Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Emésztés
Útifű maghéj hatása

Mire jó az útifű maghéj?

Az Indiában őshonos útifű maghéj (psyllium husk) nagy rostartalmának köszönhetően egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Mire is jó valójában ez a növény?

Modern korunkban a szervezetünkbe túl sok fehérjét, finomított lisztet, cukrot, gyors ételeket juttatunk, melyek megemésztése során sok értékes ásványi anyagot használunk fel, amiket a már meglévő raktárakból veszünk el. Így a szervezetünk hiányolja az értékes anyagokat, melyeket zöldségekből és gyümölcsökből pótolhatunk. Ezek fogyasztása napi öt adagot kellene, hogy kitegyen, de hazánkban ez sajnos nem valósul meg. A rosthiányos étrend és a túl sok fehérje, szénhidrát és zsír lebontása nagy terhet ró a szervezetünkre. Hogyan segítheti emésztésünket az útifű maghéj és mit érdemes tudni erről a növényről valójában?

Az egészséges étrend részét kell képezze a magas rosttartalmú zöldségek, gyümölcsök fogyasztása. A legtöbb ember csak mintegy 15g rostot fogyaszt naponta, míg a megfelelő mennyiség több, mint 25g lenne. A magas rosttartalmú ételek segítik a fogyást azáltal is, hogy a vízfelvevő képességük miatt hamarabb kialakítják a teltségérzetet, így diétázás során jól alkalmazhatók. A gyümölcsökben lévő duzzadó rostok vagy pektinek kiemelkedő hatásúak a bélvédelem és toxin megkötés szempontjából. Ilyen hatású az almából kivont almapektin is, amely fogyókúrás, teltségfokozó és koleszterin megkötő hatással is bír.

Mi is az az útifű maghéj?

Az útifű maghéj (psyllium husk) Indiában és Iránban őshonos, a magjait pedig leggyakrabban gyógyászati célokra használják. Egy olyan rostanyag, ami vízben oldódik és nyálkás gélt képez.

Az útifű maghéj hatásai a szervezetre

Az útifű maghéj kúraszerű használata javítja az emésztést, megszünteti a székrekedést, segíti a vastagbél falát megszabadítani a felesleges hulladékoktól, csökkenti az éhségérzetet. Magas rosttartalma révén a bélfal megtisztul, hozzájárul a bélbolyhok, a bélflóra megfelelő működéséhez, amely által az immunrendszer is erősödik.

Az útifű maghéj 85%-os rosttartalmával a fentieken túl, csökkenti a triglicerid- koleszterin- és vércukor szintet, míg az egészséges HDL szintet nem befolyásolja. Megköti a káros zsírsavakat, tisztítja a nyirokrendszert, enyhíti a fáradtságot, migrénes panaszokat.

Az aranyér tüneteit is enyhíti, pl. a fájdalmat és a vérzést, de az irritációs bélszindróma, bél- és gyomorhurut, húgyvezeték- húgyhólyaggyulladás, fekélyek esetében is jótékony hatása van.

Használata hozzájárul olyan bőrbetegség leküzdéséhez, mint a pikkelysömör, ekcéma, akné és a bélflóra regenerálásához antibiotikumos kezelések alatt és után.

Hogyan fogyaszd az útifű maghéjat?

Az útifű maghéj rostjai nagymértékű vízfelvevő képességük miatt zselés állagúvá válnak, ezáltal kíméletesen tisztítanak. Csak a megfelelő mennyiségű folyadék elfogyasztása esetén tudja kifejteni megfelelú hatását az útifű maghéj. Használata során elengedhetetlen, hogy minimum két liter vizet fogyasszunk el a nap során (1 gramm rost fogyasztása mellé 0,5 liter víz elfogyasztását kell számolni)!

Az útifű maghéj adagolását tekintve felnőtteknek napi 3-6 gramm javasolt 2-3 adagban elosztva, míg gyerekek számára ennek a fele, de ilyen esetben használat előtt mindig kérdezzük meg a gyerekorvos véleményét!

Alkalmas mind közvetlen felhasználásra, mind italokba keverve (víz, tea, gyümölcslé), mind ételekbe keverve, azok sűrítésére is (müzli, joghurt, levesek, főzelékek, stb.). Az útifű maghéj liszt formájában is megvásárolható, de kapható étrend-kiegészítőként, tabletta formájában is. Kúraszerű fogyasztása javasolt, de a rendszeres használat során sem tud hozzászokni a szervezet. Étkezés előtt és gyógyszerbevétel után minimum egy órával érdemes fogyasztani.

Kinek nem ajánlott az útifű maghéj fogyasztása?

Az útifű maghéj ritkán okoz mellékhatásokat, ám néhány esetben kiválthat allergiás reakciókat, például hányást, hányingert, hasi fájdalmakat, kiütéseket. Krónikus vesebetegség esetén pedig mindenképpen tájékoztatni kell az orvost a szedése előtt. Ilyen esetben a szervezet ki lehet téve folyadék korlátozásnak, ha a vese nem képes megfelelően kiszűrni azt, ezért nem biztos, hogy az elfogyasztott víz mennyisége elegendő lesz, ahhoz, hogy útifű maghéj megfelelően kifejtse hatását.


A megfelelő mennyiségű vízzel fogyasztva az útifű maghéj kiváló segítség lehet rostszegény táplálkozás esetén. Természetesen nem szabad megfeledkezni, a zöldségekben, gyümölcsökben gazdag táplálkozásról az útifű maghéj alkalmazása mellett sem.

Felhasznált irodalom

Mire jó az útifű maghéj? (Psyllium) 2009. 12. 20. www.halas.net Galgóczy D.: Ezzel a 4 csodaszerrel fogyhatsz a leggyorsabban! www.femina.hu 2009.08.09. Útifűmaghéj :A hatékony és olcsó csodaszer www.biorganik.hu Indiai útifűmaghéj – Psyllium www.wikipedia.hu Ködbaum Zs.: Indiai útifűmaghéj - Psyllium Útifű maghéj: a karcsú és egészséges testért! www.biorganik.hu A Psyllium maghéjról www.vitaminkosar.hu

Kapcsolódó termékek
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér