Egy évszakváltás alapvetően sosem könnyű időszak – bár lássuk be, zord télből átmenni tavaszba azért közel sem olyan rossz, mint elbúcsúzni a nyártól.
Ahogy a nyárból őszbe lépünk, szép lassan búcsút intünk a felhőtlen napsütésnek, a hosszú nappaloknak és a rövid, lenge ruháknak is. Párhuzamosan a külső változásokkal érkeznek a belső változások: gyakorivá válik a fáradtság, energiahiány, lehangoltság, kialakulhat szorongás, akár depresszió is.
Néhány ok, amiért ősszel testi tünetek és lelki nehézségek jelentkeznek:
- kevesebb a napfény → csökken a szerotonin (boldogsághormon) és növekszik a melatonin (alváshormon) szintje
- kevesebb D-vitamint termelünk → a D-vitamin-hiány összefügg a depresszív hangulattal
- kevesebb idő és alkalom jut stresszcsökkentő testmozgásra, aktív programokra
- csökken a társasági élet, befelé fordulunk
- vége a szabadságnak, gyarapodnak a munkahelyi feladatok
- vége a nyári szünetnek is, indul az új tanév
NYÁRBÓL ŐSZBE: 10 TIPP AZ EGÉSZSÉGES, ZÖKKENŐMENTES ÁTMENETHEZ!
1. Őrizd meg és idézd fel a nyári emlékeket
Írd le egy naplóba az idei nyár 5-10 legszebb pillanatát. Válogasd ki a legjobb nyári fotókat (akár kollázst is készíthetsz) és tedd ki jól látható helyekre, pl. íróasztalra, hűtőre, telefon háttérképnek.
2. Készíts egy listát az ősz pozitívumairól
Garantáltan te is találsz olyan dolgokat, amiket szeretsz az őszben. Talán az allergiaszezon vége? A színpompás levelek? Írj listát, hogy mi tesz boldoggá és mi az, amit ősszel szívesen csinálnál.
3. Újulj meg, kezdj valami újba
Az ősz nemcsak valaminek a vége, hanem új kezdet is! Szabadulj meg a felesleges tárgyaktól, tedd rendbe a lakást, a kertet. Frissítsd fel ruhatáradat, csináltass új frizurát, keress új hobbit, iratkozz be egy neked tetsző tanfolyamra.
4. Készíts egy őszi „haditervet”
Ülj le és – lehetőleg pároddal, családoddal együtt – tervezd meg az idei őszi rutinodat. Tartsd szem előtt a munkát, felelősségeket, testi-lelki egészségedet és kedvenc szórakozásaidat, hobbijaidat. Ne feledkezz meg az új célokról sem!
5. Jelöld be a fontosabb napokat a naptáradban
A jelenben élni a legfontosabb, de azért terveznünk és várnunk kell a jövőt is. Írd be a naptáradba a várva várt eseményeket, pl. baráti vagy családi összejövetelek, utazás, sportesemény, koncert.
6. Jutalmazd meg magad időnként
A jutalmazás sokat segít abban, hogy motivált maradj ősszel is. Lehet ez egy hétvégi kiruccanás, egy kis shopping vagy egy nyugtató wellness is. Lényeg, hogy boldoggá tegyen és örülj neki.
7. Néha állj meg és kapcsold ki az agyad
Modern világunkban sokan a tévézést vagy a közösségi média görgetését értik kikapcsolódás alatt. Valójában néha szükség van arra, hogy kikapcsoljuk a kütyüket és ne gondolkozzunk semmin. Jóga, légzőgyakorlatok végzése, kellemes zene hallgatása vagy egy hosszú, forró fürdő is segít ebben.
8. Pótold a nélkülözhetetlen D-vitamint
A megfelelő D-vitamin-szint az immunrendszer egészsége mellett a pozitív hangulat megőrzéséhez is elengedhetetlen. Szeptembertől minden felnőttnek napi 2000-4000 NE D-vitamint kell bevinnie.
9. Igazítsd az őszhöz az étrendedet
A nyár a lazításról szól, ami általában a táplálkozás és életmód terén is megfigyelhető. Ősszel ezért érdemes megtisztítani, megújítani és megerősíteni a szervezetet. Cikkünkből megtudhatod, milyen is az egészséges őszi étrend.
10. Használj stresszűző adaptogén gyógynövényeket
Az adaptogének segítik a szervezet alkalmazkodását a fizikai és lelki stresszel járó állapotokhoz. Ha szeretnéd megtudni, melyik tud neked a leginkább segíteni, akkor kattints tanácsadó oldalunkra!