Nyár végétől a természet ajándékaként szinte ölünkbe hullik a friss dió. Értékes tápanyagai nemcsak a betegségek megelőzésére, hanem a szervezet gyógyítására is alkalmasak. A szív- és érrendszer védelmén túl segít a rák és a csontritkulás megelőzésében, az idegrendszert táplálva véd a stressz ellen, elősegíti a jó alvást. Értisztító hatása révén nemcsak a szív egészségét támogatja, hanem az agyműködést is serkenti.
4.4 millió élet – egy friss kutatás adatai szerint ennyit menthettek volna meg a világon 2013-ban. És ehhez csak egy kis diót vagy mogyorót kellett volna elrágcsálni.
Dr. Dagfinn Aune, a londoni Imperial Egyetem közegészségügyi kutatócsoportjának vezetője a dió- és mogyorófélék hatását elemezte annak fényében, hogyan hatnak az egészségre. És érdekes összefüggésre bukkant.
A járványtan, onkológia és dietétika norvég doktora állítja, felmérésük szerint 4.4 millió ember életét menthette volna meg csupán napi 20 gramm dió vagy mogyoró.
„A kutatásaink során egyértelmű összefüggéseket találtunk, a dió- és mogyorófélékkel számos betegség kockázata csökkenthető. Kijelenthetjük, már állandó, kis mennyiség fogyasztásával is jelentős hatás érhető el” – írja tanulmányában a londoni egyetemen kutató professzor.1 A tanulmány kimutatta, a dió- és mogyorófélék magas rost- és magnéziumtartalmának köszönhetően csökkentik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, valamint a koleszterinszintet.
A dióval sokat tehetünk a koleszterinszint csökkentéséért. A Barcelona–Loma Linda kísérlet eredményeinek köszönhetően elmondhatjuk, hogy a dióbél csodálatos érvédő hatásaira felfigyeltek a táplálkozás-szakértők, a dietetikusok is.
A Barcelonai Egyetem (Spanyolország) és a Loma Linda-i Egyetem (Dél-Kalifornia, USA) kutatóorvosai 8 éven át közösen vizsgálták a mediterrán diéta – az eddig ismert legegészségesebb táplálkozási mód – koleszterincsökkentő, szív- és érrendszert védő hatását. Kutatásuk eredményeit az egyik legrangosabb orvosi folyóirat, a New England Journal Of Medicine 2000 áprilisi számában hozták nyilvánosságra. Ennek lényege „dióhéjban” a következő volt:
A mediterrándiéta-vizsgálatba bevont személyek tápláléka csak növényi eredetű zsiradékot tartalmazott. Kaliforniában – nem lévén hagyománya a mediterrán étkezésnek – ehhez hasonlóan, állati zsíroktól mentes étrendet állítottak össze.
A vizsgálatban részt vevő 28 és 72 év közötti férfiak és nők hat hónapon át ezt követve étkeztek. A csoport egyik része a szokásos diétán felül elfogyasztott naponta egy marék dióbelet is, mindenki olyan formában, ahogyan óhajtotta – salátában, desszertben vagy előételként.
Az orvosok várakozását messze felülmúlta az eredmény: a mediterrán diéta, valamint a hasonló, állati zsírtól mentes étrend önmagában jelentősen, szignifikánsan csökkentette az LDL koleszterin szintjét. Azonban a többlet diófogyasztás mindkét intézet alanyainál tovább csökkentette az LDL koleszterin szintjét. Barcelonában, ahol hagyománya van a mediterrán étkezésnek, 6 %-kal, Loma Lindában pedig 16 %-kal!
A dióbél fogyasztása tehát bizonyítottan csökkenti a kis sűrűségű koleszterin mennyiségét a vérben, jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri kockázatokat, ráadásul a növényi olajokon alapuló táplálkozás mellett is, annak jótékony hatásain túlmenően.
A georgiai orvosi egyetem kutatója, Elaine B. Feldman például azt emeli ki, hogy a napi kismértékű diófogyasztás az erek falain lerakódott koleszterinek mennyiségét csökkenti, azokét, amelyek keményítik, rugalmatlanná teszik az érfalakat, főleg a koszorúerek falát, s eltömítik azokat, ezáltal a szívizom tápanyagellátását blokkolják. Feldman doktornő azt is kiemeli, hogy az olajos magvak közül a linolsav és a linolénsav magas aránya miatt a dió olaja a legalkalmasabb erre a célra. Ezek a zsírsavak akkor sem okoznak elhízást, ha fölös mennyiségben kerülnek az emberi szervezetbe.
Újabban az is bizonyítottá vált, hogy a dió olajsavai a véredényrendszer falainak gyulladását is visszafogják. Dr. Joan Sabaté, a Loma Linda Egyetem tanára szerint a dióbél az ipari országokban vezető halálozási ok, a szívbetegség természetes megelőző gyógyszere lehetne. A dióolajos étrend módosítja a vértestek viselkedését, csökkenti a trombózisveszélyt.
És ne feledjük azt sem, amit eddig is tudtunk, hogy önmagában, az E-vitamin magas szintjén keresztül is érvényesül a dióbél szívvédő funkciója, emellett az ellagénsav szabad gyököket lekötő hatása által segíti az immunrendszert a sejtek védelmében. S akkor még nem is beszéltünk a dióbél rostanyagainak kedvező élettani hatásáról!
A dióban és pekándióban olyan magas az antioxidánsok száma, hogy nemcsak az immunrendszert erősítik, a kutatás szerint még a rák kockázatát is csökkentik!
És ez még nem minden! A sokak által kedvelt, Amerikában napi szinten fogyasztott mogyoróvaj különösen jó hatással van az egészségre. Igaz, Aune elismeri, a hozzáadott cukor valamelyest csökkent a hatékonyságon, de még így is olyan reakciókat vált ki a szervezetből, amelyekkel akár éveket adhatunk az életünkhöz. (A mogyoróvaj otthon, házilag is könnyedén elkészíthető, felesleges adalékanyagod nélkül: ide kattintva találod mogyoróvaj receptünket.)
A norvég és brit egyetem közös kutatásában közel egymillió ember vett részt, a végkövetkeztetés pedig egyértelmű a professzorok szerint: a dió- és mogyorófélék napi 20 gramm körüli fogyasztása kiemelkedően jó hatással van az egészségre, és rengeteg betegség megelőzhető vele!
1 Dagfinn Aune, NaNa Keum, Edward Giovannucci, Lars T. Fadnes, Paolo Boffetta, Darren C. Greenwood, Serena Tonstad, Lars J. Vatten, Elio Riboli and Teresa Norat: Nut consumption and risk of cardiovascular disease, total cancer, all-cause and cause-specific mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies, 2016,