A mikrobák vagyis a mikroszkopikus (szabad szemmel nem látható) élőlények szó szerint MINDENHOL ott vannak – a belélegzett levegőben, az elfogyasztott ételen, a vízben, amit megiszunk, a testünkön és a testünkben. A jó hír, hogy a mikrobáknak csak kis része káros hatású (vírus, baktérium, gomba), és a szervezetünk az esetek többségében ezekkel képes elbánni. Mégis, a betegségek megelőzése érdekében a legjobb, ha esélyt sem adunk nekik arra, hogy bejuthassanak a szervezetünkbe – erre a leghatékonyabb módszer a rendszeres, megfelelően elvégzett kézmosás!
Miért olyan fontos a kézmosás? Sajátos kísérlettel szemléltették egy amerikai iskolában!
Jaralee Metcalf egy idahói viselkedés-szakértő, aki autista gyermekekkel foglalkozik, óvodától a hatodik osztályig. Metcalf és munkatársa – Dayna Robertson gyógypedagógus – éppen azon törték a fejüket, miként tudnák elmagyarázni a gyerekeknek a kézmosás fontosságát, amikor egy kórház honlapján rábukkantak egy érdekes kísérletre.
Az egyszerű, ám rendkívül szemléletes kísérlet egy szelet kenyér segítségével mutatja be a kisgyerekeknek, hogy milyen sok kórokozó található a kezeiken.
A tanárnők és diákjaik öt szelet kenyeret helyeztek el külön-külön, lezárható zacskókba:
- egy szelet kenyérhez nem ért hozzá senki
- egy szelet kenyeret megfogdostak koszos kézzel
- egy szelet kenyeret megfogdostak szappannal és vízzel történő kézmosás után
- egy szelet kenyeret megfogdostak kézfertőtlenítő használata után
- egy szelet kenyeret pedig végighúztak az osztály minden egyes számítógépén
3-4 hét eltelte után a szokatlan kísérlet elképesztően látványos, bár kétségkívül nem túl étvágygerjesztő eredményt mutatott.
A számítógépeken végighúzott szelet csaknem teljesen be volt borítva penésszel:
A „kontroll szelet”, vagyis az, amelyikhez senki nem nyúlt hozzá, makulátlanul, penészmentesen várakozott a zacskóban:
A koszos kézzel megfogott szelet is nagyon penészes lett:
A tiszta kézzel megfogott kenyérszelet szinte tökéletes állapotban volt:
A penész azonban azon a szeleten is szemmel láthatóan megjelent, amelyet kézfertőtlenítő használata után fogtak meg:
képek forrása: buzzfeed.com/kristatorres/this-schools-moldy-bread-experiment-went-viral-after-it
A kézfertőtlenítő szerek nem olyan hatásosak, mint azt sokan hiszik. Egy tudományos vizsgálatban egy 30 másodperces kézmosás elpusztította az influenza vírust, de a kézfertőtlenítő használata még 2 perc után sem volt képes erre. Természetesen a „mivel?” kérdés mellett a „hogyan?” is ugyanannyira fontos: a helyes kézmosás szabályait IDE kattintva olvashatod el!
A kísérletet, illetve az eredményről készült fotókat Jaralee Metcalf a közösségi profilján tette közzé, és mostanra közel 70 ezren osztották meg a bejegyzését. Saját bevallása szerint elege volt abból, hogy ő és a családja is folyton betegeskedett, és szerette volna felhívni mindenkinek a figyelmét arra, mennyire fontos a rendszeres kézmosás az egészség megőrzése érdekében.
A tanárnő emellett a szülőkhöz is szólt: fontos, hogy lebetegedett gyermekeiket hagyják otthon, ne vigyék be őket az iskolába! Csodákra azért a kézmosás sem képes és az egész nap beteg gyerekekkel foglalkozó tanárok gyakran maguk is megfertőződnek, illetve a kórokozókat hazavihetik magukkal és családtagjaikat is megbetegíthetik.
Na és mi a helyzet a kísérletet elvégző diákokkal? Azóta sokkal jobban figyelnek a higiéniára!
Itt elolvashatod azt a 8 legfontosabb tanácsot, ami segít megelőzni a fertőzéseket >>
Itt pedig 15 vírusellenes hatással rendelkező gyógynövényről olvashatsz >>