fbpx
Loading...
9985 Ft felett ingyenes szállítás!
12 000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Hormonrendszer
Pajzsmirigy alulműködés étrend

Étrend pajzsmirigy-alulműködéssel küzdőknek

Milyen étrendet kövess, ha pajzsmirigy-alulműködéssel küzdesz? Mely ételek kerüljenek a tiltólistára? Tarts velünk, alábbi cikkünkből pontosan megtudhatod!

A pajzsmirigy-alulműködés (hypothyreosis) egy olyan betegség, melynek során a pajzsmirigy hormonjaiból nem termelődik megfelelő mennyiség. Ezzel a fő probléma az, hogy ezekből a hormonokból szó szerint mindenhova jut a szervezetünkben – ideális esetben –, így ha „hiánycikké” válik, rengeteg tünetet produkálhat a fáradékonyságtól a hízáson át egészen a hajhullásig. A jó hír viszont, hogy akár természetes eszközökkel és odafigyeléssel jól normalizálható ez az állapot.

Fáradékonyság, koncentrációzavar. Olyan „apróságok” ezek, amiknek sokszor nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, és csak legyintünk rá: ez is a hétköznapok része! Pedig ezek az apró jelek akár pajzsmirigy-alulműködésre is utalhatnak, aminek nagyon komoly következményei lehetnek!

"Ételed legyen gyógyítód!" - mondta egykor Hippokratész és mi magunk is sokat idézzük ezt a gondolatot. Az egészséghez és a normál testsúlyhoz vezető út egyik legfontosabb, pajzsmirigy-alulműködés esetén is kihagyhatatlan eleme a megfelelő táplálkozás. Ehhez adunk néhány fontos tanácsot az alábbiakban.

Az első lépés az étrendünk alapos átalakítása

Az étkezésen rengeteg múlik, hiszen ha odafigyelünk a helyes étrend kialakítására, akkor a pajzsmirigy-alulműködés tünetei jelentősen mérsékelhetők, vagy hosszabb távon akár meg is szüntethetők. Továbbá alacsonyabb hormonbevitel esetén is jól érezhetjük magunkat a mindennapokban, hiszen pajzsmirigy diétával pozitívan befolyásolhatjuk a hormontermelést.

Milyen ételeket fogyasszunk pajzsmirigy-alulműködés esetén?

Első és legfontosabb a zöldségek beépítése az étrendbe elengedhetetlen: mindennapos fogyasztásuk kifejezetten javasolt. Már önmagában azzal, hogy növeled a zöldségbevitelt, alapjaiban teszel az egészségedért és testsúlyodért is. A legtöbb embernek azonban gondot okoz, hogyan tegye mindennapjai részévé a zöldségevést - ha te is ebbe a csoportba tartozol, akkor kattints ide és ez után a cikk után olvasd el tippjeinket a témában.

Külön fontos megemlítenünk az ún. keresztesvirágú zöldségek (pl. brokkoli, karfiol) fogyasztását: ezek a zöldségek tele vannak értékes tápanyagokkal, melyek támogatják a hormonegyensúlyt, a májműködést (ahol a pajzsmirigyhormonok átalakulása részben történik) viszont fontos, hogy alaposan megfőzve, vagy erjesztve fogyasszuk őket. A nyers keresztesvirágúak tartalmaznak ugyanis goitrogéneket, melyek alapvetően akadályozzák a pajzsmirigy hormonjainak termelődését, de a főzés, illetve erjesztés semlegesíti ezeket az anyagokat - ezért nem kell lemondani ezekről a zöldségekről sem, sőt, nagyon nagy kár lenne kihagyni őket az említett egyéb, pozitív tulajdonságaik miatt.

Az alábbi tápanyagok bevitelét érdemes alaposan lecsökkenteni vagy akár teljesen mellőzni

Goitrogén

A goitrogén tartalmú ételek akadályozhatják a hormonpótló készítményekben található összetevők felszívódását, ezért pajzsmirigy-alulműködés esetén egyáltalán nem érdemes fogyasztani őket. A diófélék, a földimogyoró és a magvak, illetve a szójatermékek és a magas keményítőtartalommal rendelkező növények egyaránt goitrogénben bővelkednek, ezért kerülni kell őket az étkezések során.

Érdemes még felírni a tiltólistára a korábban már bemutatott, nyers keresztesvirágú növényeket is – a kelbimbót, a kelkáposztát és a brokkolit, továbbá a karfiolt is. Ahogyan említettük, szerencsére egyáltalán nem kell lemondanunk ezekről a finomságokról, csupán ajánlott főzve vagy erjesztve fogyasztani őket.

Rost

Habár a rostok elősegítik a megfelelő emésztést, azonban a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők számára tanácsos visszaszorítani a rostbevitel mértékét. Ajánlott kerülni a teljes kiőrlésű péktermékeket és a túl sok gyümölcs, illetve zöldség fogyasztását. Természetesen a rostfogyasztást nem szabad abbahagyni, csupán a mértékletességre kell törekedni.

Zsír

A magas zsírtartalmú ételek szintén problémát okozhatnak a pajzsmirigyhormon-pótló készítmények felszívódását illetően. Sőt, még a pajzsmirigy hormontermelő képességét is gyengíthetik, ezért a zsíros húsok és a sütemények mellett az egyéb, kifejezetten magas zsírtartalmú fogásokat is kerülni kell. A gyorsételeket pedig még csak kis mértékben sem célszerű fogyasztani, hiszen rendkívül magas zsírtartalommal rendelkeznek.

A nátriumban és a jódozott sóban bővelkedő ételek ugyan remek választások alacsony vérnyomás ellen, de azok számára, akik pajzsmirigy-betegséggel küzdenek, jelentősen csökkenteniük kell a sóbevitelt. A pajzsmirigy alulműködése már önmagában növelheti a vérnyomást, ezt pedig a magas sóbevitel még tovább fokozhatja, így a sóval csak csínján szabad bánni.

Cukor

A pajzsmirigy-alulműködés a szervezet lassú anyagcseréjéhez vezethet, ezért a cukros ételek fogyasztása miatt pillanatok alatt felkúszhatnak a plusz kilók. Első lépésként megpróbálhatjuk jelentősen csökkenteni a cukorbevitelt, idővel pedig akár teljesen ki is zárhatjuk az étrendből. Amiből csak lehet, válasszuk a cukormentes változatot, így pedig még a finomságokról sem szükséges lemondanunk a jövőben.

Glutén

A glutén egy fehérjetípus, amely elsősorban búzában és rozsban, illetve árpában található. Napjainkban a gluténérzékenység már mindenki számára ismerős fogalom, így a glutént tartalmazó ételeket sokan már tudatosan kerülik. A glutén a pajzsmirigy-alulműködésnek sem tesz jót, hiszen a vékonybelek irritálása miatt hátráltatja a hormonpótló gyógyszerek felszívódását. A gluténmentes diétáról részletesebben is beszámolunk, ha kicsit lejjebb görgetsz.

________________________________________

Néhány recept pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőknek, amelyek szintén segíthetnek elindulni az úton - kattints arra, amelyik érdekel:

Csípős zöldségleves recept

Avokádós brokkolileves almachips-szel

Kelbimbófasírt almával

Karfiolpörkölt

Laktató ázsiai zöldségleves

Zöldséges spagetti-pizza

Spárga-karfiol krémleves

Édesburgonya főzelék zöldségfasírttal

Briami - zöldséges egytálétel


Természetes gyógymód pajzsmirigy-alulműködés ellen gluténmentes étrenddel

Ahhoz ugyanis, hogy a pajzsmirigy újra megfelelő mennyiségben termelje a hormonokat, a szakértők szerint arra van szükség, hogy csökkentsük, sőt, egyes esetekben akár teljesen megszüntessük a gluténbevitelt.


Mi az a glutén?

Egy komplex fehérje, amely többek között a búzában, rostban, árpában, bulgurban, kuszkuszban, és rozsban is megtalálható. Aki gluténmentes étrendet követ, annak a mindezekből készült liszt, tészta, bármilyen őrlemény, keverék, csíra, stb. fogyasztása tilos. Ettől még azonban nem kell lemondani sem a pékáruról, sem a tésztákról, hiszen rengeteg gluténmentes verzió készíthető és kapható is már a boltokban pl. kukorica-, rizs-, vagy burgonyalisztből készítve.


A kutatások bebizonyították, az emberi szervezet képes összekeverni a pajzsmirigy-szövetet a glutén részecskéivel, és így akkor is életbe léphet a védekező mechanizmus, ha nincs rá szükség, és megtámadhatja a pajzsmirigy hormonjait is.

A rossz hír pedig az, hogy a két gyógymódból az utóbbi a fontosabb és hatékonyabb, ugyanis ha nem csökkentjük érezhetően a gluténbevitelt, mit sem ér a zöldséges diéta. Szerencsére ma már egyre népszerűbbé, és így könnyebben kivitelezhetőbbé válik a gluténmentes étrendre való átállás, így nincs lehetetlen, minden csak elhatározás kérdése!

Íme néhány gluténmentes étel recepttárunkból - kattints arra, amelyik érdekel:

Spenót liszt és tej nélkül

Lenmagos-mákos gluténmentes kenyér

Epres-édesburgonyás süti

Levendulás-meggyes kevert sütemény

Tippek extra segítségként

Az első két étrendi javaslat alapvetően a hormonális egyensúlyod helyreállítását célozza meg: ha ez normalizálódik, a fogyás is sokkal könnyebben beindul. Emellett persze mind a zöldség-adagod növelése, mind a gluténmentesség eredményezhet már önmagában is fogyást, de mi azt szeretnénk, ha biztos lenne fogyókúrád sikere! Ehhez javaslatunk:

1. Csökkentsd a cukorfogyasztást!

Tudjuk, hogy ezt "könnyű mondani", de ez az egyik kulcs a vágyott alakhoz. Fő a fokozatosság: szép lassan iktasd ki az étrendedből a nassolnivalókat, majd cseréld le az egyéb, magas cukortartalmú ételeket másra. A hangsúly mindig a helyettesítésen van: ne lemondj a kedvencedről, hanem találj magadnak helyette más finomságot, vagy készítsd el házilag. További tippek "cukorfüggőség" csökkentésére ide kattintva.

2. Növeld a fehérjebevitelt!

A fehérje tested egyik alapvető és fontos építőköve, többek között az egészséges bőrhöz, hajhoz és a megfelelő izomműködéshez is szükséges. Emellett fontos tulajdonsága, hogy laktató, ráadásul nemcsak az éhséget csökkenti, hanem a nassolás utáni vágyat is. Diétádat mindenképp egészítsd ki megnövelt fehérjebevitellel, ehhez személyes javaslatunk glutén-és cukormentes növényi fehérjénk, amelyet ide kattintva találsz.

3. Törekedj a mértékletességre!

Egy egészséges étrend legfőbb alapelve a kiegyensúlyozottság. Habár pajzsmirigy-alulműködés diéta esetén a cukor- és a gluténbevitel akár teljesen meg is szüntethető, de a lényeg, hogy a létfontosságú tápanyagokból se túl keveset, se túl sokat ne vigyél be a szervezetbe. A kiegyensúlyozott étkezésnek pedig számos pozitív hatását fogod tapasztalni: energikusabbak lesznek a mindennapjaid, csökkented az emésztési zavarok kialakulásának esélyét, és testileg-lelkileg is felfrissülhetsz.

Felhasznált irodalom
dietvsdisease.org/the-best-diet-for-an-underactive-thyroid/#An_underactive_thyroid_diet_plan https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15466943 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8862477
Ha tetszett, oszd meg vagy kedveld!
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Tripla Jód komplex kapszula
Netamin Facebook oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér