciát mutat.
A csalódás sokszor abból is fakad, hogy a szénhidrátszegény diéta elején viszonylag gyorsan elindul a súlyleadás, ám ez később nem folytatódik. Mivel a szénhidrátok hatására vizet tart vissza a szervezeted, elhagyásuk következtében nagyobb mértékű vízvesztés (tehát NEM zsírvesztés) következik be. A kezdeti „siker” után azonban a fogyás lelassul, szinte megállni látszik, pedig valójában a zsírvesztés még csak ilyenkor indul be, tehát a legrosszabb, amit tehetsz, az a feladás.
Azoknál, akik korábban nem végeztek súlyzós edzéseket, nem ritka, hogy egyszerre tudnak izmot növelni és zsírt veszíteni. Ez szintén eredményezheti azt, hogy a mérleg nyelve nem akar mozdulni – pedig eközben változásokon esik át a testösszetétel.
A legjobb megközelítés, ha nem csak a testsúlyodat követed, hanem egyéb módszereket is bevetsz: készítsz rendszeresen fényképeket magadról, mérd meg mérőszalaggal a derékbőségedet, illetve kb. havonta méresd meg a testzsírszázalékodat. És persze figyelj arra is, hogy a ruháid hogyan állnak rajtad: ha a korábban szűk vagy épp megfelelő méretű darabok már lazának érződnek, lötyögnek rajtad, akkor az bizony a siker egyértelmű jele!