A várandósság egy semmihez sem hasonlítható, boldog, ám gyakran kihívásoktól sem mentes időszak. A 9 hónapon át tartó út alatt bizony nehézségek, kényelmetlenségek is merülnek fel. A székrekedés egyike a kellemetlen, ám meglehetősen gyakori mellékhatásoknak: egyes felmérések szerint akár minden második nő találkozik vele a terhesség valamelyik szakaszában. Sőt, a probléma a szülés utáni napokat vagy akár heteket is megkeserítheti. Cikkünkből megtudhatod a terhesség alatti/utáni székrekedés okait, illetve tippeket is adunk a hatékony kezeléshez!
Mi okozza a terhesség alatti székrekedést?
A székrekedésnek általában véve több lehetséges oka is lehet, ilyen például a rostszegény táplálkozás, a túl alacsony folyadékbevitel vagy a mozgásszegény életmód. A székelési nehézségek egyéb emésztőrendszeri problémák, például az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteként is felléphetnek.
A terhesség kívül-belül megváltoztatja a női test működését. Egyik ilyen fontos változás, hogy a hormonszintek ingadoznak, amitől a bélizmok ellazulnak. Különösképpen a progeszteron hormon szintjének emelkedése az, aminek hatására a test úgynevezett simaizmai relaxált, ellazult állapotba kerülnek. Ettől az emésztőrendszer lelassul, a salakanyag pedig a szokásosnál lassabban mozog.
A terhesség alatti vashiányos vérszegénység elkerülésére szedett vastartalmú étrend-kiegészítő is okozhat székrekedést, különösen magas dózis esetén.
A terhesség későbbi szakaszaiban a növekvő méh által a végbélre kifejtett nyomás is állhat a székrekedés hátterében.
Van-e okod aggodalomra, ha terhesen székrekedést tapasztalsz?
A székrekedés alapból, nem kismamaként is rendkívül kellemetlen tud lenni, ezért ha terhesség alatt történik, teljesen természetes, hogy esetleg aggodalmat válthat ki. Tudnod kell azonban, hogy alapvetően normális jelenségről van szó, amit a várandósság alatt fellépő hormonális és fizikai változások miatt jelentkezik.
Mindemellett előfordul, hogy a székrekedés egyéb egészségügyi problémának a jele. Ha erős hasi görcsökkel, véres széklettel vagy hasmenéssel váltva jelentkezik, akkor keresd fel az orvosodat, aki alaposan ki tud vizsgálni.
Ha a székrekedést kezeletlenül hagyod és több mint két héten át tart, egyéb komplikációkhoz, például aranyér kialakulásához vezethet.
Mi a helyzet a szülés utáni székrekedéssel?
Sajnos a székrekedés nem csak terhesség alatt jelentkezhet, hanem szülést követően is folytatódhat. Ennek számos oka lehet:
- A szervezeted progeszteronszintje továbbra is magas és időbe telik, mire ez normalizálódik.
- A császármetszéskor kapott érzéstelenítés utóhatásait tapasztalod.
- A végbélnyílás környékén lévő szövetszakadás miatt kellemetlen a székletürítés.
- Nagy babát hoztál a világra.
- Megsérültek a medencefenék izmaid, amitől a széklet ürítése nehezebbé válik.
Mit tudsz tenni a székrekedés ellen?
Mielőtt még gyógyszerrel orvosolnád a problémát, érdemes lehet néhány természetes praktikát kipróbálnod. Ezek a lépések segíthetnek a terhesség alatt és után tapasztalt székrekedés enyhítésében:
- Fogyassz sok rostot! A gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban és hüvelyesekben gazdag étrenddel hozzájutsz az egészséges terhességhez szükséges antioxidánsokhoz, és a székrekedés enyhítését segítő értékes élelmi rostokhoz is.
- Mozogj rendszeresen! A testmozgás javítja az emésztést, elősegíti a gyomorürítést és fokozza a bélmozgást. Ha nem vagy biztos benne, hogy terhesen milyen és mennyi sportot végezhetsz, akkor konzultálj a kezelőorvosoddal, vagy egy gyógytornásszal.
- Maradj hidratált! Igyál naponta legalább 2 liter tiszta vagy házilag ízesített vizet – annyit, hogy soha ne érezd magad szomjasnak.
- Igyál citromos vizet (1 evőkanál citromlé egy pohár meleg vízben) minden reggel ébredés után!
- Egyél kisebb adagokat, gyakrabban! A nagyobb adagokból álló étkezések túlterhelhetik a gyomrodat és még inkább lelassíthatják az emésztésedet.
- Adj útifű maghéjat az étrendedhez! Ez a növényi rost a vízből saját tömegének akár hússzorosát is képes magába szívni. Megnöveli a széklet tömegét és lazábbá teszi az állagát, így az könnyebben távozik a szervezetből.
- Szedj napi rendszerességgel probiotikus készítményt! A jótékony baktériumok hozzájárulhatnak a bélflóra egészségéhez és a jó emésztéshez.
- Ha vaskészítményre van szükséged, válassz szerves formát (pl. vas-biszglicinát), ami kíméletes az emésztőrendszerrel és győződj meg róla, hogy a megfelelő adagot szeded belőle!
EXTRA TIPP: Áztass be este 1-2 dl vízbe 4-5 db aszalt szilvát, majd másnap éhgyomorra fogyaszd el és igyál hozzá a vízből. A szilva ősidők óta használt, kiváló és kíméletes természetes hashajtó.
Konzultálj a kezelőorvosoddal, ha erős fájdalmakat érzel vagy bármilyen szokatlan tüneted, aggodalmad van!