Előző részünkben megosztottuk az általános tudnivalókat az ehető virágokról. Ezután nézzük részletesen az ehető virágokat, legfőbb jellegzetességeiket, felhasználhatóságukat:
A zöldségfélék virágai:
- Az articsóka (Cynara scolimus L.) virágzata fészektányérai fogyaszthatók, sós vízben megfőzve kellemes ízű, köretként adhatjuk, de hozzá hasonlóan elkészítve ehetjük a napraforgó bimbókat is.
A tökvirág: Az összes tökféle virága ehető (kivéve a dísztököket). A nagyobb tölcsérek akár meg is tölthetők pl. pástétommal, salátával.
A fűszernövények virágai:
Több fűszernövényünk virága is ehető. Gyakran ezek apró virágok, így a növény hajtásaival együtt használjuk fel őket. Mint ismert, egyrészt ízesebbé teszik ételeinket, másrészt segítik az ételek emésztését, ezen kívül illóolajaik fertőtlenítő, antibiotikus hatásúak is. Ilyenek pl. abazsalikom, a rozmaring, a kakukkfű, a majoranna, a szurokfű, a borsikafű, a kömények, a kapor, az ánizs stb. Tehetjük őket salátákhoz, pástétomokhoz, levesekbe, főzelékekhez, sokféle felhasználási lehetőségük adódik. De készíthetünk belőlük akár fűszeres olajat is. Egyszerre, egy ételhez ne használjunk túl sokféle fűszernövényt. Ha ételeket főzünk velük, ne tegyük hozzá az összes fűszert a főzés kezdetén, hanem hagyjuk meg kb. harmadát, felét a főzés végére, hogy aromájuk megmaradjon.
A gyógynövény virágok:
A bodza (Sambucus nigra L.): Virága izzasztó, salaktalanító, valamint légúti gyulladásokat gyógyító hatású. Az érett bogyókból készült lekvár pedig hashajtó hatású. Jellegzetes íze van virágának, amit az akácéhoz hasonlóan palacsinta tésztában kisüthetünk. Figyeljünk arra, hogy szárrészek ne maradjanak a virágok vagy a bogyók között, mert ezek ciánglikozidot tartalmaznak, melyek melegítés során felszabadulnak. Bodza ivólevet, szörpöt is készíthetünk. Ízlés szerinti töménységűre készítsük, jó, ha cukor helyett mézet vagy más édesítőt használunk, de citrommal is ízesíthetjük.
A tavaszi kankalin (Primula veris Huds): Tavasszal az első virágok között gyűjthetjük halványsárga kelyheiket. Légúti gyulladásokat, köhögést enyhítenek a virágban levő hatóanyagok. Salátákhoz tehetjük a virágait vagy dzsemeket ízesíthetünk velük.
Az illatos ibolya vagy erdei ibolya (Viola odorata L.): Ne keverjük össze nemesített, dísz fajtáival. A gyógyászat az egész növényt felhasználja köhögés csillapítására. Kékeslila illatos virágaihoz már a kankalinhoz hasonlóan kora tavasszal hozzájuthatunk. Amellett, hogy a légutak gyulladásait csökkentik, idegnyugtató és vérnyomáscsökkentő hatásuk is van. A tavaszi salátákat ízesíthetjük, valamint süteményeket, pudingokat díszíthetünk általuk.
A vadárvácska vagy háromszínű árvácska (Viola tricolor L.): Az ibolyával rokon évelő vagy egynyári növény. Virágaik sárga, ibolya vagy kék színűek, de lehetnek tarkák: az alsó szirmok sárgák, a felsők kékek. (A nemesítettekkel ezeket se keverjük!) Teája erősítő, vértisztító, nyálkaoldó és vérnyomáscsökkentő. Salátákhoz adhatók, szendvicsekre tehetjük és persze süteményeket, pudingokat is díszíthetünk virágaikkal.
A százszorszép (Bellis perennis L): Kora tavasszal, a nagyobb hidegek elmúltával máris kibontja apró virágait. Számos nemesített fajtája létezik, de ezek a rokon dísznövények nem ehetők, a természetben, vadon előfordulót használhatjuk, mint gyógynövényt és ehetjük virágait. Teája nyálkaoldó, izzasztó, ezáltal segíti a szervezet méregtelenítését, valamint vérnyomáscsökkentő hatású is. Salátákhoz keverhetjük apró virágait
A pitypang (Taraxacum officinale Weber ex Wiggers): Szintén tavaszi virágunk, áprilisban virít. Az egész növény keserűanyagokat tartalmaz, melyek serkentik a máj méregtelenítését, az epetermelést, . Leveleiben A-, B-, C vitamint találunk és káliumot, mely fontos a vízhajtó hatás mellett. Fiatalabb levelei kevésbé keserűek, valamint virágát, akár szárával együtt salátákba tehetjük.
A mályvák (Orvosi ziliz L. - fehér mályva, Malva sylvestris L. - erdei mályva, Malva neglecta L. – papsajtmályva, stb.): Korong alakú, ehető terméseit bizonyára sokan kóstolták már. A légutak gyulladásainál alkalmazzák teáját, különösen kedvezően hat száraz köhögés esetén, de gyógyítja még a gyomorfekély sebeit is. A növény nyálka anyagai hőérzékenyek, tehát főzni nem szabad, csak szobahőmérsékletű vízbe áztassuk. Halványrózsaszín, lilás virágaikat salátához, szendvicsekre tehetjük.
A mezei katáng (Cichorium intibus L.): Az egész növény keserűanyagokat tartalmaz, melyek segítik szervezetünk méregtelenítését, a máj, az epe működését. Halványkék virágait, és bimbóit szintén salátákhoz keverhetjük.
A réti legyezőfű (Filipendula ulmária L.): Legyezőhöz hasonló sokvirágú, fehér álernyői illatosak. Hajtásaival együtt gyűjtik gyógyászati célból. Izzasztó, vízhajtó, lázcsillapító hatása van. Dzsemekhez, befőttekhez tehetjük, melyeknek kellemes, enyhe mandulaízt ad.
Az aloe (Aloe vera L., Aloe arborescens L.): Hazánban e kettő aloe fajt termesztik leggyakrabban. Egyrészt dekoratív pozsgás dísznövények, másrészt számos gyógyhatása miatt az utóbbi évtizedben már egyre gyakrabban, szélesebb körben használatos gyógynövény. Levelei belsőleg és külsőleg is használhatók sebek hámosodásának elősegítésére, gyulladások csökkentésére, kitűnő méregtelenítő hatású, nagyobb mennyiségben fogyasztva hashajtó. Segíti a daganatos betegségek megelőzését, gyógyulását. Hosszú száron ülő rózsaszínes virágkelyheik ehetők, enyhén keserűek, de a benne termelődő nektár viszont édesíti. Gyümölcs és zöldségsalátákhoz is tehetjük.
A körömvirág (Calendula officinalis L.): Szép sárga színt adnak nyelves szirmai flavonoidjai, karotinoidjai, melyek gyulladás csökkentők, hámosodást segítők. Külsőleg, belsőleg alkalmazhatók fekélyekre, érgyulladásokra (pl. viszérgyulladásra). Érzékeny bőrre, babák bőrének ápolására is kitűnő. Felfekvések megelőzésére, kezelésére is jól bevált. Enyhén csípős szirmait szendvicsekhez, pástétomokhoz, salátákhoz ehetjük, de ízesíthetünk velül rizses ételeket is. Készíthetünk olajos kivonatot vagy tehetjük akár kókuszzsírba is. Töltsünk meg egy üveget szárított virággal és öntsük fel finomabb olajjal. Tegyük meleg helyre, de ne a napra. Majd tíz nap-, két hét múlva már használhatjuk. Ezután már, tartsuk hűtőben, hogy az olaj lassabban avasodjon.
Dísznövény virágok:
A sarkantyúka (Tropaeolum majus L.): A sarkantyúka kedvelt egynyári dísznövényünk, kúszó hajtásai elegendő nedvesség mellett akár több méteresre is megnőnek. Virágai lehetnek halványsárgák, citromsárgák vagy sötétebbek, narancsosak. Jellegzetesek a virágok sarkanytúszerű részei, valamint a kerek, ernyőszerű levelek. Az egész növény amellett, hogy kellemesen csípős ízű, még a fertőtlenítő, baktericid hatása is érvényesül, urológiai fertőtlenítő. Nem csak a virágait, hanem leveleit és hajtásait is egyaránt használhatjuk, tehetjük salátákhoz, szendvicsekre, keverhetjük pástétomokba.
A valódi levendula vagy francia levendula (Lavandula angustifolia Mill.) valamint a hibrid levendula vagy angol levendula (Lavandula x intermedia) és még számos nemesített levendula fajta létezik, de ezt a kettőt használja a gyógyászat. Halványkék virágait a méhek, dongók is kedvelik. A levendula jól ismert, mint dísznövény, az viszont kevésbé köztudott róla, hogy gyógynövény is egyben. A nyugtató teakeverékek egyik gyakori komponense, de álompárnába is tehetjük a nyugodt alvást elősegítendő. Emellett ismert még emésztést javító, görcsoldó hatása, valamint külsőleg is használják még reumatikus fájdalmakra és ideggyulladás gyógyítására. Kellemes illata miatt a kozmetikaipar egyik kedvelt illatanyaga. Ismert, hogy egyes molyok nemigen kedvelik. Erős illata miatt virágait (időnként kandírozva) sütemények díszítésére használják.
A rózsa (Rosa sp.): A rózsák mérete, illata, íze igen nagy változatosságot mutat. A régi nemesítések virágai ízesebbek (Rosa rugosa), parfümös, a zöld almáéra és szamócáéra emlékeztető ízűek. Szirmaikat úgy szedjük, hogy az alsó fehéres részt eltávolítjuk. Édességeket, desszerteket, salátákat ízesíthetünk velük.
Rózsaital készítése:3 db kinyílt, friss virág, 1 l. víz, 1 ek. citromlé, méz ízlés szerinti mennyiségben. A forrásban lévő vízhez adjuk hozzá a gondosan előkészített rózsaszirmokat, a citromlét. Majd húzzuk le a tűzről, és 6-10 óra hosszat hagyjuk állni. Öntsük át kancsóba, vegyük ki a szirmokat, és adjuk hozzá a mézet.
A borágó vagy uborkafű (Borágó officinalis L.): Az egész növény sűrűn szőrözött, levelei az uborka ízéhez hasonlóan savanykásak, de ne fogyasszuk leveleit a benne levő alkaloidok miatt. Magja gazdag gamma-linolénsavban, amely értékes zsírsav, a vér kedvező zsír- és koleszterin-szintjeinek kialakításában van szerepe. Halványkék, csillag alakú virágait akkor hullajtja el, mikorra ehetővé válik. Kellemes, enyhén sárgadinnyére emlékeztető íze, illata jól passzol limonádékhoz.
Számos ehető virág létezik még a felsoroltakon kívül, végül egyjól ismert, közkedvelt gyümölcs különlegesvirágát említem.
A füge gyümölcs, ma már klímánk melegedése következtében nálunk is sokfelé megterem. Virágzata különleges, úgy nevezett serleg virágzat. Az egyre vastagodó, húsos köpenyen belül fejlődnek ki a termős virágok. Egy apró darázs tudja csak beporozni, bebújva a serleg végén levő pici nyíláson, de gyümölcs beporzás hiányában is fejlődik. A virágnak még magas a csersav tartalma, érés során ez lecsökken, a cukor tartalma viszont megemelkedik. A gyümölcs nagyon finom és tápláló, számos vitamint tartalmaz: A-, többféle B-, E-, és K-vitamint, antioxidáns hatású. Magas szénhidrát valamint pektin tartalma kedvező élettani hatású, segíti a székletképzést. Gyümölcse frissen a legfinomabb, de aszalhatjuk vagy készíthetünk belőle dzsemet is.
Jó kóstolgatást, étvágyat kívánok a fentiekhez!