Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
3000 Ft felett ingyenes szállítás!
5000 Ft felett ajándék!
Minden, ami vegán Környezetvédelmi hitvallásunk
Női egészség: tudnivalók és tanácsok
Progeszteron hatása a női egészségre - hiánya és pótlása

Progeszteron hatása a női egészségre - hiánya és pótlása

A progeszteron egy kulcsfontosságú hormon a női termékenységben és általában véve a női egészségben. Mik a hiányának tünetei, mi az az ösztrogén-dominancia? Kiderül a cikkből!

A progeszteron egy kulcsfontosságú hormon a női termékenységben, illetve általában véve a női szervezet egészséges működésében. Rendszertelen menstruáció, pajzsmirigy-alulműködés, érzékeny vagy duzzadt mell, termékenységi problémák: ezek mind arra utaló jelek lehetnek, hogy növelned kell a progeszteron szintedet. Hogyan tudod ezt, természetes úton elérni? Egyáltalán mi is az a progeszteron? Csak olvass tovább és választ kapsz minden kérdésre.

Mi az a progeszteron?

A progeszteron (sárgatesthormon) egy természetes szteroidhormon, ami sokkal magasabb koncentrációban van jelen a nők szervezetében, mint a férfiakéban. A női testet két fő nemi hormon szabályozza, egyik a progeszteron, másik az ösztrogén. Ha e kettő között megvan a harmónia és az egyensúly, akkor a női szaporító rendszer normálisan tud működni, a testi és lelki egészség egyaránt garantált.

A progeszteron a ciklus második felében képződik a petefészekben a luteinizáló hormon (LH) hatására. A megrepedt tüsző helyén kialakuló sárgatest (corpus luteum) állítja elő. Peteérés után az ösztrogénszint gyorsan elkezd csökkenni, és a vastag méhnyálkahártya, amit a női test a lehetséges terhességre felépített, elkezd leválni – ez a menstruáció. A progeszteron egyik feladata a méhnyálkahártya átalakítása, minőségének javítása, hogy az esetlegesen megtermékenyült petesejt beágyazódjon.

Ha a terhesség létrejön, ez idő alatt a placenta veszi át a progeszteron termelését, az utolsó trimeszterben akár naponta 300-400 milligrammot is létrehoz. Habár a köztudatban „terhességi hormon”-ként él, nem csak a megtermékenyüléshez és az egészséges várandóssághoz nélkülözhetetlen.

Miért olyan fontos a megfelelő progeszteron szint?

A progeszteron túlzottan alacsony szintje vagy hiánya rendszertelen és erős menstruációs vérzést eredményez. Ha a progeszteron szint a terhesség alatt zuhan le, akkor vetélés vagy koraszülés következhet be.

A progeszteron főbb feladatai:

• Élénkíti a libidót a peteérés idején

• Előkészíti a méhnyálkahártyát a megtermékenyített pete befogadására

• Normalizálja a véralvadást

• Támogatja a magzatfejlődést

• Megvédi a fejlődő magzatot az anyai immunrendszer támadásától

• Megelőzi a mell-, méh-, valamint a petefészekrák kialakulását

A progeszteron azonban számos más területen is pozitívan hat:

• Szabályozza a vércukorszintet

• Gyorsítja az anyagcserét

• Támogatja a normál alvási ritmust

• Élénkíti a csontépítő sejtek tevékenységét

• Elősegíti a pajzsmirigy hormonok hasznosulását

• Csökkenti a szorongást és a depressziót

A női szervezetnek nagy szüksége van progeszteronra a menopauza előtt, közben és után is. Ennek oka egyrészt az életkorral bekövetkező hormonális változásokban keresendő. Vizsgálatok kimutatták, hogy már kb. 35 éves kortól kezdődnek kimaradozni az ovulációk, azaz a 12 hónapból nem minden ciklusban történik meg a tüszőrepedés. Ilyenkor még elegendő ösztrogén termelődik a menstruáció előidézéséhez, de a szervezet nem termel kielégítő mennyiségű progeszteront. Ez ösztrogén dominanciát eredményez.

Az ösztrogén-dominancia a fő okozója nagyon sok változókori tünetnek és a premenstruációs szindrómának (PMS).

Az ösztrogén-dominancia tünetei:

• Alacsony libidó

• Menstruáció minden típusú zavara

• Vízvisszatartás

• Mellcsomók (jóindulatú fibrociszták), mellfeszülés, fájó mellek, mellrák

• Mióma, méhnyakrák, méhrák

• Fejfájás

• Depresszió

• Súlygyarapodás, zsírtömeg növekedése

• Hajhullás

• Pajzsmirigy alulműködés-elégtelenség

• Lassú anyagcsere

• Homályos gondolkodás, memória zavarok

• Fáradtság

• Alvászavarok, álmatlanság

• PMS

Miről is van szó pontosan? Az ösztrogén dominancia vagy ösztrogén túlsúly egy olyan jelenség, amire Dr. John Lee norvég származású családorvos, endokrinológus több évtizedes kutatómunkája irányította rá a figyelmet. Azt jelenti, hogy az ösztrogén tartósan túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben. Napjainkra az egyik leggyakoribb hormonegyensúlyi problémává vált.

Az ösztrogén dominancia okai a következők lehetnek: korral járó hormonális változások, hormonterápia, hormonális fogamzásgátló tabletták, környezeti ösztrogének, stressz, hormonális rendszer betegsége, elhízás.

35-40 éves kor környékén, a legtöbb nő elkezd közeledni a változókor legelső szakaszához, a premenopauzához. Ebben az időszakban a progeszteron és az ösztrogén szint csökkenésnek indul. A premenopauza kezdetétől kb. 50 éves korig, nagyjából 35%-kal csökken az ösztrogén mennyisége a női szervezetben, ám ezzel egyidejűleg 75%-kal csökken a progeszteron!

Ez egy normális jelenség, de mivel az ösztrogén és a progeszteron annyira szoros harmóniában működnek, a progeszteron ilyen drámai zuhanása sok 35 év feletti nőnél ösztrogén dominanciát okoz. Ugyanakkor az ösztrogén dominancia sajnos ennél már fiatalabb korban is kialakulhat, a korábban említett életmódbeli, környezeti tényezők miatt.

A progeszteron tehát egy rendkívül fontos hormon, aminek egészséges szintje, életkortól függetlenül, minden felnőtt nő számára alapvető jelentőségű.

5 természetes módszer a progeszteron szint növelésére

1. Barátcserje (V. agnus castus)

A barátcserje fokozza az LH-hormonnak nevezett lutein termelését, a menstruációs ciklus luteális szakaszában. Ez támogatja a corpus luteum megnövekedett progeszteron termelését. Németországi kutatások azt mutatták ki, hogy a barátcserje segíthet megelőzni a vetélést, ha a terhesség 3. hónapjának végéig használják olyan hölgyek esetében, ahol korábban is jellemző volt az alacsony progeszteron-szint (természetesen minden esetben szükséges az orvossal konzultálni, ha bármilyen készítményt szednénk a terhesség alatt.)

2. Maca (Lepidium meyenii)

A maca gyökér hatással van az ösztrogén, tesztoszteron és progeszteron termelésre, így támogatja a hormonális egyensúlyt, anélkül hogy hormonokat tartalmazna. A maca szabályozza az ösztrogént a női szervezetben, támogatva az egészséges ösztrogén szintet. Bizonyított, hogy ha túl sok felesleges ösztrogén kering a szervezetben, az alacsony progeszteron szintet okoz. Maca szedésével egyensúlyba hozható az ösztrogén-progeszteron arány.

3. Életmódbeli változtatások

Az egészséges testsúly elérése és megőrzése rendkívül sokat segít a hormonegyensúly fenntartásában, és az alacsony progeszteron szint elkerülésében. A káros ösztrogének a testzsírban tárolódnak, ezért túlsúly esetén a zsírszövetek növelik az ösztrogén mennyiségét. Egy mexikói kutatás igazolta, hogy a túlsúlyos nők gyakran termékenységi és ovulációs problémákkal küzdenek.

Egy másik fontos lépés az úgynevezett xenoösztrogének elkerülése. Ezek nem az emberi testben természetesen előforduló hormonok, hanem a vegyipar termékei, melyek képesek nagyon erős ösztrogén hatást elérni. Ennek eredménye sokszor az ösztrogén dominancia. Kerüld a puha műanyagokat; ne melegíts ételt műanyag dobozban; csak szűrt csapvizet fogyassz; a zöldségeket és gyümölcsöket alaposan mosd meg; ételekben, kozmetikumokban, mosó- és tisztítószerekben is inkább a természetes alapanyagú bio termékek vásárlására törekedj.

4. Vitaminok és ásványi anyagok

Dr. David G. Williams ajánlása szerint a béta-karotin és E-vitamin szedése stimulálja a szervezetet, hogy több progeszteront termeljen. Érdemes a napi 150 IU (nemzetközi egység) E-vitamin bevitelét megcélozni. A D-vitamin alapvetően szükséges a hormonális rendszer kiegyensúlyozott működéséhez, az American Journal of Research Communication című szaklapban publikált tanulmány pedig pozitív összefüggést talált a C-vitamin szedés és a megemelkedett progeszteron szint között. A vitaminok mellett az ásványi anyagokról sem szabad megfeledkezni: egy dán kutatás alapján a cink megfelelő mennyiségű pótlása (8-11 mg naponta) fokozza a progeszteron kiválasztását. A magnézium szintén elengedhetetlen az egészséges hormonális egyensúlyhoz.

5. Adaptogén gyógynövények

A progeszteron szint növelésének kifejezetten hatékony módja a stressz mérséklése. A szervezet a pregnenolon nevű előanyagból állítja elő az összes szteroid hormont, így a progeszteront is, de például a kortizol nevű stressz hormont is. Krónikus stressz esetén a szervezet "ellopja" a pregnenolont és stressz hormonok termelésére használja, progeszteron termelés helyett. Stresszcsökkentő, úgynevezett adaptogén hatóanyagokkal ez elkerülhető. Ilyen például a szibériai ginzeng, ashwagandha, rhodiola, ginzeng, és a ginkgo biloba.

 

Felhasznált irodalom
http://natural-fertility-info.com/naturally-boost-progesterone.html http://www.livestrong.com/article/25990-increase-progesterone/ http://www.usa-journals.com/wp-content/uploads/2013/07/Al-Katib_Vol18.pdf https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2633338/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7386123 https://www.researchgate.net/publication/12755358_Effect_of_weight_reduction_on_the_clinical_and_hormonal_condition_of_obese_anovulatory_women https://draxe.com/progesterone-cream/ https://www.energeticnutrition.com/vitalzym/estrogen_dominance.html http://www.johnleemd.com/progesterone-cream.html
Kapcsolódó termékek
Netamin Facebook oldal Netamin Tiktok oldal Netamin Instagram oldal Netamin Pinterest oldal Netamin Youtube csatorna Netamin kapcsolat oldal Black Friday modal háttér