A rebarbarát legtöbben gyümölcsként ismerik, pedig valójában zöldséggel van dolgunk. A tavasszal és nyáron virágzó növénynek a szárát fogyasztjuk: íze egészen különleges és egyedi, felhasználási lehetőségei pedig szinte végtelenek. De nem csak kulináris élvezeteket biztosít, hanem valódi egészségbomba is! A cikkünkben egy helyre gyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a rebarbaráról.
Általános ismertető
A rebarbara (Rheum rhabarbarum) ázsiai eredetű, terjedelmes bokorrá növő évelő növény. A keserűfűfélék családjába tartozik, rokona a sóska és a hajdina. Neve a latin „rhabarbarum” szóból származik, melynek jelentése „a barbárok gyökere”. Ez feltehetőleg arra utal, hogy a rómaiak a Rha folyón túl élő, általuk barbároknak nevezett népek területeiről vitték a birodalomba
Kínában a gyökerét megszárítva hashajtóként alkalmazták, és ezt a tulajdonságát használták ki később a görögök is. Valószínűleg mintegy 4500-5000 éve ismerik gyógyhatásáról, de a gasztronómiában mindössze 2 évszázada kezdték el használni. Fogyasztása a második világháború előtt érte el csúcsát.
A rebarbarának 60-100 fajtája létezik. Igénytelen növény, szinte mindenütt megterem: a Volga folyó mentén évszázadokon át vadon nőtt. A szár színe a pirostól a zöldig, a rózsaszíntől a pettyesig terjed. Levele nagy koncentrációban tartalmaz mérgező és maró hatású oxálsavat, étkezésre csak a szára alkalmas!
Mik a jótékony hatásai?
Segíthet a fogyásban
A rebarbara az egyik legalacsonyabb kalóriatartalmú zöldség, így remekül illik bármilyen diétába. 100 gramm rebarbarában mindössze 21 kalória van, ráadásul egészséges növényi hatóanyagai révén fokozza az anyagcserét és segít beindítani a zsírégetést.
Jót tesz a szív egészségének
A rebarbara rendkívül kevés zsírt és koleszterint tartalmaz, ezért teljesen szívbarát zöldségnek nevezhető. Sőt, rosttartalmának köszönhetően növeli az úgynevezett „jó” koleszterin mennyiségét a vérben. A rebarbarában található nagy mennyiségű antioxidáns véd a szabad gyökök káros hatásaitól is, így csökkenti a szívbetegségek kockázatát.
Segíti az emésztést
A rebarbara jó gyomorerősítő, sok élelmi rostot tartalmaz, ezért serkenti az emésztést, megelőzi a székrekedést, étvágyjavító, has- és vízhajtó hatású. Tea készítéséhez csészénként fél teáskanálnyi rebarbaragyökeret öntsünk fel forrásban lévő vízzel, majd 10-15 perc múlva szűrjük le. A hashajtó hatás kifejlődéséhez 8-12 óra szükséges.
Hozzájárul a fogak és csontok egészségének megőrzéséhez
Magas kalciumtartalmának köszönhetően a rebarbara segít a fogakat és csontokat erősen tartani. Rendszeres fogyasztása megelőzheti a csontok ritkulását, valamint a fogak elvesztését. Mivel napjainkban gyakori a kalciumhiány, ezért fontos minél több kalciumban gazdag táplálék bevitele.
Óvja a szemek egészségét
A rebarbara kitűnő forrása az A-vitaminnak, amely elengedhetetlen az egészséges szemekhez. Ezenkívül béta-karotint, luteint és zeaxanthint is tartalmaz, melyek segítenek megőrizni a látás épségét és csökkentik az időskori makuladegeneráció kialakulásának esélyét. Kifejezetten ajánlott a rebarbara rendszeres fogyasztása azoknak, akik sok időt töltenek a számítógép monitor előtt.
Erősebbé teszi az immunrendszert
A rebarbara az egyik legjobb C-vitamin forrás. A C-vitamin köztudottan fontos a szervezet természetes ellenálló képességének növeléséhez. Ha legyengül immunrendszerünk, akkor fáradékonyabbak leszünk és sokkal könnyebben megbetegszünk. A C-vitamin emellett a kollagén képződésben is fontos szerepet tölt be, ezért segít az egészséges és fiatalos bőr fenntartásában.
Mire vigyázz vásárlásakor?
Vásárláskor mindig érdemes ellenőrizni a frissességét. Ehhez elég picit körmünkkel belevájni a szárba – ha nedvedzeni kezd, akkor biztosak lehetünk benne, hogy a rebarbara friss, lédús. A pirosas színű szárak jobb ízűek, mint a zöldek, mert kevesebb oxálsavat tartalmaznak.
Hogyan tárold?
A hűtő alsó dobozában 2-3 napig eláll, de vigyázni kell, mert hamar elveszti nedvességtartalmát. Megpucolva, frissen lefagyasztva a mélyhűtőben is tárolhatjuk.
Hogyan fogyaszthatod?
A rebarbara felhasználása nagyon széleskörű. Nyersen nem fogyasztható, párolva, főzve, sütve viszont rengeteg különböző étel alapanyaga lehet. A legjobb frissen felhasználni.
Megtisztítása hasonlít a spárgáéhoz. Vágd le mindkét végét és egy mozdulattal húzd le a külső héját. Ha nagyon szálkás, ezt a részt inkább hagyd ki a feldolgozásból.
Más gyümölcsökhöz hasonlóan a rebarbarát is lehet kompótnak, lekvárnak, szörpnek használni, sőt bor is készülhet belőle. Belesüthetjük ízletes pitébe is. Jellegzetes fanyar, savanykás íze miatt gyakran párosítják édesebb gyümölcsökkel – kitűnően harmonizál eperrel, almával, körtével, meggyel vagy cseresznyével.
Desszertszószként, levesként és mártásként is megállja a helyét, nagyon illik húsokhoz, halakhoz, sós ételekbe.