A pajzsmirigy-alulműködés (hypothyreosis) egy olyan betegség, melynek során a pajzsmirigy hormonjaiból nem termelődik megfelelő mennyiség. Ezzel a fő probléma az, hogy ezekből a hormonokból szó szerint mindenhova jut a szervezetünkben – ideális esetben –, így ha „hiánycikké” válik, rengeteg tünetet produkálhat a fáradékonyságtól a hízáson át egészen a hajhullásig. A jó hír viszont, hogy akár természetes eszközökkel és odafigyeléssel jól normalizálható ez az állapot.
Fáradékonyság, koncentrációzavar. Olyan „apróságok” ezek, amiknek sokszor nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, és csak legyintünk rá: ez is a hétköznapok része! Pedig ezek az apró jelek akár pajzsmirigy-alulműködésre is utalhatnak, aminek nagyon komoly következményei lehetnek!
"Ételed legyen gyógyítód!" - mondta egykor Hippokratész és mi magunk is sokat idézzük ezt a gondolatot. Az egészséghez és a normál testsúlyhoz vezető út egyik legfontosabb, pajzsmirigy-alulműködés esetén is kihagyhatatlan eleme a megfelelő táplálkozás. Ehhez adunk néhány fontos tanácsot az alábbiakban.
Alapvető étrendi tanácsok pajzsmirigy alulműködés esetén
Nemcsak a pajzsmirigy, hanem az egész szervezet egészségének megőrzéséhez fontos, hogy fogyasszunk:
- minden nap legalább 5 adag (40 dkg) zöldséget, gyümölcsöt
- sovány fehérjéket, pl. hal, baromfi, marha, szója, hüvelyesek
- rostban gazdag szénhidrátokat, pl. barna rizs, quinoa, bulgur, teljes kiőrlésű kenyér
- telítetlen zsírsavakat, pl. extra szűz, olívaolaj, hal, olajos magvak
Ügyeljünk a folyadékpótlásra (napi 2 liter víz), és kerüljük a cukor, finomított szénhidrátok, telített zsírsavak és transzzsírsavak fogyasztását.
Milyen ételeket fogyasszunk pajzsmirigy-alulműködés esetén?
A következő ásványi anyagokat kell feltétlenül szem előtt tartani: jód, szelén és cink.
A jódot a szervezet pajzsmirigyhormonná alakítja át. A napi jódszükséglet felnőtt korban 150 mcg, terhesen 175 mcg, szoptatáskor 200 mcg. Hozzájuthatunk jódozott sóból, tengeri halakból, tenger gyümölcseiből, tejtermékekből és jódtartalmú kiegészítőkből. De vigyázzunk: a túl sok jód árthat is a pajzsmirigyzavarnak, ezért orvosunkkal mindig konzultáljunk a jódpótlásról.
A szelén szintén szükséges a pajzsmirigyhormonok előállításához, a pajzsmirigy szövete magas koncentrációban tartalmazza. Kutatások szerint megfelelő bevitele segít a pajzsmirigybetegség megelőzésében. A napi szelénszükséglet 50-100 mcg. Forrásai: brazil dió, tenger gyümölcsei, szárnyashús, teljes kiőrlésű gabonafélék, étrend-kiegészítők.
A cink pótlása is hasznosnak bizonyulhat, egy kutatásban a cink – önmagában vagy szelénnel együtt – javította a pajzsmirigybeteg nőknél a szerv funkcióját. Forrásai: osztriga, tenger gyümölcsei, máj, húsfélék, hüvelyesek, olajos magvak, étrend-kiegészítők.
Az alábbi tápanyagok bevitelét érdemes alaposan lecsökkenteni vagy akár teljesen mellőzni
A goitrogének olyan anyagok, amelyek ronthatják a pajzsmirigy működését, mivel akadályozzák a pajzsmirigyhormonok képződéséhez nélkülözhetetlen jód felszívódását. A jódhiány hazánkban igen gyakori, a goitrogéneket tartalmazó élelmiszerek pedig csak fokozzák a problémát.
Goitrogénekben gazdagok a keresztesvirágúak (pl. káposzta, brokkoli, kelbimbó, spenót, karalábé, retek, karfiol) és a szója. De ezek nagyon egészséges ételek, amelyeket kár lenne teljesen kiiktatni az étrendből – szerencsére ez nem is szükséges, mert párolással, főzéssel, erjesztéssel a goitrogének semlegesíthetők.
Kutatások alapján a glutén kiiktatása még a nem gluténérzékeny Hashimoto-betegeknél is javítja a pajzsmirigyműködést. Glutén a búzában, rozsban, árpában található.
A cukor és a feldolgozott élelmiszer kerülendő, ezek elhagyása segít a tünetek csökkentésében, a testsúly kordában tartásában és a közérzet javításában. Ide tartoznak pl. a cukros üdítők, csomagolt édességek, chipsek, gyorséttermi ételek, feldolgozott húsok, készételek. Ezek betartása könnyen megvalósítható, ha minden étkezés változatosan tartalmaz valamilyen zöldséget vagy gyümölcsöt, de mégsem csak nyers saláta vagy paprika, paradicsom kerül a tányérra.
________________________________________
Néhány recept pajzsmirigy-alulműködésben szenvedőknek, amelyek szintén segíthetnek elindulni az úton - kattints arra, amelyik érdekel:
Avokádós brokkolileves almachips-szel
Édesburgonya főzelék zöldségfasírttal
Természetes gyógymód pajzsmirigy-alulműködés ellen gluténmentes étrenddel
Ahhoz ugyanis, hogy a pajzsmirigy újra megfelelő mennyiségben termelje a hormonokat, a szakértők szerint arra van szükség, hogy csökkentsük, sőt, egyes esetekben akár teljesen megszüntessük a gluténbevitelt.
Mi az a glutén?
Egy komplex fehérje, amely többek között a búzában, rostban, árpában, bulgurban, kuszkuszban, és rozsban is megtalálható. Aki gluténmentes étrendet követ, annak a mindezekből készült liszt, tészta, bármilyen őrlemény, keverék, csíra, stb. fogyasztása tilos. Ettől még azonban nem kell lemondani sem a pékáruról, sem a tésztákról, hiszen rengeteg gluténmentes verzió készíthető és kapható is már a boltokban pl. kukorica-, rizs-, vagy burgonyalisztből készítve.
A kutatások bebizonyították, az emberi szervezet képes összekeverni a pajzsmirigy-szövetet a glutén részecskéivel, és így akkor is életbe léphet a védekező mechanizmus, ha nincs rá szükség, és megtámadhatja a pajzsmirigy hormonjait is.
A rossz hír pedig az, hogy a két gyógymódból az utóbbi a fontosabb és hatékonyabb, ugyanis ha nem csökkentjük érezhetően a gluténbevitelt, mit sem ér a zöldséges diéta. Szerencsére ma már egyre népszerűbbé, és így könnyebben kivitelezhetőbbé válik a gluténmentes étrendre való átállás, így nincs lehetetlen, minden csak elhatározás kérdése!
Íme néhány gluténmentes étel recepttárunkból - kattints arra, amelyik érdekel:
Lenmagos-mákos gluténmentes kenyér
Levendulás-meggyes kevert sütemény
Tippek extra segítségként
Az első két étrendi javaslat alapvetően a hormonális egyensúlyod helyreállítását célozza meg: ha ez normalizálódik, a fogyás is sokkal könnyebben beindul. Emellett persze mind a zöldség-adagod növelése, mind a gluténmentesség eredményezhet már önmagában is fogyást, de mi azt szeretnénk, ha biztos lenne fogyókúrád sikere! Ehhez javaslatunk:
1. Csökkentsd a cukorfogyasztást!
Tudjuk, hogy ezt "könnyű mondani", de ez az egyik kulcs a vágyott alakhoz. Fő a fokozatosság: szép lassan iktasd ki az étrendedből a nassolnivalókat, majd cseréld le az egyéb, magas cukortartalmú ételeket másra. A hangsúly mindig a helyettesítésen van: ne lemondj a kedvencedről, hanem találj magadnak helyette más finomságot, vagy készítsd el házilag. További tippek "cukorfüggőség" csökkentésére ide kattintva.
2. Növeld a fehérjebevitelt!
A fehérje tested egyik alapvető és fontos építőköve, többek között az egészséges bőrhöz, hajhoz és a megfelelő izomműködéshez is szükséges. Emellett fontos tulajdonsága, hogy laktató, ráadásul nemcsak az éhséget csökkenti, hanem a nassolás utáni vágyat is. Diétádat mindenképp egészítsd ki megnövelt fehérjebevitellel, ehhez személyes javaslatunk glutén-és cukormentes növényi fehérjénk, amelyet ide kattintva találsz.
3. Törekedj a mértékletességre!
Egy egészséges étrend legfőbb alapelve a kiegyensúlyozottság. Habár pajzsmirigy-alulműködés diéta esetén a cukor- és a gluténbevitel akár teljesen meg is szüntethető, de a lényeg, hogy a létfontosságú tápanyagokból se túl keveset, se túl sokat ne vigyél be a szervezetbe. A kiegyensúlyozott étkezésnek pedig számos pozitív hatását fogod tapasztalni: energikusabbak lesznek a mindennapjaid, csökkented az emésztési zavarok kialakulásának esélyét, és testileg-lelkileg is felfrissülhetsz.