A kén az emberi testben legnagyobb mennyiségben előforduló elemek között a nyolcadik. Nélkülözhetetlen számos fontos fiziológiai folyamat megfelelő működéséhez, vizsgálatok alapján mégis úgy tűnik, hogy a népesség jelentős hányada, különösen az idősebb korosztály, nem jut elegendő mennyiségű kénhez. Erre a problémára kiváló megoldást jelent a metil-szulfonil metán (MSM), egy szerves kénvegyület, amely jelen van minden élő organizmusban.
Mi az az MSM?
Az MSM megtalálható bizonyos gyümölcsökben, zöldségekben, gabonafélékben, és állati eredetű táplálékokban, valamint étrend-kiegészítő formájában is beszerezhetjük. A zöldségek közül a jellegzetesen kellemetlen szagú zöldségek az elsődleges kén-források, pl. brokkoli, káposzta, hagyma, fokhagyma. Az MSM kéntartalma segíti a metionin és cisztein aminosavak képzését, melyek a test szöveteinek legfőbb szerkezeti elemeit jelentő fehérjék építőkövei. Az MSM antioxidáns és gyulladáscsökkentő képességgel rendelkezik, és pótlásával nagyon sok egészségügyi állapot javítható.
5 izgalmas tudományos eredmény az MSM-ről
1. A kén egyik jelentős forrása
Mivel az MSM természetes forrása a biológiailag hasznosítható kénnek, ezért lényegében katalizátora minden olyan jótékony hatásnak a szervezetben, ami a kénhez köthető. Például: a kénnek fontos szerepe van a glutation előállításában, ami egy rendkívül fontos antioxidáns és méregtelenítő molekula. A kén az emberi test valamennyi sejtjében megtalálható, szó szerint több száz élettani folyamatnak fontos eleme.
2. Segíthet az ízületi fájdalmak, gyulladások kezelésében
Kénre szükség van a kötőszövetek kialakulásához és kimutatták, hogy ízületi gyulladás esetén a porcban csak harmadannyi kén található, mint az egészséges porcban. Több tanulmány is igazolta már, hogy az MSM-kiegészítés segíthet az ízületi gyulladás tüneteit javítani. Egy 2011-es kutatás arra jutott, hogy az MSM 12 héten át történő szedése jelentősen több javulást eredményezett az osteoarthritis (ízületi kopás) okozta térdfájdalom és a fizikális funkció terén, mint a hatóanyagmentes placebo.
3. Enyhítheti az allergiás tüneteket
A Journal of Alternative and Complimentary Medicine című szaklap oldalain publikáltak egy tanulmányt, amiben kutatók az MSM-et a szezonális szénanátha kezelésére alkalmazták. Az eredmények szerint napi 2600 mg MSM szedése 30 nap alatt képes volt csökkenteni az allergiás tüneteket. A szerzők ez alapján még további vizsgálatokat javasoltak ezen a területen.
4. Támogatja a haj, bőr és köröm egészségét
Az MSM-ről kimutatták, hogy elősegíti a kollagén és a keratinszint növelését, két tápanyagot, amelyek rendkívül fontos építőkövei a haj szerkezetének. További jó hír, hogy ezen hatásmechanizmus révén az MSM nem csak a haj, de a bőr és a köröm egészségét is támogathatja, ugyanis ezeknek is szüksége van kollagénre és keratinra, hogy erősek és élettel teliek maradjanak.
5. Segíthet az edzés utáni regenerációban
A testmozgás nagymértékben megnöveli a szabad gyökök keletkezésének sebességét, illetve gyulladást vált ki a szervezetben (ez okozza az izomlázat is). Az edzésnek természetesen sokkal több pozitív hatása van, mint negatív, a kellemetlen „mellékhatásokat” pedig antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatóanyagokkal mérsékelhetjük. Az MSM pontosan ilyen hatóanyag: kutatások kimutatták, hogy csökkenti az oxidatív stresszt, az izomkárosodást, az izomfáradtságot és az izomlázat is.