fbpx
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
1000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Hormonrendszer
Kiadós reggeli, minden nap alma, sok víz és testmozgás, ez kell a fogyáshoz

3 lépés a pajzsmirigy-problémák okozta túlsúly ellen

A súlyproblémák hátterében gyakran a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. Cikkünkben olvashatsz arról, hogyan fogyhatsz pajzsmirigy-gondokkal: tanácsok és gyógynövény-ajánló.

Bárhogy is próbálkozol, sehogy se sikerül leadni a felesleges kilókat? Ha valóban mindent megteszel, de legjobb igyekezeted ellenére sem indul meg a fogyás, akkor érdemes kivizsgáltatni magadat – lehet, hogy a súlyproblémák hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll.

A pajzsmirigy szerepe

A pajzsmirigy apró szerv, de alul-és túlműködése is jelentős gondokat okozhatPajzsmirigyünk egy 20-40 g-os belső elválasztású mirigy, amely hormonokat termel (trijódtironin-T3, tiroxin-T4, kalcitonin). Működését az agyalapi mirigy pajzsmirigyműködést serkentő hormonja (TSH – thyroidea stimuláló hormon) befolyásolja. A pajzsmirigy hormonjai az emberi szervezet majdnem minden anyagcsere-folyamatát befolyásolják, így a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése számos, szerteágazó panaszt idézhet elő. Többek között: hízás, lassult anyagcsere, székrekedés; száraz bőr; állandó fáradtságérzet, szellemi lassúság; alacsony pulzusszám; meddőség.

A pajzsmirigy alulműködés lehetséges okai

•    Veleszületett alulműködés (rendkívül ritka)

•    Jódhiány vagy megnövekedett jódbevitel

•    Krónikus gyulladás

•    Daganat

•    Túlműködés után bekövetkező ellenkező állapot

•    Pajzsmirigyhormon-gátló készítmények, bizonyos gyógyszerek

[rad-hl]Mi a megoldás a pajzsmirigy alulműködés okozta elhízásra?[/rad-hl]

1. Tedd rendbe az étrendedet

Hormonális problémák okozta túlsúly esetén is sokat számít a napi zöldségfogyasztásA fogyás természetesen elképzelhetetlen a kalóriabevitel csökkentése nélkül. De nem ez az egyetlen dolog, amire figyelned kell, ha pajzsmirigy-problémákkal küzdesz. Kerüld a feldolgozott élelmiszereket, csökkentsd vagy akár teljesen hagyd el a kávé, a finomított cukor, a fehér liszt, a fehér rizs fogyasztását. Koncentrálj a teljes kiőrlésű gabonák és a zöldségek rendszeres fogyasztására.

Növeld meg a fehérjebeviteled! A fehérje szállítja a pajzsmirigyhormonokat a szervezet valamennyi szövetéhez és segít normalizálni a pajzsmirigy-funkciókat. Az olajos magvak nem csak remek fehérjeforrásnak számítanak, de tele vannak egészséges omega-3 zsírsavakkal is! Ha már itt tartunk: ne félj a zsírtól – a szervezetnek szüksége van egészséges zsírokra, hogy fenn tudja tartani a hormonális egyensúlyt. Bár vitatott kérdés, hogy a pajzsmirigy-problémáknak lehet-e tápanyaghiány az oka, az biztos, hogy a tünetek enyhítéséhez fontos bizonyos vitaminok és ásványi anyagok megfelelő szintje. Ilyen az A-, B-, D-vitamin, a szelén, a cink, a réz, a vas, és a jód.

2. Mozogj rendszeresen

Magas intenzitású intervallum edzés a gyorsabb és hatékonyabb zsírégetésértA rendszeres testmozgás alapvető fontosságú a súlyvesztéshez, illetve az egészséges súly megtartásához. Ez nem jelenti azt, hogy túlzásba kellene vinni és minden nap a végkimerülésig kell hajtanod magad. Végezz heti 3-5 alkalommal alacsony vagy közepes intenzitású kardiovaszkuláris edzést. Ha csak most kezdesz neki a mozgásnak, akkor csináld lassan: kezdj mondjuk 5 perces edzéssel, majd fokozatosan emeld az időtartamot és a gyakoriságot, ahogy az erőszinted is növekszik.

A kardio edzések mellett a súlyzós edzés is igen hasznos lehet. Nem csak a fogyásban nyújt további segítséget, de egészséges étrenddel párosítva a csontsűrűség növeléséhez is hozzájárul, ami segít megelőzni a csontritkulást. A pajzsmirigy-problémák és a csontritkulás között számos kutatás talált összefüggést.

A pajzsmirigy elégtelen működése fáradékonysághoz, energiahiányhoz vezet, ezért ne csüggedj, ha nem tudsz azonnal 30 percet egyhuzamban edzeni. A legfontosabb, hogy tedd meg a kezdeti lépéseket – ha pl. a futás túlságosan nehéz, akkor sétálj napi 5-10 percet. Idővel több energiád lesz és a komolyabb kihívások is menni fognak.

3. Állítsd helyre a hormonális egyensúlyod

28A hormonzavar a legfőbb oka annak, hogy a pajzsmirigy-problémákban szenvedőknek rendkívül nehezen megy a fogyás. Sokaknál ilyenkor ösztrogén dominancia és/vagy inzulin rezisztencia alakul ki; mindkettő nagymértékben képes befolyásolni a testsúlyt.

De mit lehet tenni azért, hogy a hormonális egyensúly helyreálljon a szervezetben? Ha az előző két lépést megtetted, már azzal rengeteg javulást érhetsz el – de ezen felül számos gyógynövény segíthet benne.

Ashwagandha

Az Ashwagandha az ajurvédikus orvoslásban előszeretettel használt gyógynövény. Stresszoldó, nyugtató hatása van, erős antioxidáns, csökkenti a pajzsmirigy gyulladását, segít fókuszálni és erősíti az immunrendszert.

Bakopa

A bakopa eredetileg Amerikából származó növény, ami ma már szinte az egész világot meghódította. Szintén használják az ajurvédikus orvoslásban. Idegsejt-védő hatása van, javítja a memóriát, a mentális képességeket, gyulladáscsökkentő és antioxidáns.

Fekete dió

A fekete dió Észak-Amerikában őshonos, gazdag jódban és magnéziumban, ennek köszönhetően javítja a pajzsmirigy-funkciókat.

Hólyagmoszat

A hólyagmoszat nagy koncentrációban tartalmaz jódot, de egyéb ásványi anyagokban és nyomelemekben is gazdag. A jód serkenti a pajzsmirigyet, megfelelő mennyiségű bevitele nélkülözhetetlen a pajzsmirigy egészséges működéséhez.

Echinacea

A bíborkasvirág (Echinacea purpurea) nem csak a megfázás ellen hatékony gyógynövény. Rákellenes hatásai is ismertek, immunerősítő, és a pajzsmirigy-problémák kezelésére is alkalmas.

Lenmag

A lenmag inkább megelőzésre ajánlott, mintsem kezelésre. Magas omega-3 zsírsav tartalma miatt képes fokozni a pajzsmirigyhormonok termelését.

Édesgyökér

A pajzsmirigyhormonok termelését támogatja, megelőzi a gyulladásokat, segít szinten tartani a pajzsmirigy és egyéb mirigyek működését. Kutatások szerint a rákos sejtek kialakulását is meggátolhatja a pajzsmirigyben.

Ha tetszett, oszd meg vagy kedveld!
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Így különböztethető meg a pajzsmirigy-túlműködés és -alulműködés!
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér