A változókorról vagy más néven klimaxról sokaknak elsőre a hőhullámok és a hangulati változások jutnak eszébe. Az ösztrogénszint csökkenése (ami a klimax velejárója) ezeknek a tüneteknek kétségkívül kiváltó oka, de van még egy fontos változás, amivel nagyon sok nő szembesül ilyenkor. Ez pedig nem más, mint a súlygyarapodás. Az USA Nemzeti Egészség Intézetének Szív-, Tüdő- és Vérképzőszervi Betegségek Intézete szerint a nők átlagosan 2,5 kilót híznak a klimax alatt. Egyeseknél azonban ez akár 5-10 kg plusz is lehet.
A klimax hatása a testsúlyra
A klimax, mely Magyarországon átlagosan 48 éves korban várható, jelentős változásokat okoz egy nő életében. A petefészek működése folyamatosan leáll és nem termel annyi ösztrogént, mint amennyit eddig termelt – ez fizikai és lelki tünetekkel is jár. A változókor elején a leggyakoribb tünetek a hőhullámok, az éjszakai izzadás, az alvászavarok, a hangulatváltozások, ízületi fájdalmak és enyhe hízás. Emellett gyakorivá válik a memória- és koncentrációzavar is.
Nagyon kevés nő az, aki esetében a menstruáció egyszer csak hirtelen megszűnik. Általában mielőtt az ovuláció teljesen leáll (ezt hívjuk menopauzának), a menstruáció egyre szabálytalanabbá válik. A termékenység ezekkel a változásokkal párhuzamosan csökken. A menopauzát követően a petefészkek sokkal kevesebb ösztrogént állítanak elő (végül már szinte semennyit), egyáltalán nem termelnek progeszteront, nincs ovuláció és nem alakulhat ki terhesség sem.
Fontos kiemelni, hogy a klimax által okozott túlsúly nem egyik napról a másikra keletkezik. Magyarul: a menstruáció megszűnésétől senki nem fog azonnal 5-6 kilót felszedni. A súlygyarapodás ennél sokkal lassabb és fokozatosabb. Szakértők becslése szerint egy változókorba lépő hölgy átlagosan évente fél kilót hízik. A nem megfelelő életmód és egyéb tényezők azonban hozzájárulhatnak ennél nagyobb mértékű hízáshoz.
A túlsúly egyéb lehetséges okai
A klimax és a súlygyarapodás között egyértelmű kapcsolat áll fenn, a felszedett kilók számára ugyanakkor egyéb tényezők is hatással lehetnek. Ilyenek például:
• Stressz
• Alváshiány
• Családi változások (a gyerekek elköltözése, válás)
• Munkahelyi, párkapcsolati problémák
• Gyakori alkoholfogyasztás
• Bizonyos gyógyszerek mellékhatása (pl. antidepresszánsok)
Az életkor is rendkívül fontos tényező, ha testsúlyról van szó. 30 év felett az anyagcsere elkezd lelassulni, emiatt sokan azt veszik észre, hogy nehezebben tudják súlyukat kontrollálni.
Sajnos a körülmények az életkor előrehaladtával csak egyre kevésbé kedvezőek. 40 éves kor felett az izomtömeg természetes módon csökkenni kezd, a test zsírtartalma pedig fokozatosan növekedhet. A kevesebb izom miatt a test kevésbé hatékonyan égeti el a kalóriákat, és ez nem kívánt hízáshoz vezethet. A klimax tehát kétségtelenül a túlsúly egyik oka, de a nők ezen életszakaszában sajnos más tényezők is negatívan befolyásolhatják a testtömeget.
A klimax okozta túlsúly egészségre gyakorolt hatása
A klimax alatt felszedett kilók negatív hatása nem merül ki csak annyiban, hogy többé már nem megy rád a kedvenc ruhád. Nagyon komoly egészségügyi veszélyekkel is járhat. 40 éves életkor felett a túlsúly megnöveli az alábbi betegségek kockázatát:
• mellrák
• depresszió
• szívbetegség
• 2-es típusú cukorbetegség
Már meglévő krónikus betegség (pl. 2-es típusú cukorbetegség, pajzsmirigy alulműködés) esetén pedig a súlygyarapodás tovább ronthatja a tüneteket.
Mit lehet tenni a klimax okozta túlsúly ellen?
Étrendbeli változások
Az amerikai Mayo Clinic ajánlása alapján a legtöbb 50 éves kort elért nőnek kb. 200 kalóriával kell csökkentenie a kalóriabevitelét.
Rendszeres testmozgás
Az ideális megoldás, ha a zsírégető hatású aerob edzést kombináljuk a súlyzós, erőnövelő edzésekkel. Az intervallum edzés a leghatékonyabb aerob jellegű mozgás, mellyel egészen rövid idő alatt látványos fogyást lehet elérni. A súlyzós edzés önmagában kevés kalóriát éget el, viszont nagyon fontos eszköze az izomtömeg-vesztés megelőzésének, valamint a csontritkulás ellen is hatékony fegyver.
Gyógynövények, vitaminok
Érdemes kihasználnia minden változókorba ért nőnek a természet által kínált eszközöket, ha el szeretné kerülni a túlsúlyt vagy épp meg szeretne szabadulni a már meglévő plusz kilóktól. Mit érdemes ilyenkor használni? Olyan hatóanyagokat, melyek anyagcsere-gyorsító, zsírégető hatással bírnak, például: zöld kávé, zöld tea, guarana. A vércukorszint szabályozásáért felelős króm is hasznos lehet. A klimax miatt a hormonháztartás felborul, ezért ennek egyensúlyba hozásáért is érdemes természetes úton tenni. Ebben segítségre lehet a barátcserje, a jamgyökér, a poloskavész vagy a ligetszépe olaj.