A PCOS, azaz a policisztás ovárium szindróma egy meglepően gyakori hormonális betegség, kb. minden 15. nőt érinti. Sokszor ez a probléma áll a meddőség hátterében, de sajnos sok más területen is egészségügyi gondot okozhat. Az anyagcserére és a hormonrendszerre is komoly hatással van. Szerteágazó tünetei miatt hónapokig, de akár évekig is eltarthat, mire diagnosztizálják. Jelenleg nincs ismert gyógymódja ugyan, de a kezelése és a megfelelő életmód nagyban csökkenti a hosszú távú szövődmények kialakulásának esélyeit!
Mik a PCOS legjellemzőbb tünetei?
- Haj: hajhullás, fejtetőn kopaszodás vagy zsírosodásra hajlamos, vékony szálú haj.
- Bőr: zsíros, pattanásos bőr az arcon és a vállon, esetleg a háton,
barnás, elszíneződött foltok a bőrön - Szőrnövekedés: fokozott szőrösödés az arcon (bajusz, pajesz, szakáll),
a hason, mellkason, belső combon, esetleg a háton is - Testsúly: hirtelen hízás, "leadhatatlan" túlsúly, úszógumi, hasi hízás/zsigeri zsír
- Női szervek: ciszták a petefészekben, megnagyobbodott petefészek,
rendszertelen menzesz, ovuláció elmaradása - Egyéb: kontrollálhatatlan édességvágy, erős éhségérzet, depresszióra való hajlam, levertség,
alvási aponé (légzésproblémák, légzéskihagyás), hízékonyság vagy túlzott soványság,
teherbeesési problémák, hajlam a terhességi cukorbetegségre
Miért tartjuk fontosnak a PCOS elleni küzdelem hónapját?
Ahogy már írtuk, a PCOS tünetei rendkívül sokfélék lehetnek, diagnózis hiányában pedig a betegek nem tudják, mi okozza a problémáikat - így célzott kezelést sem kaphatnak. Ez a kampány többek között azért született, hogy felhívja a figyelmet erre a betegségre, a tüneteire és bátorítson mindenkit, hogy ne fogadja el a hétköznapokat is megkeserítő állapotát - mert a PCOS kordában tartható!
Hogyan lehet kezelni a PCOS-t?
Az elsősorban megfelelő életmóddal és gyógyszerekkel tartható leginkább kordában a PCOS. Ezekkel az inzulinrezisztencia mértéke csökkenthető, illetve a termékenység visszaállítása, a menzesz rendezése és a bőrproblémák enyhítése a cél. Fontos, hogy az állapotod javulása nagyban rajtad múlik, a gyógyszerek testre szabott életmód váltás nélkül sokkal kevésbé hatékonyak!
Hogyan csatlakozhatsz Te is a PCOS hónaphoz?
Ha tüneteid vannak, vizsgáltasd ki magad!
Ha rendszertelen ciklusod, felnőttként feltűnően aknés a bőröd, erős, férfias szőrösödést vagy kopaszodást tapasztalsz magadon, hirtelen hízol, 1 év próbálkozás után sem sikerült teherbe esned, feltétlenül keress fel egy orvost. Prediabétesz vagy 2-es típusú cukorbetegség esetén szintén érdemes rendszeres kontroll vizsgálatra járni, mivel ezek fokozott rizikót jelentenek a PCOS kialakulásának szempontjából.
Beszélj róla a barátaiddal!
A PCOS és tünetei sokaknak kényes téma, amiről nem szívesen beszélnek. Így viszont nem kapnak lelki támogatást ahhoz, hogy feldolgozzák a problémát. Ezen kívül lehet, hogy pont egy közeli ismerős segítségével sikerül közelebb jutni a diagnózishoz vagy a kezeléshez.