A megfázás (más néven nátha vagy meghűlés) a világon a leggyakoribb betegség, amin egy felnőtt évente átlagosan 3-4 alkalommal átesik, míg gyerekek akár 10-12-szer is. Mivel különösen az őszi és téli hónapokban veszélyeztet minket, ezért ebben az időszakban érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk megelőzésére. Emellett a kezelési módszerekkel sem árt tisztában lenni, hogy minél előbb meggyógyuljunk, ha már bekövetkezett a baj. Alábbi cikkünkben szó lesz mindezekről, sőt, azt is megtudhatod, hogyan különböztetheted meg a náthát a nála sokkal veszélyesebb influenzától!
A megfázás árulkodó jelei
A megfázás tünetei fokozatosan alakulnak ki és az alábbiak lehetnek:
- orrdugulás vagy orrfolyás
- torokfájás
- fejfájás
- izomfájdalmak
- köhögés
- tüsszögés
- hőemelkedés
- nyomásérzés a fülben és a fejben
- szaglás és ízérzékelés romlása
A tünetek egyformák felnőttek és gyerekek esetén is, ám gyerekeknél néha hosszabb ideig tartanak.
Mi a különbség a megfázás és az influenza között?
A megfázás és az influenza tünetei hasonlóak, de az influenza általában súlyosabb betegség.
[table id=183/]
Bármikor megfázhatsz, tavasszal, nyáron, vagy ősszel, de legnagyobb eséllyel télen. Ezzel szemben az influenza szezon tipikusan novembertől márciusig tart, habár októberben vagy akár még májusban is elkaphatod a fertőzést. Természetesen az év többi hónapjában sem lehetetlen elkapni az influenzát, de a szezonon kívüli időszakban jóval nagyobb a valószínűsége, hogy tüneteidet megfázás vagy allergia okozza.
Az influenza legtöbb esetben sokkal rosszabb a megfázásnál. Az influenza, különösen gyerekek és idősek esetében, nagyobb valószínűséggel vezethet súlyos egészségügyi problémákhoz (pl. tüdőgyulladás) és kórházi kezelést is igényelhet.
Ritka esetekben előfordulhat, hogy orvosod a tünetek alapján nem tudja meghatározni, hogy megfázásról vagy influenzáról van-e szó. Ilyenkor egy egyszerű, fájdalommentes kenetvétellel kideríthető, hogy valójában mi is okozza a tüneteidet.
Hogyan tudod a megfázást természetes úton kezelni?
A mielőbbi gyógyulás érdekében:
- Pihenj és aludj sokat
- Tartsd magad melegen
- Igyál sok vizet (gyümölcslé, forró tea és leves is jó), hogy elkerüld a kiszáradást
- Gargalizálj sós vízzel a torokfájás enyhítésére: egy teáskanál sót oldj fel egy csésze langyos vízben, majd gargalizálj vele 1-2 percig
- Szüntesd meg az orrdugulást inhalálással: 3-4 teáskanál sót oldj fel1 liter vízben, majd a felforralt oldat gőzével legalább 5-10 percig inhalálj (illóolajokat, pl. eukaliptuszt is tehetsz bele)
- Minél előbb kezdd el C-vitamin és cink szedését: tanulmányok szerint a magas dózisú C-vitamin és a cink kombinációjának szedésével akár háromszor gyorsabban kigyógyulhatsz a megfázásból
- Szedj echinaceát: egy 2007-es elemzés szerint az echinacea a nátha átlagos időtartamát 1,4 nappal rövidíti
Használnak-e az antibiotikumok?
Ha náthás vagy, vagy köhögsz, akkor ne kérj antibiotikumot a háziorvosodtól, mivel nem fog a tüneteiden enyhíteni és a gyógyulásodat sem gyorsítja fel. Az antibiotikumok kizárólag bakteriális fertőzések ellen hatásosak, de a megfázást és az influenzát is vírusok okozzák.
Szükséges-e a lázcsillapítás?
Szervezetünk lázzal, azaz a testhőmérséklet növelésével reagál a fertőzésre. Az immunvédekezés felgyorsítja az anyagcsere-folyamatokat, ezzel váltja ki a hőemelkedést. Mivel a láz elpusztítja a kórokozókat, segít a gyógyulásban, ezért tulajdonképpen nem is kellene csillapítani. A legújabb iránymutatások, szakértői vélemények szerint nincs olyan testhőmérséklet, ami felett kötelezően lázcsillapítót kellene adni, a lázcsillapító gyógyszereket is inkább csak közérzet-javítási célból ajánlják az orvosok.
A természetes lázcsillapítás legegyszerűbb módja a fizikális hűtés: az egész testet befedő hideg vizes borogatás, vagy a hűtőfürdő. Ezek a módszerek jóval elviselhetőbbé tehetők, ha a borogatást kellemes hőmérsékletről, illetve a fürdőt testhőmérséklettel azonos vízzel kezdjük, majd fokozatosan hűtjük. Habár ezek a módszerek viszonylag gyorsan hatnak, tartósságuk semmiképpen sem tud a gyógyszerekével versenyre kelni.
Mikor menj orvoshoz?
Menj el a háziorvosodhoz, ha:
- a tüneteid 1,5-2 hét után sem javulnak
- a tüneteid hirtelen rosszabbá válnak
- nagyon magas a testhőmérsékleted vagy izzadsz és ráz a hideg
- aggódsz a gyermeked tünetei miatt
- nehezen kapsz levegőt vagy szorít a mellkasod
- hosszú távú egészségügyi problémád van – például cukorbetegség, vagy szív-, tüdő-, vese- vagy neurológiai betegség
- az immunrendszered le van gyengülve – például kemoterápiás kezelés miatt
Hogyan tudod megakadályozni, hogy másokat is megfertőzz?
A megfázást vírusok okozzák, melyek könnyen átterjedhetnek másokra is. Amíg el nem múlt minden tüneted, addig fertőző vagy. Ez általában egy-két hétbe telik.
A megfázást okozó vírusok, melyek köhögés vagy tüsszentés útján kerülnek ki a szervezetből, a kezeken, illetve egyéb felületeken 24 óráig is életben tudnak maradni.
A továbbfertőzés elkerülése végett:
- Moss gyakran kezet meleg vízzel és szappannal
- Köhögéskor vagy tüsszentéskor használj zsebkendőt, hogy megakadályozd a kórokozók levegőbe jutását
- A használt zsebkendőket dobd ki, amilyen gyorsan csak tudod
Hogyan előzheted meg a megfázást?
A náthás emberek két-három nappal a tünetek jelentkezése előtt már fertőzhetnek, egészen addig, míg teljesen meg nem szűnnek a tünetek. A megelőzés legjobb módszerei:
- Rendszeresen moss kezet meleg vízzel és szappannal
- Ne használj közösen törölközőket vagy egyéb holmikat (pl. poharakat) náthás személlyel
- Ne nyúlj a szemedhez, az orrodhoz és a szádhoz, a vírusok ugyanis kézről kézre, cseppfertőzéssel terjednek
- Használj gyógynövényeket: számos olyan gyógynövény létezik, mely támogatja az immunrendszert és segít védekezni a kórokozók ellen (akár közvetlen antivirális és antibakteriális hatásának köszönhetően), ilyen pl. a tőzegáfonya, a fokhagyma, az echinacea, a ginzeng, és a homoktövis
- Gondoskodj a megfelelő D-vitamin szintről: az immunrendszer első számú védőinek, a T-sejteknek a D-vitamin biztosítja az erejét. Az optimális D-vitamin szinthez naponta 2000 nemzetközi egység bevitele szükséges, ugyanakkor kritikus időszakokban (amilyen az ősz és a tél) ennek dupláját is nyugodtan szedheted.
- Fogyassz antioxidánsokban gazdag ételeket: az antioxidánsok semlegesítik a szervezetet károsító szabad gyököket, amelyek gyengítik az immunrendszert. Fontos antioxidáns pl. a béta-karotin (sárgarépa, spenót, mangó, sárgadinnye, édesburgonya), a C-vitamin (brokkoli, kelbimbó, grapefruit, narancs, kivi) és az E-vitamin (dió, mandula, napraforgómag, csukamájolaj).
- Aludj 7-9 órát minden este
- Csökkentsd a stresszt az életedben
- Mozogj rendszeresen (heti 3-5 alkalommal 30-60 percet)
Az influenza oltás csak az influenza megelőzésében segít, a megfázás ellen nem nyújt védelmet.