A szájat és orrot egyaránt takaró arcmaszk használata jelenleg az egyik legalapvetőbb védekezési eszközünk a koronavírus-fertőzéssel szemben. Kutatások alapján a maszk segít a kilélegzett és a bejutó vírusrészecskék számának csökkentésében is, így másokat és saját magunkat is védjük vele. Helytelenül használva azonban a maszk nemcsak megfelelő védelmet nem biztosít, de kellemetlen „mellékhatásokat” is okozhat a viselőnél, például szemszárazság, bőrirritáció vagy torokfájás. Cikkünkből megtudhatod, milyen lépésekkel előzheted meg ezeket a problémákat!
1. Szemszárazság és egyéb szemproblémák
Több szakcikk is megjelent már arról, hogy a rendszeresen maszkot viselők körében nagyobb a szemszárazságot, szemirritációt tapasztalók aránya. Ha a maszk nem illeszkedik elég szorosan, kilégzésnél a levegő érintkezik a szem felszínével, ami egy idő után kiszáríthatja azt. Emellett a kilélegzett, baktériumokban gazdag levegő különböző gyulladásokat, például szemárpát is okozhat.
Másfelől a túl szoros maszk sem jó, hiszen ha egy picit is lefelé húzza a szemhéjat, akkor nem tudunk a megszokott módon pislogni és ez szintén a szem kiszáradásához vezethet.
A megoldás: Használj minél tökéletesebben illeszkedő maszkot, ami se nem túl laza, se nem túl szoros. Legjobb, ha a maszk állítható szárral és orrpánttal is rendelkezik, a levegő áramlás lefelé terelése érdekében. Emellett a gyakori pislogás, jó minőségű műkönny használata is segíthet.
2. Bőrirritáció, pirosság, pattanások
Sokan panaszkodnak arra, hogy a maszk kényelmetlen, irritálja a bőrt, nyomot hagy az arcon vagy netalán kipirosodást és pattanásokat is okoz. A maszk feladata az, hogy megakadályozza a köhögés, tüsszentés vagy légzés során távozó kisebb cseppek levegőbe jutását. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy a baktériumok és a pára maszkviselés közben irritálhatják a bőrt, pattanások alakulhatnak ki.
A megoldás: Válassz pamutból készült maszkot, és lehetőleg minden viselés után mosd ki. Az egyszer használatos maszkokat csak egyszer használd! Ha száraz, érzékeny a bőröd, akkor a maszk felvétele előtt használj hidratáló krémet, ne sminkelj, illetve a maszk levétele előtt és után is mosd meg az arcod.
3. Nehezebb légzés, légszomj
Néhányan arra panaszkodnak, hogy maszkban nem kapnak rendesen levegőt, sőt, olyan tévhit is kering, mely szerint a maszk veszélyes, oxigénhiányos állapotot okoz. Valójában mérésekkel igazolt tény, hogy a maszkviselés miatt nem csökken a szervezet oxigénszintje. Szakértők szerint a helyesen viselt, minőségi maszk nem okozhat légzési nehézséget, vagyis ha mégis ilyesmit érzel, annak nem fizikai, hanem pszichés okai lehetnek.
A megoldás: Gyakorold otthon, nyugodt helyen a maszkviselést. Maszk viselésekor összpontosíts a hosszú, lassú, mély légzésre. Mellkasi légzés helyett próbálj átváltani hasi (rekeszizom) légzésre: ez azt jelenti, hogy a mellkasod, a vállad meg sem moccan, csak a hasad emelkedik és süllyed. Ha biztonságosan megteheted, időnként tarts maszkmentes szüneteket és ilyenkor lélegezz tudatosan: belégzés orron át (4 másodperc), benntartás (2 másodperc), kilégzés szájon át (6 másodperc).
4. Bepárásodó szemüveg
Amikor nem takarja maszk a szánkat és az orrunkat, a légzéssel kifújt meleg, nedves levegőnek van hova távoznia. Maszkviselés esetén azonban leginkább az orr körüli réseken, a maszk felső részén áramlik ki ez a levegő, méghozzá egyenesen a szemüveg lencséjére, ahol pára formájában csapódik le. Természetesen a párásodás függ a hőmérséklettől és számos egyéb környezeti tényezőtől is.
A megoldás: Használj olyan maszkot, ami tökéletesen felveszi az arc formáját, így az orrnyeregnél nem alakul ki rés. Az is segíthet, ha visszahajtod a maszk tetejét, esetleg zsebkendőt teszel az orrnyergedre vagy sebtapasszal, bőrre használható ragasztószalaggal leragasztod a maszkot. Használhatsz profi párátlanító spray-t is, vagy ennek egyszerű, otthoni alternatíváját: öblítsd át a lencséket szappanos vízzel, majd hagyd őket maguktól megszáradni.
5. Szájszárazság, torokfájás, torokgyulladás
A tartós maszkviselés szájszárazságot okozhat, a csökkent nyáltermelés miatt pedig a baktériumok és egyéb kórokozók elszaporodhatnak a szájban és a torokban. Ez rossz lehelethez, de súlyosabb esetben torokgyulladáshoz is vezethet. A probléma kialakulásához a szájon át légzés, és ebből fakadó szájszárazság mellett a koszos maszk viselése is nagymértékben hozzájárulhat.
A megoldás: Ne feledkezz meg a rendszeres folyadékpótlásról, lélegezz az orrodon keresztül, ügyelj a megfelelő szájhigiéniára és mindig tartsd tisztán a maszkodat (a textilmaszkot naponta mosd ki, az egyszer használatos maszkot pedig semmiképp ne használd újra).
+1. Hamis biztonságérzet
Az arcmaszk viselésének egyértelműen fontos szerepe van a koronavírus elleni védekezésben, ugyanakkor nem szabad áthatolhatatlan védőpajzsként gondolni rá. A helyes maszkviselés mellett fontos az egyéb, bizonyítékokon alapuló szabályokat is betartani – úgymint távolságtartás, gyakori kézmosás és a sokszor érintett felületek gyakori fertőtlenítése. Ha ezeket még helyes táplálkozással, egészséges életmóddal is társítod, akkor jelentősen csökkentheted a fertőzés esélyét.
A helyes maszkhasználat legfontosabb szabályai
- A maszk felvétele előtt alaposan moss kezet szappannal és meleg vízzel vagy alkoholos kézfertőtlenítővel.
- A maszkot úgy vedd fel, hogy az orrodat, a szádat és az álladat is takarja, valamint a lehető legszorosabban illeszkedjen az arcodhoz.
- Ha egyszer felvetted, kívülről ne igazgasd a maszkot. Amennyiben a külső felszínéhez hozzányúltál, mosd vagy fertőtlenítsd a kezedet.
- Ha a maszk átnedvesedik, vagy szennyeződik, azonnal cseréld.
- Az orvosi maszk egyszer használatos, a levétel után zárt tárolóba ki kell dobni.
- A textilmaszkot első használat előtt, majd legalább naponta egyszer, legalább 60 fokon mosd ki, majd száradás után – lehetőség szerint – vasald is ki.
- A maszk levétele előtt és után is alaposan moss kezet szappannal és meleg vízzel vagy alkoholos kézfertőtlenítővel.
- A maszkot a fülénél fogd meg meg levételkor.