A szóviccek kedvelőjeként nehéz megállnom, hogy a gránátalmára ne fűzzem fel szójátékok sorozatát. Mivel azonban szeretném, ha végigolvasnád a cikket, elég, ha annyit mondok: a gránátalma igazi egészségbomba! Tudom, a gond vele az, hogy furán néz ki és fogalmad sincs, hogyan kellene egyáltalán enni? Vegyük végig együtt a gránátalma-tudnivalókat!
- A gránátalma számunkra egzotikus csemege, igaz, már nem csak Ázsiai őshazájában található meg, hanem Európa földközi-tengeri területein is. A gránátalmafa egy 2-3 méteres cserje, maximum 5 méteres magasságot ér el, kivéve a törpe változata, annak viszont nem ehető a termése.
- Arra sajnos kevés esélyed van, hogy magad termeszd meg itthon a gránátalmád, de szerencsére egyre több helyen vehetsz magadnak. Vásárlásnál arra figyelj, hogy kemény és fényes húsú legyen a gyümölcs.
- C-és K-vitamin tartalma a legjelentősebb, de leginkább a benne található antioxidánsok miatt emlegetik a gyümölcsök egyik királynőjeként. A gránátalma legalább 3 -féle erős antioxidánst tartalmaz. Miért jó ez Neked? Mert rendszeres fogyasztásával segíted tested védekező képességét a stresszel, káros elváltozásokkal, öregedési folyamatokból fakadó negatív következményekkel szemben.
- Kizárólag a gránátalmában található meg a „punicalagin” nevű összetevő, ennek tulajdonítják rengeteg jótékony hatását. A brit University of Huddersfield kutatói vizsgálataik során egyenesen arra jutottak, hogy ennek a hatóanyagnak köszönhetően a gránátalma jelentősen lassíthatja az Alzheimer kór folyamatát. Bizonyították, hogy segít enyhíteni azt a gyulladási folyamatot, amely egyre több agysejt károsodását idézi elő az Alzheimer kórral sújtott beteg agyában.
- Ugyancsak a fent említett kutatásban hivatkoztak arra, hogy az erős gyulladáscsökkentő képességével a gránátalma az erős ízületi gyulladásban és a Parkinson kórban szenvedőknek is enyhülést hozhat.
- Korábbi kutatások a gránátalma koleszterin-és vérnyomáscsökkentő hatásait vizsgálták. Az eredmények fényében egyértelműen javasolt a gránátalma, gránátalma-kivonatok rendszeres fogyasztása már kialakult szív-és érrendszeri betegség esetén, vagy ha annak magas kockázata áll fenn.
- Ideje végre arra is kitérnünk, hogyan kell enni ezt a fura gyümölcsöt? Többféle módszer is létezik, az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb, ha a tetejét levágva a magokat tartó hártyáknál ejtünk bemetszéseket, majd vízben áztatva kibújtatjuk a magokat a héjból, a videón is látható módon.
- Ha épp erre sincs időd, akkor készíts gránátalmalevet! Egyszerűen vágd félbe és egy citromfacsarón facsard ki a levét és fogyaszd önmagában, vagy öntsd hozzá turmixodhoz víz helyett! Készíts „antioxidáns-turmixot” egy kevés spenótból, áfonyából, eperből, avokádóból és gránátalmaléből!
- JÓ TANÁCS: semmiképp ne fehér ruhában fogj neki a hámozásnak! :) A gránátalma kifröccsenő leve nagyon makacs foltot tud hagyni. Nem véletlen, hogy héjából és magjából is évszázadok óta ruhák, szőnyegek színezőanyaga készül.
- A húsos magon belül található kicsi keményebb mag is ehető, akárcsak a szőlő esetében. Sőt! Akárcsak a szőlőmag, a gránátalma magja is értékes tápanyagok aprócska raktára.
- A húsos magokat eheted önmagukban, rászórhatod krémes desszertekre, vagy akár zöldsalátákra is. Összekeverheted bulgurral vagy kuszkusszal és fogyaszthatod egytálételként, vagy köretként is. A fahéjas-mazsolás rizshez is kiváló extra hozzávaló!
- Ha szeretnél kísérletezni, akkor ízben kiválóan harmonizál az almával, kígyóuborkával, mentával, ánizzsal, citrusfélékkel, trópusi gyümölcsökkel.