Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
3000 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Női egészség: tudnivalók és tanácsok
A menstruáció időtartama, mennyisége, színe: mi a normális?

A menstruáció időtartama, mennyisége, színe: mi a normális?

Milyen a normális menzesz? Hány napig tart, milyen gyakorisággal jelentkezik, milyen mennyiségűnek és állagúnak kell lennie a vérnek? Mik a kísérő "tünetek", mikor érdemes orvoshoz fordulnod? Olvasd el a cikket!

A menstruáció időtartama, mennyisége, színe: mi a normális?A női nemi működés ciklikus jellegű (ellentétben a férfi nemi működéssel, amely folyamatos). Az átlagosan 28 nap hosszúságú menstruációs ciklus során a méhnyálkahártya a nemi hormonok hatására megvastagodik, és felkészül egy esetleges terhességre. Amennyiben a terhesség nem jön létre, úgy a méhnyálkahártya lelökődik és vérzés kíséretében kiürül – ez maga a menstruáció vagy menzesz.

A legelső és a legutolsó menstruáció között hosszú évtizedek telnek el, ami több száz menstruációt jelent. Ez idő alatt a női szervezet is számos változáson esik át, éppen ezért a normális és egészséges menstruáció jellemzői is rendkívül széles skálán mozognak. A következőkben elolvashatod, hogy alapvetően mire kell odafigyelned, ugyanakkor érdemes a leírtakat inkább iránymutatásként, semmint szigorú szabályokként felfognod. Emlékezz arra, hogy igazándiból csakis az számít, hogy a te szervezeted szempontjából mi számít normálisnak!

A menstruáció gyakorisága

A tested minden egyes hónapban felkészül a teherbeesésre. Az egyik petefészek kibocsát egy petesejtet (ovum). A különböző hormonok szintje a ciklus során jellegzetesen emelkedik és csökken. Ezt nevezzük menstruációs ciklusnak, ami a menstruáció (vagyis a vérzés) első napjától a következő menstruáció előtti napig tart.

Egy átlagos menstruációs ciklus hossza 28 nap, de bármi egészségesnek és normálisnak mondható 21 és 38 nap között. Ez 24 napos különbség!

Kezdetben, a legelső menstruáció utáni 1-2 évben, a ciklusok jellemzően hosszabbak, és nem kezdődnek minden egyes hónapban ugyanakkor. Ezzel szemben az idősebb nők esetében gyakori, hogy a ciklusok rövidebbek, rendszeresebbek.

Ha fogamzásgátló tablettát szedsz vagy méhen belüli fogamzásgátló eszközt (IUD) használsz, akkor ez megváltoztathatja a menstruációd idejét. Konzultálj az orvosoddal arról, hogy mi számít normálisnak az általad használt fogamzásgátló módszer esetében!

A menstruáció időtartama

A menstruáció időtartama, vagyis a vérzés hossza egyénenként változó, sőt, ugyanannál a nőnél is eltérhet egyik hónapról a másikra. A vérzés első jelétől az utolsóig általában 3-5 nap telik el. Ugyanakkor minden, két naptól egészen egy hétig tartó időtartam normálisnak számít.

A menstruáció mennyisége

A havi ciklus során egy nő átlagosan nagyjából két-három evőkanál (30-40 ml) vért veszít, de alapvetően bármilyen, 5 és 80 ml közötti mennyiség teljesen normálisnak tekinthető. Ha 80 ml (5 evőkanál) feletti a vérveszteség, akkor kórosnak tekintjük. A menstruáció mennyiségét legjobban az elhasznált betétek, vagy tamponok száma alapján tudod megbecsülni.

Erős menstruációs vérzésnek számít, ha egy ciklus alatt 12 tamponnál, napi 4 tamponnál többet használsz, a vérzés időtartama több mint 7 nap és véralvadékot is tartalmaz. A túl erős menstruáció csillapításában segíthetnek olyan gyógynövények, mint a pásztortáska és a palástfű.

Gyenge a menstruáció, ha a távozó vér mennyisége 20 ml-nél kevesebb, illetve ha 1-3 nap múlva véget ér a vérzés.

Hormonális fogamzásgátló (pl. tabletta, hüvelygyűrű, tapasz) használata esetén gyakori a szokásosnál gyengébb vérzés vagy akár a vérzés teljes hiánya is előfordulhat. Emellett a kizárólag progesztint tartalmazó úgynevezett minitabletta, injekció, bőr alá ültethető implantátum, illetve a hormonális méhen belüli fogamzásgátló eszköz (IUD) használata is okozhat rendszertelen, gyengébb, vagy elmaradó vérzést. A réz IUD ezzel szemben gyakran okoz erősebb vérzést és hosszabb menstruációt, különösképpen a használat első 6-12 hónapjában.

A menstruáció időtartama, mennyisége, színe: mi a normális?A menstruáció színe és állaga

Az egészséges, normális, rendszeres menstruáció színe élénkpiros. Előfordulhat, hogy a menstruációs vér színe barnás vagy éppen fekete, ez azonban jellemzően nem ok aggodalomra. Ilyen színű vér a menstruáció elején vagy végén is megjelenhet, arra utal, hogy régebbi méhnyálkahártya-darabok vagy régebbi vér távozik. A lassan távozó vérnek sok ideje van oxidálódni, ezért lesz a színe barna, sötétvörös vagy szinte feketés.

Egyéb lehetséges színek:

  • Szürke: Általában bakteriális vaginózis jele, amit a hüvelyben található jótékony és káros baktériumok között fennálló egyensúly felborulása okoz. A bakteriális vaginózis egyéb tünetei: viszketés a hüvelyben és a hüvely körül, kellemetlen, halhoz hasonló hüvelyszag és égető vagy fájdalmas vizelés.
  • Rózsaszín: Rózsaszín vérzés vagy pecsételés olyankor fordul elő, amikor a menstruációs vér méhnyaknyákkal keveredik. Ezt a színt hormonális fogamzásgátló használata, alacsony ösztrogénszint, hirtelen fogyás, vashiányos vérszegénység vagy egészségtelen, tápanyagokban szegény étrend is okozhatja.
  • Narancssárga: A méhnyaknyákkal keverődött vér színe narancssárga is lehet. A narancssárga vér vagy váladék ugyanakkor gyakran fertőzésre utal, például bakteriális vaginózisra vagy trichomoniázisra. Ha narancssárga vért tapasztalsz, akkor érdemes figyelned egyéb jellemző tünetekre is, mint a hüvelyi viszketés, a diszkomfort, és a kellemetlen szagú váladékozás.

A menstruációs vér állaga egyénenként, de akár hónapról hónapra is nagymértékű eltéréseket mutathat. Szakértők szerint optimálisnak az tekinthető, ha viszkozitása sűrűbb, mint a vízé és a rendes véré, de hígabb, mint például a ketchupé. A kis méretű, vérrögszerű csomók jelenléte teljesen normális, ám minél nagyobbak a vérrögök, annál több figyelmet érdemes fordítani rájuk.

Ha a vérzés szokatlanul erős (kevesebb mint 2 órán belül cserélned kell a tampont vagy a betétet) vagy a vérrögök százforintosnál nagyobb méretűek, akkor ajánlott felkeresned az orvosodat. A nagy vérrögök lehetséges okai: növekedések a méhben (pl. miómák vagy polipok), hormonális egyensúlyzavar, kismedencei gyulladás, méhen belüli fogamzásgátló eszköz, vérzési rendellenességek (pl. von Willebrand-betegség), bizonyos gyógyszerek szedése (pl. aszpirin vagy antikoagulánsok), méhnyak- vagy méhrák.

A híg, vizes állagú menstruációs vér jelenthet szimplán csak gyengébb vérzést. A világos, vízszerű, de színes folyadék ürülése azonban bizonyos esetekben méh- vagy petefészekdaganatra is utalhat. Ha ilyesmit tapasztalsz, minél hamarabb keresd fel az orvosodat vagy egy megfelelő szakembert!

A nyálkás állagú menstruációs vér oka az lehet, hogy a vér összekeveredett némi méhnyaknyákkal. A méhnyaknyák a méhnyakban található mirigyek hormon hatására termelt váladéka, melynek feladata, hogy megvédje és segítse a spermiumokat útjuk során a petesejthez. A menstruációs vér és a méhnyaknyák időnkénti keveredése teljesen normális jelenség.

 A menstruáció időtartama, mennyisége, színe: mi a normális?A menstruációval járó tünetek

A menstruációs ciklushoz kötődő mellfájdalom (orvosi kifejezéssel mastodynia, mammalgia vagy mastalgia) kifejezetten gyakori tünetnek számít a menstruáló nők körében. Ciklikus fájdalomnak is nevezik, hiszen többnyire a ciklus előtt 3-5 nappal kezdődik és a menstruáció végén befejeződik. Jellemzően mellérzékenység, elnehezedő emlők, fájdalom, és esetlegesen csomók formájában jelentkezik.

Előfordulhat az is, hogy a menstruáció ideje alatt hasi puffadást vagy épp hangulatingadozásokat tapasztalsz. De vannak ezek mellett még egyéb, teljesen normálisnak számító menstruációs tünetek is, például:

  • Pattanások
  • A has alsó részében vagy a hátban jelentkező görcsök
  • Megnövekedett étvágy
  • Alvásproblémák

A menstruációval járó kellemetlen tünetek csökkentését segítik természetes gyógynövények, például pásztortáska, palástfű, cickafark vagy gyermekláncfű. Mindezek, és még további hatóanyagok is megtalálhatóak a Netamin Ciklus Komfort kapszulában!

Felhasznált irodalom
webmd.com/women/normal-period helloclue.com/articles/cycle-a-z/what's-normal-period-volume-and-heaviness medicalnewstoday.com/articles/324848.php healthline.com/health/womens-health/period-blood
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Ciklus Komfort kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér