fbpx
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
12 000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Téli egészségvédelem
Bőrproblémák ősszel-télen: mit tudsz tenni ellenük?

Bőrproblémák ősszel-télen: mit tudsz tenni ellenük?

Száraz, viszkető bőr, kicserepesedett ajkak: sokak életét keseríti meg télen. Ha pedig ekcémával, pikkelysömörrel küzdesz, a hideg felerősítheti a tüneteket. Mi a teendő?

Az egyes évszakok időjárás változásai rossz hatással lehetnek a bőrre, és súlyosbíthatnak bizonyos meglévő bőrproblémákat. A melegebb és a hűvösebb időszaknak egyaránt megvannak a maga időjárási viszontagságai, melyek még inkább megnehezítik a bőrünk egészségének fenntartását. Az köztudott, hogy a nyári izzadás, az erős UV-sugárzás, a magas páratartalom mind próbára teszik a bőr ellenálló képességét, de sajnos a tél sem kíméletesebb különböző kihívásaival. A hideg, a szél, a csapadék, a fűtött és száraz levegőjű lakás – ezek megviselik a bőrt, de szerencsére odafigyeléssel tudjuk minimalizálni a negatív hatásokat.

A tél hatása a bőrre

A hideg idő, különösképpen a téli hideg szél, kombinálva a központi fűtéssel és rossz szellőztetéssel kiszárítja a bőrt. Még a normál bőrtípussal rendelkezők is észreveszik ezt a változást – olyan tünetekből, mint a kiszáradt, húzódó, viszkető bőr, cserepes ajkak, vagy a kipirosodott, száraz, hámló arc és kéz.

Ha valakinek kórosan száraz bőrrel járó betegsége van, akkor a téli változások bizony megnövelhetik a fellángolások gyakoriságát.

A hideg levegő összehúzza a pórusokat és csökkenti a vérkeringést. Emiatt csökken a faggyú mennyisége, amit a bőt természetes módon termel, és egyfajta védőréteget képez, megköti a nedvességet a bőr mélyebb rétegeiben. Mivel télen alacsonyabb a levegő páratartalma is, ezen tényezők együttes hatása miatt a bőr elkezd kiszáradni. Ez súlyosbíthat meglévő problémákat, melyek egyébként is hajlamossá teszik a bőrt a töredezésre és hámlásra.

Bőrproblémák, melyekre a téli hideg hatással van

Az akné akkor jön létre, ha a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílása valamiért eltömődik. A bőrfelszínről a duzzadt mirigybe jutott baktériumok aztán gyulladást és gennyedést okoznak. Mivel télen nagyon lecsökken a faggyútermelés, és nincs védőréteg, ami a külső betolakodókat megállítaná, a baktériumok könnyen bejutnak a pórusokba. Ettől még több pattanás alakul ki.

Az ekcéma télen különösen problémás lehet: a hideg levegő és a kemény szél, a száraz, alacsony páratartalmú meleg beltéri levegő, és a nehéz gyapjúruházat is tovább tudja súlyosbítani a tüneteket.

A pikkelysömör (pszoriázis) és a rosacea immunológiai gyulladás által kiváltott bőrbetegségek, melyeket pirosság, száraz, hámló bőr jellemez. Gyakori, hogy a téli hónapokban az érintettek az irritáció, szárazság és gyulladás fokozódásáról számolnak be.

Tippek a téli bőrproblémák megelőzésére

Az időjárást nem tudjuk irányítani, és sajnos sok esetben elkerülni sem. A legfontosabb teendő tehát a téli hideg időszakban az, hogy minden tőlünk telhetőt megtegyünk a bőrvédelem érdekében.

• Tekerjük lejjebb a lakásban a fűtést és inkább védekezzünk több réteg ruhával a benti hideg ellen.

• Kerüljük el hosszas tartózkodást a túlfűtött száraz levegőjű helyeket, mint például a bevásárlóközpontok, középületek. Otthon használjunk párologtató, levegőpárásítót, ha túl száraznak érezzük a levegőt, mert ez a bőrnek sem tesz jót.

• Hidratáljuk többször a bőrt, vagy váltsunk gazdagabb krémre. Fürdés után használjunk testápolót, napközben többször kézkrémet, ajakápolót. Arra viszont figyeljünk, hogy ezek semmiképpen ne tartalmazzanak irritáló anyagokat, így pl. alkoholt, parfümöt, parabéneket.

• Az omega-3 és omega-6 zsírsavak fontos szerepet játszanak a gyulladás csökkentésében. A bőrproblémákkal küzdő emberek nagyon gyakran javulást tapasztalnak tüneteikben, miután elkezdik az ilyen zsírokban gazdag ételek fogyasztását. Külön érdemes figyelni erre a téli hónapok alatt.

• Igyunk sok folyadékot! A száraz bőrön keresztül nagyon sok nedvességet veszítünk (mivel a bőrgát nem működik megfelelően). Természetesen sok tényező befolyásolja a folyadékszükségletet, de alapvetően jó kiindulópont, ha minden étkezésnél iszunk egy nagy pohár vizet. Az ideális folyadékmennyiség napi 2-3 liter.

• Használjunk olyan ruhaanyagot, ami kíméletes a bőrrel. A selyemből, vagy biopamutból készült párnahuzatok és alsóruhák nem csak kellemesen puhák és kevésbé irritálóak, de a bőrt sem fosztják meg a nedvességtől úgy, mint a műszálas változatok.

• Kerüljük el a hosszas, forró fürdőt inkább válasszuk a zuhanyt, és csak meleg vizet használjunk. A forró víz megfosztja a bőrt a természetes olajrétegtől, amiből télen egyébként sincs túl sok.

Felhasznált irodalom
https://aestheticsjournal.com/feature/the-impact-of-winter-on-the-skin http://www.health.com/health/gallery/0,,20307071,00.html
Ha tetszett, oszd meg vagy kedveld!
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Multivitamin Nőknek kollagénnel és hialuronsavval
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal