A legfrissebb vizsgálatok szerint a pajzsmirigy betegségek népbetegségnek számítanak, a pajzsmirigy alulműködés 4,4 százalékban, míg a pajzsmirigy túlműködés 1,4 százalékban fordul elő hazánkban. A pajzsmirigy mérete normál jódellátottságú területeken akkora, mint az emberi hüvelykujj elülső perce, Magyarországon viszont sok terület jódhiányos, így a pajzsmirigy átlagos térfogata 50-60 százalékkal nagyobb. A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket okozhatnak, diagnózisának felállításához endokrinológus szakorvost érdemes felkeresni. Cikkünkben összegyűjtöttük mit érdemes tudni a pajzsmirigy túlműködésről, tüneteiről, kezeléséről.
Miért felel a pajzsmirigy a szervezetünkben?
A pajzsmirigy az emberi szervezet legnagyobb hormontermelő szerve. A gége, illetve a légcső előtt helyezkedik el. Két lebenyből áll, melyet egy isthmusnak nevezett szűkület köt össze. A pajzsmirigyhormont a pár tizedmilliméteres tüszők rendszere tárolja.
Mi a funkciója a pajzsmirigynek?
- Fokozza a szervezet alapanyagcsere folyamatait
- Növeli a szervek fehérjeszintézisét
- Serkenti a testi növekedést és szellemi fejlődést
- Hatással van az idegrendszer működésére (az alulműködés lassultságot, a túlműködés ingerlékenységet okoz)
- Fokozza a szív érzékenységét más hormonokra (alulműködés alacsony pulzussal, a túlműködés magas pulzusszámmal járhat)
- Befolyásolja a kalcium-anyagcserét
- Hatással van az izmok működésére
Milyen hormonokat termel a pajzsmirigy?
A pajzsmirigy tüszők sejtjei termelik a pajzsmirigy hormonjait, a T4 (tetrajód-tironin, ismertebb nevén tiroxin), és a T3 (trijód-tironin) hormonokat, melyek fehérjékhez kötve tárolódnak. Felszabadulásuk után a vérbe kerülnek, ahol egy részük újra a fehérjékhez kapcsolódik, kisebb részük pedig szabadon kering. A hormonok termelődését az agyalapi mirigyben termelődő TSH (pajzsmirigyserkentő hormon) szabályozza. Ha kevés a pajzsmirigy hormonok szintje, akkor növekszik a TSH szint, ha magas, akkor pedig csökken a TSH.
Mik a normál értékek az egyes hormonoknál?
A TSH normál tartománya a legtöbb labor leleten 0,4-4 mlU/I közt mozog, az endokrinológusok mégis inkább a 0,5 mlU/I-t tartják optimális minimális értéknek és a 2,5 mlU/I-t optimális maximális értéknek. Babavárásnál ennek kiemelt jelentősége lehet, hiszen akkor az 1-2 mlU/I közti tartományt tartják ideálisnak.
Fontos azonban a TSH szint mellett a T3 és T4 hormonok szintjét is megvizsgálni, hiszen csak így pontosítható a diagnózis. Az fT3 normál értéke 2,4-6,3 pmol/l, az fT4 normál értéke 12-22 pmol/l.
A labor leleten szerepel az anti TPO és anti TG érték is. A TPO olyan enzim, melynek fontos szerepe van a pajzsmirigyhormonok termelésében. Probléma akkor alakul ki, ha az immunrendszer elkezd a saját pajzsmirigy TPO enzime ellen antitesteket termelni (anti TPO). Ilyenkor sérül a pajzsmirigy szerkezete. Anti TPO normál értéke 0-35.
Az anti TG jelentése tireglobulin elleni antitest. Ez főként tumormarkerként (rosszindulatú daganatot jelző anyagként) fontos a pajzsmirigy daganatok kezelésekor, illetve a daganatok kiújulásának vizsgálatakor. Az anti TG normál értéke <50U/ml.
Mire utalhatnak az alacsonyabb és magasabb hormonértékek?
Magasabb TSH esetében pajzsmirigy alulműködés, pajzsmirigy gyulladás állhat a háttérben, míg az alacsonyabb TSH érték oka lehet pajzsmirigy túlműködés, autoimmun pajzsmirigy gyulladás, terhesség.
Ha magasabb az fT3 és fT4 érteke az pajzsmirigy túlműködésre utal, melynek tünetei lehetnek:
- kézremegés
- súlyvesztés
- álmatlanság
- kidülledő, száraz szemek.
Az alacsonyabb fT3 és fT4 értékek a pajzsmirigy alulműködés jelei lehetnek, ezek tünetei:
- testsúlygyarapodás
- száraz bőr
- fáradékonyság
- székrekedés.
A magas anti TPO szint azt jelzi, hogy autoimmun betegség állhat a háttérben, mivel a szervezet ellenanyagot termel a pajzsmirigy ellen.
A pajzsmirigy túlműködés tünetei
A pajzsmirigy túlműködés, vagy orvosi nevén hyperthyreosis, akkor fordul elő, ha a pajzsmirigy több hormont termel, mint amit a szervezet elvár tőle, vagyis túl sok T4 és T3 hormont termel és ennek hatására megnagyobbodik. Ritkán az is lehetséges, hogy a túlműködést a TSH aktivitása okozza. Előfordul, hogy a pajzsmirigyben egy túlműködő göb helyezkedik el, de olyan eset is van, amikor egy autoimmun folyamat eredményeként az egész pajzsmirigy fokozottan működik.
Kiket érinthet a pajzsmirigy túlműködés?
Bár a mai stresszes, felgyorsult tempójú világban már a férfiakat is érintheti ez a betegség, alapvetően mégis a nők körében fordul elő leggyakrabban. Körülbelül 10-szer gyakoribb nőknél, mint férfiaknál. Megjelenése egyes életszakaszokhoz is köthető, mint a serdülőkor, mikor a kialakulás hátterében legtöbbször pszichoszomatikus okok húzódnak meg. Másik ilyen szakasz a családalapítás időszaka, majd később a változókor. A betegség megjelenhet a szülés utáni fokozott terhelés hatására is és olyan élethelyzetekben mikor valamilyen trauma ér bennünket, mint egy személy vagy munkahely elvesztése, válás.
Milyen tünetek fordulhatnak elő?
Nem minden esetben jár tünetekkel a pajzsmirigy túlműködés, sokszor csak laboratóriumi vizsgálat során derül ki.
Leggyakoribb panaszok
- Szapora szívverés, szívritmuszavar
- Magas vérnyomás
- Hasmenés, fogyás, növekedett étvágy esetén is
- Foltos hajhullás, bőr- és körömeltérések
- Idegesség, ingerlékenység, szorongás
- Álmatlanság
- Izzadás
- Strúma (golyva), duzzanat a nyakon
- Izomgyengeség, kézremegés
- Szemtünetek: csillogó szem, tág szemrés, merev tekintet, kidülledő szemek
- Homályos látás, kettős látás, korlátozott szemmozgás
- Menstruációs zavarok
A pajzsmirigy túlműködés okai
Az esetek többségében a pajzsmirigy túlműködés pszichoszomatikus betegség, de emellett családi örökletes hajlam is megfigyelhető.
Egyéb okai lehetnek
Graves-Basedow betegség
Az autoimmun eredetű Graves-Basedow-kór az esetek 60-80%-ában fordul elő. Pontosan nem tudják, mi váltja ki, de családon belül több esetben is előfordulhat. Leggyakrabban 20-40 év közötti nőknél alakul ki, gyakoribb a dohányosok körében. A betegség érinti a szemek egészségét, kettős látás, illetve kidülledő szem is kísérheti.
A pajzsmirigy göbök nagy többsége jóindulatú, egy részük pedig túl sok pajzsmirigy hormont termel.
Túlzott jódbevitel
Az élelmiszerekből vagy étrend-kiegészítőkből eredő túlzott jódbevitel is okozhatja a fokozott pajzsmirigy működést. Bizonyos gyógyszerek pedig nagy mennyiségű jódot tartalmaznak, így rendszeres szedésük során pajzsmirigy túlműködés léphet fel. Azoknál a betegeknél is kialakulhat a betegség, akik pajzsmirigy alulműködés miatt pajzsmirigy hormon pótlást kapnak és túl sok gyógyszer beszedése esetén tapasztalhatják a túlműködés tüneteit.
Toxikus göbös struma
A pajzsmirigysejtek túlburjánzása következtében autonóm göbök alakulhatnak ki, melyek túlműködést idéznek elő. Ennek hátterében legtöbbször a TSH-receptor mutációja áll. Az érintett sejtek folyamatosan pajzsmirigyhormont termelnek a TSH jelenlététől függetlenül. A páciensek nyaki tapintásos, illetve ultrahangos vizsgálata segít a diagnózis felállításában.
A TSH-hoz kötődő pajzsmirgy túlműködés
Ritka esetekben, de előfordul, hogy a túlműködés hátterében a TSH emelkedése figyelhető meg. A TSH fokozott termelését az agyalapi mirigyből kiinduló daganatok, úgynevezett hipofízis adenómák, és a csökkent T3- érzékenység szindróma okozhatják. Utóbbi rendkívül ritkán fordul elő.
Vírusos pajzsmirigy gyulladás
Ez a betegség kezdetben pajzsmirigy túlműködést okoz. Lázat, torokfájást, fájdalmas nyaki duzzanatot, izomfájdalmat tapasztalhatnak a betegek.
Autoimmun pajzsmirigy gyulladás
Az úgynevezett Hashimoto betegség kezdeti szakaszában a gyulladás hatására hormon kiáramlás történhet a pajzsmirigyből, emiatt átmenetileg pajzsmirigy túlműködés alakulhat ki. Ez azonban csak ritkán fordul elő Hashimoto esetén.
Follicularis pajzsmirigy karcinóma
Ritkán, de ennek a betegségnek a során is kialakulhat pajzsmirigy túlműködés. A pajzsmirigy rákok többsége nem jár sem alul-, sem túlműködéssel.
Pajzsmirigy túlműködés hatása a termékenységre és terhességre
Nem feltétlenül jelent akadályt a teherbeesésnél a pajzsmirigy túlműködése, de a termékenységi problémákkal küzdő nők körében végzett vizsgálatok során 2-3 százalékuknál derült ki pajzsmirigy túlműködés. A pajzsmirigyhormonok túltermelése rendszertelen menstruációt okozhat és növeli a spontán vetélések gyakoriságát is. A férfiak esetében pedig a spermiumok mozgásának zavarát okozhatja.
Meddőség esetén érdemes pajzsmirigy problémára is gondolni és endokrinológushoz fordulni. Teherbeesést követően is javasolt a rendszeres kontroll és terápia, hiszen enélkül nagy eséllyel a babánál is felléphet a probléma, hiszen a betegséget okozó antitestek a magzathoz is átjutnak.
A betegség felléphet a várandósság előtt, alatt és utána is, pláne, hogy a terhesség során alapból több hormont termel a pajzsmirigy és a mérete is megnő. Kezeletlen túlműködés esetén vetélés, koraszülés és fejlődési rendellenességek is kialakulhatnak, az anyánál pedig nőhet a szívpanaszok és magas vérnyomás esélye, melyek szintén negatívan befolyásolhatják a baba fejlődését és a szülést.
Milyen szövődményei lehetnek a pajzsmirigy túlműködésnek?
A kezeletlen pajzsirigy túlműködés következménye lehet a szívritmuszavar, ami súlyos esetben szívelégtelenséghez vezethet. Ezenkívül felborult anyagcsere, alultápláltság a fogyás és hasmenés miatt és fokozott fertőzéshajlam is kialakulhat.
Kifejezett túlműködés esetén előfordulhat thyreotoxikus krízis, amely akár újszülöttekben és idősekben is előidézhet súlyos, életveszélyes állapotot. Ez lázzal, magas vérnyomással, szapora szívveréssel, idegrendszeri és emésztőrendszeri tünetekkel, de akár szívelégtelenséghez is vezethet.
Hogyan zajlik a pajzsmirigyvizsgálat?
A pajzsmirigy problémák sokféle tünetet produkálhatnak és ezek könnyen összetéveszthetők más betegségekkel is, ezért elengedhetetlen a páciens tüneteinek alapos kikérdezése és fizikális vizsgálata.
Vérvizsgálat
A laboratóriumi vizsgálat során az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, illetve a pajzsmirigy hormonok, a T3 és T4 szintek meghatározása jelzi a pajzsmirigy aktuális állapotát. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek megtévesztőek is lehetnek néha, mivel függhetnek napszaktól, évszaktól, a szedett gyógyszerektől. Mivel a pajzsmirigy betegségek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése is alapvető fontosságú.
Nem minden esetben elég azonban a vérvizsgálat a pajzsmirigy problémák feltárásához. Hazánkban gyakori betegség a Hashimoto thyreoiditis és a göbös pajzsmirigy, melyek kivizsgálásához több szakorvosi vizsgálatra, endokrinológus, patológus, radiológus, sebész együttműködése is szükséges.
Előfordulhat például, hogy a pajzsmirigyhormon vizsgálatok hamisan mutatnak jó eredményt, a Hashimoto esetében 15%-ban, míg a Basedow-kór esetén 5%-ban fordul ez elő. Bár a páciens jó véreredménnyel érkezik, az ultrahang vizsgálat negatív képet fest a pajzsmirigy állapotáról.
Izotópos vizsgálat
Szinte kizárólag a pajzsmirigy túlműködése esetén indokolt az izotópos vizsgálat elvégzése, mely során azt derítik ki, hogy az izotóp eloszlása egyenletes (Basedow-kór) vagy göbre utaló (Plummer-kór). Nem mindegy, hogy milyen izotóppal és mikor történik a vizsgálat.
A Magyarországon leggyakrabban használt Tc99m a pajzsmirigy sejtekbe bejut ugyan, de a hormon raktárakba vagyis a sejten keresztül nem jut át, erre csak a J123 anyag képes.
Az izotóp vizsgálat teljesen biztonságos, nincsenek dokumentált mellékhatásai, ugyanakkor a sugárzás miatt terhesség és szoptatás alatt nem végzik.
Ultrahang vizsgálat
Semmilyen kellemetlenséggel, sugárzással nem jár a pajzsmirigy ultrahang vizsgálata, mely során a szerv szerkezetét figyelik. Képet ad a mirigy nagyságáról, eltéréseiről. A vizsgálat során a mirigyet ellátó artériák áramlása és falának rugalmassága is mérhető.
Vékonytű biopszia
Az aspirációs citológia a pajzsmirigy göbök vizsgálatának legegyszerűbb, legpontosabb módszere, ultrahang vezérelt vékonytű mintavétel. Minimális kellemetlenséggel jár, nincs szükség felesleges sebészi beavatkozásra, a páciens az eljárás után hazamehet.
Pajzsmirigy túlműködés kezelése
A pajzsmirigy túlműködés kezelésének az elején az egyik legfontosabb feladat, hogy a páciens tisztában legyen vele, hogy az életmódja, táplálkozása milyen hatással van a pajzsmirigyére. Tehát a kezelés két fő pillére az életmódbeli és a dietetikai tanácsadás. A probléma mértéke szerint gyógyszeres kezelésre is szükség lehet.
Gyógyszeres kezelés
Többféle gyógyszer is alkalmazható pajzsmirigy túlműködés esetén, a legelterjedtebb típusúak a tionamid-készítmények, melyek gátolják a jód beépülését.
A lítium-karbonát a pajzsmirigyhormonok kiválasztására van gátló hatással, ezért a terápiás hatása is már 1-2 nap után érvényesül. Alkalmazására akkor van szükség, ha a tianamidok szedése nem lehetséges például allergia miatt és gyors terápiás hatást szeretnénk elérni.
A jódot és a jódtartalmú vegyületeket ritkán alkalmazzák, akkor is a tionamidokkal érdemes együtt szedni. Előnyei mellett számos hátránya is van, ezért csak azonnali hormoncsökkentés esetén használják, amelyre a tireotoxikus krízis esetén van szükség.
A béta-blokkolók a hormontermelésre nem igazán gyakorolnak hatást, viszont az ezzel járó tüneteket, például a szapora szívverést csökkenteni lehet velük. Akkor alkalmazható, ha a túlműködés mértéke súlyos és a tionamidok vagy a radiojód-kezelés hatása még nem alakult ki. Nem eldöntött, hogy érdemes-e ezt a kezelési módot terhes nőknél is alkalmazni, egyénfüggő, a kezelőorvos hozza meg a döntést.
Radiójód kezelés
Hatásmechanizmusának a lényege, hogy a terápiás hatását a pajzsmirigy csökkentése révén fejti ki. A kellő eredmény eléréséhez a 24 órás jódfelvételnek meg kell haladnia a beadott dózis 50%-át. Éppen ezért előtte szükséges a jódfelvételi kapacitás felmérése. Ilyen kezelés esetén nőknél ajánlott várni a teherbe eséssel legalább 1 évet.
Műtéti beavatkozás
A pajzsmirigy túlműködés műtéti kezelése csak ritka esetben indokolt:
- túlságosan nagyméretű, kompressziót okozó pajzsmirigy,
- korábbi vizsgálatok alapján tumorgyanú fennállásának veszélye,
- allergiás reakciók a gyógyszerekre,
- ha a radiojód-kezelés ellenjavalt,
- gyors terápiás hatás elérésének szükségessége.
A műtét előtt a beteg hormonszintjét mindenképpen normál tartományba kell állítani gyógyszeres kezeléssel.
Életmódbeli változtatások
Testmozgás és stressz csökkentés
A rendszeres mozgás, amellett, hogy csökkenti a stresszt és a gyulladást, javítja a hangulatot, és hozzájárul a csontok, porcok erejének növeléséhez, ami a pajzsmirigy túlműködés esetén csökkenhet. Mindenképpen olyan mozgásformát ajánlott választani, ami örömet okoz. Fontos megtalálni a számunkra leginkább stresszcsökkentő tevékenységeket, hiszen a stressz tovább rontja a túlműködés tüneteit.
Diéta
Túlműködés esetén fontos, hogy a beteg megtartsa a súlyát, sőt akár hízás is szükséges lehet. Célszerűbb naponta többször étkezni kis adagokban, és legyen energiában gazdag az elfogyasztott étel. A kezelés elején jódszegény diétára van szükség. Emésztési panaszok, rendszeres hasmenés esetén ajánlott a laktózmentes táplálkozás és a gluténtartalmú ételek kerülése is. Pajzsmirigy betegségben szenvedők körében jellemzően alacsony a szervezet káliumszintje, ezért különösen ajánlott a keresztesvirágú zöldségek fogyasztása, mivel pajzsmirigyműködést gátló természetes anyagokat (goitrogéneket) tartalmaznak.
Javasolt ételek
- hüvelyesek: bab, lencse, sárgaborsó, zöldborsó
- burgonya
- gomba
- banán
- magvak
- spenót, sóska
- keresztesvirágúak: brokkoli, karfiol, kelbimbó, káposzta, fodros kel
Kerülendő ételek
- tengeri halak
- tenger gyümölcsei
- moszatok, hínárok, algák
- serkentő italok, például kóla, kávé, fekete tea, energia italok
- jódozott só
- feldolgozott ételek, például chips, konzerv, sült krumpli
- tejfehérjét (kazeint), laktózt tartalmazó ételek
Pajzsmirigyre ható gyógynövények
- Galajfű tea: mind az alul-, mind a túlműködés esetén jó hatással van a pajzsmirigyre.
- Orbáncfű tea: fogyasztása optimalizálja a pajzsmirigy-zavart, helyreállítja a hormonháztartást.
- Kurkuma: gyulladáscsökkentő hatása kedvezően hathat a pajzsmirigyre.
- Galagonya: jó hatással van a szívre és az idegrendszerre.
- Citromfű: kutatások szerint blokkolhatja vagy csökkentheti a TSH hormon szintjét, ezáltal mérsékelheti a pajzsmirigy túlműködés olyan tüneteit, mint a heves szívdobogás, idegesség, magas pulzusszám.
Szükséges vitaminok és ásványi anyagok pajzsmirigy túlműködés esetén
- B-vitaminok: Javítják a pajzsmirigy funkciókat, elősegítik a túlműködő pajzsmirigy egyensúlyi működésének visszaállítását. A pajzsmirigy fokozott működése során megnő a szervezet tiamin (B1-vitamin) iránti igénye.
- A-vitamin: támogatja a pajzsmirigy egészséges működését, hiánya megváltoztathatja a pajzsmirigy szerkezetét.
- D-vitamin: hiánya gyakran jár együtt pajzsmirigyzavarral, növelheti a Hashimoto betegség kockázatát.
- Magnézium: pajzsmirigy túlműködéssel küzdők körében gyakori a magnéziumhiány, a magnézium pótlása javíthatja a pajzsmirigy szerkezetét.
- C-vitamin: gyulladáscsökkentő antioxidáns lévén, erősíti az immunrendszer működését, szabályozza a pajzsmirigy stimuláló hormont termelő agyalapi mirigyet, mellékvesét és a pajzsmirigyet is.
- E-vitamin: antioxidáns hatású, javíthatja a pajzsmirigy működését és segíti annak egyensúlyi működésének visszaállítását. Erősíti az immunrendszert, csökkenti a gyulladásokat és a stresszt.
- Szelén: támogatja a pajzsmirigy egészségét, egyik feladata a szervezetbe kerülő pajzsmirigy hormonok mennyiségének szabályozása, csökkenti a gyulladásokat, és hozzájárul az autoimmun folyamatok mérsékléséhez is.
Bélrendszer egészsége
A bélrendszer állapota jelentősen befolyásolja a pajzsmirigyet, ezért ajánlott probiotikumok, illetve prebiotikus rostok fogyasztása, hiszen ezek hozzájárulnak a belek egészségéhez és táplálékot jelentenek a bélflóra hasznos baktériumainak számára.
A pajzsmirigy-túlműködés megelőzése
Ha a családban előfordult már pajzsmirigy probléma, akkor kiemelten érdemes odafigyelni a mozgásra és a táplálkozásra. Felfokozott stresszhelyzetben kerüljük az édességek és a túl sok só fogyasztását. Mindemellett ajánlott szűrésre és ultrahangvizsgálatra is eljárni, főleg olyan esetben, ha valaki ingerlékennyé, izzadékonnyá válik, fáradékony lesz, és hirtelen fogyást tapasztal. Természetesen ennél a betegségnél, illetve a megelőzésben is kiemelt jelentőségű a káros szenvedélyek, mint például a dohányzás elkerülése.
Összességében elmondható, hogy az időben észrevett pajzsmirigy túlműködés az endokrinológus utasításait betartva, természetes módszerekkel és életmódbeli változtatásokkal kiegészítve, egy jól kezelhető betegség és az esetek többségében visszaállítható a pajzsmirigy normál működése.