A spirulina egy tápanyagokban hihetetlenül gazdag, kék-zöld algafajta, amit napjainkban a világ egyik legegészségesebb élelmiszereként tartanak számon. Habár nagyon hosszú ideje létezik (kb. 4 milliárd éve, ugyanis a Földön létrejött első élőlények egyike), és az emberiség történelme során többször is felfedezték jótékony hatásait, igazán csak a modern tudomány tudta minden kétséget kizáróan igazolni, hogy a spirulina tökéletes táplálék.
Gyakran felmerülő kérdés, hogy a spirulinát gyerekek is fogyaszthatják-e, egészséges, illetve biztonságos-e számukra. A válasz nagyon röviden: igen, de ha bővebben is érdekel a téma, olvass tovább!
Mit adhat a fejlődő szervezetnek napi 1 adag spirulina alga?
A spirulina rengeteg olyan tápanyagot tartalmaz, melyek nélkülözhetetlenek a gyermekek fizikai és mentális fejlődéséhez. Íme, csak néhány példa ezekre:
- A kalcium szükséges a csontok megfelelő növekedéséhez, a normál izomműködéshez és a véralvadáshoz.
- A vas megelőzi a vérszegénységet, részt vesz az energiatermelésben, és közvetlenül hat a gyermekek hangulatára és koncentrálóképességére.
- A béta-karotin (A-vitamin) alapvető szereppel bír a fertőzések elleni helyi védekező mechanizmusok megerősítésében.
- A magnézium szükséges a szív, az idegek és a bélrendszer megfelelő működéséhez.
- A B-vitaminok nélkülözhetetlenek a normális bélműködéshez, a zsír-, szénhidrát- és fehérje-anyagcseréhez, illetve energiát szolgáltatnak a testnek.
A spirulina hatása az alultáplált szervezetre
Világszerte sok olyan ország van, ahol a gyermekeket az alultápláltság veszélyezteti. Számukra a tápanyagokban gazdag, vitamin- és ásványi anyag szükségleteiket kielégíteni képes élelmiszerekhez való hozzájutás élet-halál kérdése is lehet.
Számos kutatást végeztek már, olyan országokban, mint Mexikó, Kína, India vagy Togo, melyek bizonyították, hogy a napi rendszerességgel adott spirulina alga javítja a gyermekek egészségét és segíti az éhezés leküzdését.
Egyik ilyen esetben az afrikai Szent József rend apácái spirulina termesztésébe kezdtek, hogy a helyi, súlyos alultápláltságban szenvedő gyerekeken és csecsemőkön segíthessenek. Az eredmények szinte alig várattak magukra, és a gyerekek egészsége és testsúlya is egészen lenyűgöző mértékben javult.
Egy másik tanulmányban csernobili gyerekeken vizsgálták a spirulina hatását, akik a radioaktív talajban termesztett ételek fogyasztása miatt sugármérgezést szenvedtek. Ettől immunhiányosak és vérszegények voltak, valamint szörnyű allergiás tünetekkel küzdöttek. Napi 5 gramm spirulina mindössze hat hét alatt drámai felépülést ért el náluk.
Ezek mellett a spirulina igen hatékonynak bizonyul az A- és B-vitamin-, a cink-, és a vashiány kezelésében is, továbbá több kutatás szerint a veszélyes fertőzések (pl. szem- és bőrfertőzések, hasmenés) megelőzését is segíti.
Spirulinával leküzdhető a tápanyaghiány!
Sajnos a tápanyaghiány egyáltalán nem csak harmadik világbeli országokban probléma. Magyarországon például minden negyedik gyerek túlsúlyos vagy elhízott. Kutatások kimutatták, hogy a túlzott kalóriabevitel ellenére kifejezetten gyakori, hogy a túlsúlyos egyének – így a gyerekek is – vitamin- és ásványi anyag-hiányban szenvednek. Ilyen állapotban még a bevitt vitaminok is rosszul hasznosulnak, ráadásul romlik az immunfunkció és a diabétesz kockázata is megnő.
A spirulina azonban ilyenkor is segít, ugyanis a tudományos vizsgálatok alapján a fehérjéből, szénhidrátokból és zsírból álló sejtfalának köszönhetően a benne lévő tápanyagok biológiai hasznosulása sokkal jobb más élelmi forrásokhoz, különösen a növényekhez képest.
Biztonságos-e a gyermekek számára a spirulina fogyasztása?
A fentebb említett kutatásokból is jól látható, hogy a spirulina fogyasztása nem csak felnőttek, hanem gyerekek számára is rendkívül hasznos, sőt, talán ők az a csoport, akiknek leginkább előnye származhat belőle. A gyermekek szervezete – még alultápláltság vagy betegség esetén is – nehézségek nélkül képes felszívni és hasznosítani a spirulina tápanyagait.
Nagyon fontos viszont az, hogy mindig megbízható forrásból szerezzük be a spirulina tartalmú étrend-kiegészítőket. Sajnos egy részük nehézfémekkel (ólom, higany, kadmium) vagy veszélyes baktériumokkal szennyezett, így csak a laboratóriumban tesztelt készítmény lehet teljesen biztonságos (ilyen a Netamin Spirulina is).
Hogyan, és mennyit fogyaszthatnak spirulinából a gyermekek?
A gyerekeknek is nyugodtan adható tabletta formájában a spirulina – érdemes kisebb méretűt választani (pl. 250 mg-os tabletta) erre a célra. Ha még nem tudnak, vagy épp nem hajlandóak lenyelni tablettákat, akkor azokat porrá törve (pl. egy mozsár segítségével) és a kedvenc ételébe vagy italába (pl. gyümölcslébe) keverve is odaadhatjuk neki.
Az ideális dózis számos tényezőtől függ: fizikai aktivitás, táplálkozás, életmód, stb. Ezért a legjobb, ha először kis adaggal kezdünk (1 tabletta), majd fokozatosan növeljük, míg el nem érjük az optimális mennyiséget.
Életkortól függetlenül, akár napi 2 gramm spirulinát is adhatunk gyerekeknek. A pozitív hatás eléréséhez legalább 6-8 hét folyamatos szedés szükséges.