fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Őszi egészségvédelem
Őszi allergia ellen házi praktikák

4 gyakori őszi allergia + enyhítő tippek

A torokviszketés, a könnyező és kivörösödött szemek, a szipogás és tüsszögés, azaz az allergia kellemetlen tünetei ősszel is megkeseríthetik életünket. Poratka allergia, pollenallergia, háziállat-allergia, penészgomba-allergia: hogyan védekezz ellenük hűvös őszi időben?

Őszi allergia ellen házi praktikákHa szezonális allergiáról esik szó, a legtöbb embernek a tavaszi pollenrobbanás jut eszébe, ami április-május környékén érkezik meg. Ám a torokviszketés, a könnyező és kivörösödött szemek, a szipogás és tüsszögés, azaz az allergia kellemetlen tünetei ősszel is megkeseríthetik életünket. A hűvösebbre forduló időben allergiás reakciót kiváltó anyagok egész sora leselkedik ránk, odakint és a lakásban egyaránt. Hogy pontosan melyek ezek, és miként védekezhetsz ellenük, azt cikkünkből megtudhatod!

Pollenallergia

A pollenallergiát szénanátha néven is szokás emlegetni, ami persze megtévesztő, hiszen sem a szénához, sem a náthához nincs semmi köze. Számos olyan növény van, amelynek virágpora az őszi évszakba nyúlóan is tüneteket okozhat. Például a hírhedt allergén, a parlagfű is augusztustól októberig virágzik (felmérések alapján a tavaszi allergiások kb. 75%-ára a parlagfű is hatással van), de ott vannak még a csalánfélék, a füvek, a libatopfélék, az útifű és az üröm virágaiból kiszabaduló pollenek.

Így védekezhetsz ellene:

Figyeld a pollenjelentést. Az Országos Meteorológiai Szolgálat például rendszeresen közzéteszi, hogy éppen milyen pollenkoncentrációra lehet számítani – ezt ide kattintva érheted el. Lehetőség szerint csúcsidőben (kora reggeltől kora délutánig) kerüld a szabadban való tartózkodást. Ha hosszabb ideig vagy a szabadban, viselj egy olcsó festőmaszkot, ami megóv a kellemetlen pollenektől.

A lakás, az autó ablakait tartsd teljesen zárva. Tisztítsd meg a cipődet és tedd be a ruháidat a szennyes kosárba, ahogy hazaérsz, hogy legalább az otthonodba ne vidd be a polleneket. A szőnyeget és a kárpitokat is rendszeresen porszívózd ki.

Érdemes akár napi hajmosást is beiktatni. Az ágyneműt, pizsamád, ruháidat, valamint a függönyöket is gyakrabban mosd, de ne a szabadban szárítsd őket. Háziállataidat – különösképpen a kinti kutyát és macskát – gyakran fürdesd meg.

Penészgomba-allergia

A penész egy olyan gomba, ami megtalálható kint is és bent is. Spórákon keresztül terjed, amiket a szél vagy a benti levegőmozgás szállít egyik helyről a másikra. Amint megfelelő körülmények közé kerül, megtelepszik. A penészspórák az egész évben terjedhetnek a levegőben, ősszel a nedves lehullott faleveleken és komposzt halmokon szaporodnak el. A házon belül a nyirkos, nedves, magas páratartalmú helyiségekben jelennek meg előszeretettel, pincékben, fürdőszobákban és konyhákban.

A pollenekkel ellentétben a penészt nem pusztítja el az első fagy, viszont a téli hónapokban általában inaktív, nyugalmi állapotba kerül.

Így védekezhetsz ellene:

Gereblyézd össze a leveleket a kertben és szedegesd ki az ereszcsatornából is mindet. Ne hagyj levélkupacokat a kertben. A komposzt- és kerti hulladék halmot tartsd a lehető legtávolabb a háztól, és viselj védőmaszkot a levelek gereblyézése és a komposztáló láda takarítása során. A komposztáló láda rendszeresen legyen kiürítve.

A házadban, lakásodban használj páramentesítőt, különösképpen a pincében. A páratartalom legyen 35 és 40 százalék között. A fürdőszobát és konyhát rendszeresen takarítsd ki ecettel vagy bolti penész elleni szerrel, hogy a penésznek és egyéb gombáknak esélye se legyen megtelepedni.

Poratka-allergia

A poratka egy mikroszkopikus, szabad szemmel nem látható lény, ami az ember elhalt, lehullt hámsejtjeivel táplálkozik. Az ürülékében található fehérje erősen allergizáló. A poratka egész évben jelen van lakásainkban, jellemzően a magas (kb. 60-85%-os) páratartalmú, meleg (20-25 fokos) és rosszul szellőző területeket szereti. Legnagyobb mennyiségben az ágyneműkben, párnákban, bútorhuzatokban, szőnyegekben található.

A poratkákat szinte lehetetlen teljes mértékben eltávolítani a lakásból, de megfelelő intézkedésekkel drasztikusan csökkenteni lehet a számukat.

Így védekezhetsz ellene:

A szellőztető vagy légkondicionáló berendezés legyen speciális atkaszűrő technikával ellátva. Használj porvédő, atkavédő huzatot a matracodon és az ágyneműdön is. Minden ágyneműt (paplant és párnát is, nem csak a huzatot) rendszeresen, 1-2 havonta moss át 60 Celsius-fokos vízben.

Használj páramentesítőt, és tartsd a levegő páratartalmát 50% alatt. A poratkák ezt nem élik túl. Rendszeresen söpörd és porszívózd fel az otthonodat, és ügyelj arra, hogy mindig viselj védőmaszkot takarítás közben. Fapadló, linóleum, járólap vagy műanyagborítás ajánlott szőnyegpadló helyett.

Háziállat-allergia

A szezonális allergiában szenvedőknek akár 40%-a allergiás a háziállatokra is. Habár hétköznapi nyelven állatszőr-allergiaként szokás emlegetni, nem csak maga a szőrszál allergizálhat. Háziállat-allergia esetén a túlérzékeny immunrendszer a levált állati hámsejtekre, az állat nyálában, faggyújában, vagy vizeletében található fehérjékre is a kelleténél jobban reagálhat.

Egyes kutyafajták erősebb allergiás reakciókat válthatnak ki. A bernáthegyi és az angol buldog a legrosszabbak közé tartozik ilyen szempontból. A macskák kétszer nagyobb valószínűséggel válthatnak ki allergiát, mint a kutyák.

Így védekezhetsz ellene:

Ha tudsz róla, hogy allergiás vagy, akkor kerülj bármiféle érintkezést szőrös állatokkal, különösen macskákkal és kutyákkal. Ha mindenképp szeretnél háziállatot tartani, válassz hipoallergén fajtát, mint például a bichon havanese (havannai pincs) vagy a schnauzer. Fürdesd, kefélt át rendszeresen az állatot. Egy szűrővel ellátott védőmaszk segít az allergiás tüneteket kordában tartani.

Szintén segíthet, ha a háziállatokat csak meghatározott helyekre engeded be, az ülőgarnitúrára, ágyra pedig egyáltalán nem engeded, hogy felmenjenek. Az almot és a háziállat fekvőhelyét tartsd távol a szellőzőtől, a levegő allergénektől való megtisztításához pedig használj légtisztítót.

Felhasznált irodalom
healthline.com/health/allergies/fall-allergens everydayhealth.com/allergy/8-tips-for-fall-allergy-relief.aspx
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Probio10 Ultra+ kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér