Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
14900 Ft felett ingyenes szállítás!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Hormonrendszer
Hormonális oka is lehet a túlsúlynak

9 hormon, ami a hízás hátterében állhat

A hormonok hatással vannak a testsúlyra, ezt bizonyára Te is hallottad már. De pontosan melyik hormonok és hogyan befolyásolják a hízást, fogyást? Tudd meg most cikkünkből!

Hormonális oka is lehet a túlsúlynakMa már tudományosan bizonyított tény, hogy a hormonok nagymértékben befolyásolják a testsúlyunkat. Több száz kutatás foglalkozik azzal, hogy a hormonháztartás felborulása milyen hatással van az éhségre és a szervezet zsírraktározására. Könnyen lehet, hogy a fogyókúrád sikeressége éppen ezen áll vagy bukik. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, hogy mely hormonok állhatnak utadba az álomalak elérésében, és miként tudod biztosítani ezen hormonok megfelelő működését.

1. Inzulin

Az inzulin a vércukorszintért és a zsírraktározásért felelős hormon. A krónikusan magas inzulinszint elhízást és anyagcserezavarokat okoz.

A szervezet vércukor- illetve inzulinszintjének normalizálása érdekében csökkentsd a cukor és a feldolgozott szénhidrátok fogyasztását; egyél sok fehérjében és egészséges omega-3 zsírsavakban gazdag ételt; mozogj rendszeresen; ügyelj a megfelelő magnézium bevitelre; szedj zöld tea kivonatot, valamint krómot.

2. Leptin

A leptin az étvágyat szabályozó hormon, ami a telítettséget jelzi agyunk számára. A túlsúlyos embereknek általában nagyon magas a leptin szintjük – egy kutatás szerint akár 4-szer nagyobb az egészséges testsúlyú emberekéhez képest.

Ha a leptin csökkenti az étvágyat, akkor mégis miért nem tudja kifejteni hatását a túlsúlyos emberekben? Azért, mert a túlzott kalóriabevitel miatt úgynevezett leptin rezisztencia alakul ki bennük.

Ahhoz, hogy a szervezet leptin érzékenysége javuljon, a következőket tedd: kerüld a gyulladást okozó ételeket (cukor, transzzsírok); mozogj rendszeresen; aludj eleget; szedj Alfa-liponsavat és halolajat.

A fehérje segít shake segít a fogyásban3. Ghrelin

A ghrelin a leptin ellenpárja, éhséghormonnak is szokták hívni. A ghrelint az üres gyomor termeli: ez a hormon jelzi az agy számára, hogy ennünk kell. Elhízott embereknél a ghrelin szintje magasabb, ez pedig túlevéshez vezet.

Kerüld a magas cukortartalmú ételeket és italokat, és fogyassz fehérjét minden étkezésnél, különösen reggelinél – ez csökkenti a ghrelin szintet és növeli a telítettség érzést.

4. Kortizol

A kortizolt a mellékvese termeli. Stresszhormonnak is nevezik, mivel stresszhelyzetben megnövekszik a szintje a szervezetben. Mint minden más hormon, a kortizol is elengedhetetlen az egészséges élethez, azonban ha túl sok van belőle, az túlevéshez és elhízáshoz vezet.

Hogyan tudod a kortizol szintet csökkenteni? Ne stresszelj annyit; relaxálj; hallgass zenét; pihenj többet, segítsd szervezeted stresszel szembeni védekezőképességét magnéziummal és B6-vitaminnal.

5. Ösztrogén

Az ösztrogén a legfontosabb női nemi hormon. A petefészkek termelik, feladata a női szaporító szervek működésének szabályozása. A túlsúlyos nők ösztrogén szintje magasabb, szakértők szerint ennek környezeti hatásokban keresendő az oka.

Az ösztrogén szint csökkentése elérhető több rost, keresztesvirágú zöldségek (pl. brokkoli, karfiol, káposzta, retek, stb.), valamint olajos magvak fogyasztásával. Emellett a rendszeres testmozgás is bizonyítottan segít az ösztrogén szint normalizálásában.

6. NPY

Az NPY (Neuropeptide Y) egy hormon, amit az agy és az idegrendszer termel. Az étvágyat stimulálja, elsősorban a szénhidrátok bevitelét növeli meg. Az NPY szintje stresszhelyzetben megemelkedik, ami túlevéshez és hasi zsírlerakódáshoz vezet.

Az NPY csökkentése érdekében egyél sok fehérjét; étkezz rendszeresen, azaz ne koplalj hosszú ideig, mivel ez jelentősen megnöveli az NPY szintjét; fogyassz vízben oldható rostokat.

A zöld leveles zöldségek hatékonyan segítik a diétát7. GLP-1

A glukagonszerű peptid (GLP-1) olyan hormon, amely a bélrendszerben termelődik, amikor valaki eszik. A GLP-1 fontos szerepet tölt be a vércukorszint stabilizálásában, illetve a telítettség és jóllakottság érzését jelzi a szervezetnek. Kutatások alapján a GLP-1 fokozása alacsonyabb kalóriabevitelt eredményez.

A GLP-1 szintet növelni tudjuk gyulladáscsökkentő ételek fogyasztásával, a fehérjebevitel növelésével, zöld leveles zöldségek fogyasztásával és probiotikumokkal.

8. Kolecisztokinin

A kolecisztokinin (CCK) a GLP-1-hez hasonlóan a telítettségérzetért felelős hormon, ami a gyomorban termelődik. A magasabb kolecisztokinin szint az elhízott és az egészséges testsúlyú embereknél egyaránt alacsonyabb kalóriabevitelt eredményez.

A CCK növelése érdekében minden étkezésnél fogyassz minőségi fehérjét; egyél egészséges zsírokat tartalmazó ételeket; növeld a rostbevitelt.

9. PYY

A PYY (Peptid YY 3-36) a bélben keletkező hormon, ami jelzi a telítettséget. Egyes emberekben ebből a hormonból túl kevés termelődik, ezért folyton éhesek. Az orvosok véleménye szerint a PYY szint növelése az egyik legjobb módszer a kalóriabevitel csökkentésére és az elhízás elkerülésére/mérséklésére.

A PYY szint megemelkedik a fehérjében és rostban gazdag ételek fogyasztásától. A magas vércukorszint gátolja a PYY hatását, ezért érdemes alacsony szénhidráttartalmú étrendet követni és kerülni a feldolgozott élelmiszereket.

Felhasznált irodalom
https://authoritynutrition.com/9-fixes-for-weight-hormones/
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
3 lépés a pajzsmirigy-problémák okozta túlsúly ellen
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér