Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Fejfájás, migrén
Fejfájás ősszel: te is gyakrabban érzed? Okok és tennivalók

Fejfájás ősszel: te is gyakrabban érzed? Okok és tennivalók

Te is az ősz beköszöntével egyre gyakrabban érzed, hogy kerülget fejfájás, jön a migrén? Fejfájás elleni tippek nem csak őszre itt!

Fejfájás ősszel: te is gyakrabban érzed? Okok és tennivalókHa az ősz beköszönte általában nálad is egyet jelent a gyakori fejfájással, migrénes fájdalmakkal, és megoldást keresel a problémára, akkor ezt a cikket mindenképp el kell olvasnod! Útmutatónkban először ismertetjük az őszi fejfájás leggyakoribb okait, majd segítünk megszabadulni tőle, a leghatásosabb, tudományos kutatások által is igazolt fejfájás-ellenes taktikákkal. Ne aggódj, nem csak a mesterséges gyógyszerek jelentik az egyetlen kiutat, léteznek kiváló, természetes módszerek is! Olvass tovább!

Milyen okok állhatnak az őszi fejfájás hátterében?

Változások az időjárásban

Az időjárás-változások gyakran váltanak ki fejfájást és migrént, különösen akkor, ha viszonylag hirtelen érkező lehűlésről van szó. Bizonyított, hogy szeptember és november között minden fejfájás típus jelentősen többször fordul elő, mint az évben máskor.

Habár ma még pontosan nem ismerjük ennek a magyarázatát, számos kutatás foglalkozott már ezzel a jelenséggel. A légköri nyomásban bekövetkező változás, a páratartalom és a hőmérséklet is szerepet játszhat benne, de nehéz az egyszerre bekövetkező tényezők közül kiszűrni a ludast.

Allergének

A fejfájás és migrén talán leggyakoribb kiváltói az allergének, ősszel pedig nincs hiány belőlük! A parlagfű pollenjei akár október végéig is a levegőben maradhatnak, az esős, párás őszi időjárás pedig kedvez mind a kültéri, mind pedig a beltéri penész megjelenésének.

Az allergének hatására a szervezet egy hisztamin nevű anyagot termel, amely az orrmelléküregek gyulladásával migrént válthat ki. Egy kis odafigyeléssel hatékonyan csökkentheted az allergének kellemetlen hatásait, például légtisztítóval, gyakori ágyneműcserével, antihisztaminnal.

Olvasd el az őszi allergiákról és a tünetek enyhítéséről szóló cikkünket is!

Rövidülő nappalok, kevesebb napfény

Ősszel a nappalok egyre rövidülnek, az éjszakák pedig egyre hosszabbodnak, ettől pedig jellemzően megváltoznak az alvási szokásaink is. A következetes alvásrutin nagyon fontos, hiányában ugyanis jelentősen nő a migrénes, fejfájásos rohamok esélye.

A kevesebb napfény és több bent töltött idő egyúttal a D-vitamin-szint csökkenését is eredményezi. Kutatók megfigyelték, hogy a fejfájások növekvő gyakorisága követi a D-vitamin-szintek esését, vagyis a vitamin hiányának szerepe lehet a fejfájások kialakulásában.

Szakértők nemtől és életkortól függetlenül október végétől március végéig mindenkinek javasolják a D-vitamin pótlását.

Több stressz, aggodalom és fáradtságTöbb stressz, aggodalom és fáradtság

A nyár eseménytelenebb időszaka az évnek, az élet kicsit lelassul és persze a szabadságok, nyaralások is ilyenkorra esnek. Az ősz beköszönte ezután afféle sokk a szervezetünknek: iskolakezdés, rohanás, kapkodás, egyre több a teendő a munkában és otthon is.

A fokozott stressz, a növekvő feszültség és aggodalom, illetve a mindezek miatt fellépő fáradtság gyakran fejfájáshoz vezet az őszi hónapokban. Legtöbbször tenziós fejfájás jelentkezik, ami tompa fájdalom homloktájon, vagy a halántékcsontok között, esetenként a vállakba is kisugározva.

Mit tehetsz az őszi migrén és fejfájás megelőzése érdekében?

  • Figyeld az időjárás-jelentéseket! Ha látod, hogy hamarosan egy erősebb front fog érkezni, készülj fel előre! Gondoskodj arról, hogy legyen otthon a tünetek enyhítéséhez szükséges gyógyteákból, étrend-kiegészítőkből, vitaminokból, esetleg gyógyszerekből!
  • Tartsd kordában az allergiádat! Ahogy említettük, az allergiás tünetek ősszel is jelentkezhetnek, ezért fontos, hogy megtedd a szükséges lépéseket ezek minimalizálása érdekében.
  • Aludj eleget minden nap és aludj jól! Törekedj arra, hogy mindig ugyanabban az időpontban feküdj le, illetve tegyél meg minden, egészséges alváshoz szükséges lépést!
  • Kerüld el a leggyakoribb kiváltó tényezőket a fejfájásos időszakban! Ide tartozik az alkohol, dohányzás, koffein, nitrát tartalmú ételek (pl. felvágottak, kolbászok, virslik, bacon), nappali alvás, forró zuhany vagy fürdő, és az izzasztó fizikai aktivitás.
  • Vezess fejfájás naplót! Ha régóta tart, újra és újra visszatér a fejfájás, akkor érdemes lehet naplót vezetni róla: mikor volt, milyen erős volt, milyen jellegű, milyen időtartamú, mi válthatta ki, mi enyhíthette. Ez segíthet részletesebben felderíteni a problémát, annak okát, és a lehetséges megoldásokat.
  • Táplálkozz egészségesen! Az őszi-téli időszakban, ha nem figyelünk oda, könnyedén kimerülhetnek a tápanyagraktáraink. A migrén és fejfájás hátterében akár bizonyos vitaminok, ásványi anyagok hiánya is állhat. Kiemelten figyelj a magnézium, D-vitamin és a B-vitaminok megfelelő bevitelére!
  • Fogyassz elegendő mennyiségű folyadékot! Az amerikai Nemzeti Fejfájás Alapítvány szerint már az enyhe mértékű kiszáradás is dehidratációs fejfájást vagy akár migrént is okozhat. A legjobb, ha kb. 2-3 liter tiszta vizet elkortyolsz a nap folyamán.

Mit tehetsz, ha már kialakult a fejfájás?Mit tehetsz, ha már kialakult a fejfájás?

Habár léteznek többé-kevésbé hatékony módszerek, amelyek segíthetnek enyhíteni a migrénes rohamok kellemetlen tüneteit, a legideálisabb az, ha kezelés helyett a megelőzésre helyezed a hangsúlyt. Minél inkább kiismered a saját szervezetedet, és azt, hogy milyen tényezők váltanak ki nálad migrént és fejfájást, annál könnyebben tudod majd megelőzni, minimalizálni a rohamokat.

A már kialakult migrén ellen segíthet a homlokra helyezett hideg borogatás (például törölközőbe csomagolt jégkockák vagy mirelit borsó). A borogatás kb. 15 percig tartson, majd 15 perc szünet kövesse.

Tenziós fejfájás esetén segíthet egy melegítő párna tarkóra vagy a fej hátsó részére történő helyezése. A homlok, arccsont és az orrnyereg mögötti területeket érintő (szinuszos) fejfájás esetén a fájó területre egy meleg törölközőt érdemes tenni.

Mindezek mellett a nyak pár perces masszírozása, az erős fények, monitorok lekapcsolása, a szoba besötétítése, a relaxáció (pl. nyújtás, meditáció, jóga, progresszív izomrelaxáció), valamint a gyömbérből készült tea, gyömbér illóolajos aromaterápia vagy gyömbér tartalmú étrend-kiegészítő szedése is csökkentheti a fejfájásos, migrénes panaszokat.

Felhasznált irodalom
webmd.com/migraines-headaches/features/seasonal-cluster
headaches.org/2018/10/29/fall-migraine-triggers/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24477598/
pjms.com.pk/index.php/pjms/article/view/3148
link.springer.com/article/10.1007/s10194-010-0223-2#page-1
sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0304395912005003
headachejournal.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/head.12365
journals.lww.com/pec-online/Abstract/2014/03000/Seasonal_Variation_of_Presentation_for_Headache_in.7.aspx
shorephysiciansgroup.com/4-nutrient-deficiencies-that-could-be-causing-your-headaches/
americanmigrainefoundation.org/resource-library/seasonal-migraine-triggers/
webmd.com/migraines-headaches/5-ways-to-get-rid-of-headache
Ezt láttad már?
Migrén ellen magnéziummal: kutatások, tippek, adagolás
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér